Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Moje Ciepło. Na co są dotacje?

Jeśli chcesz zamontować pompę ciepła, nowy piec czy panele słoneczne, możesz skorzystać z wielu programów umożliwiających otrzymanie dotacji do wymiany źródła ciepła oraz prądu na bardziej ekologiczne, a także do termomodernizacji. Moje Ciepło, Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie, to tylko niektóre z nich. Sprawdź, kto może skorzystać z tych funduszy i jakie warunki należy spełnić.

Kolejne programy rządowe mają zachęcić Polaków do wymiany źródła ciepła oraz termomodernizacji domów i mieszkań. Ich celem jest zmniejszenie emisyjności budynków mieszkalnych, poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Kto może z nich skorzystać i jakie formalności należy wypełnić? 

Program Moje Ciepło

Program "Moje Ciepło" umożliwia otrzymanie dotacji do zakupu oraz montażu pompy ciepła. Dotyczy to zarówno gruntowych, jak i wodnych czy powietrznych pomp. Dopłata jest skierowana do osób fizycznych i może wynieść od 30 do 45 proc. całkowitych kosztów inwestycji, czyli od 7 000 zł do 21 000 zł. Obowiązuje tutaj zasada - najpierw inwestycja, później wypłata.

Reklama

Całkowity budżet programu to natomiast 600 mln zł - środki pochodzą z NFOŚiGW. 

Do kogo skierowany jest program "Moje Ciepło"? Odpowiedzi na to pytanie udzielił prezes NFOŚiGW Przemysław Ligenza.

Z programu będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, ale wyłącznie nowych, którzy nie zamknęli jeszcze inwestycji lub zamknęli ją do 1 stycznia 2021 roku. - Okres kwalifikowalności będzie liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. - wyjaśnił. 

Podstawowym kryterium jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Aby dostać dotację należy złożyć wniosek zawierający wymaganą dokumentację.

Program Ciepłe Mieszkanie

"Ciepłe mieszkanie" to kolejny program, którego celem jest nakłonienie społeczeństwa do wymiany starych piecyków, a tym samym poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska.

Dofinansowanie będzie wynosiło 30, 60 lub 90 proc. inwestycji na jedno gospodarstwo domowe albo 35, 65 lub 95 proc. w przypadku osób zamieszkujących miejscowości umieszczone na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. 

Jest on skierowany do mieszkańców kamienic oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych. "Ciepłe mieszkanie 2022" to nowy program, do którego nabór rozpoczął się 21 lipca bieżącego roku i potrwa do końca grudnia. Kolejne etapy są już rozpisane na lata 2024-2025. 

Budżet programu wynosi 1,4 mld zł. 

Program Czyste Powietrze Plus

Odbiorcami tej dotacji mogą zostać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, zamierzający wymienić stare źródło ciepła (piece starej generacji, czyli tzw. kopciuchy) lub przeprowadzić termomodernizację domu. 

Program Czyste Powietrze istnieje od 2018 r., jednak jego zasady ciągle się zmieniają. W tym roku zwiększona została maksymalna kwota dofinansowania  - jest ona o 10 000 zł wyższa niż dotychczas i może ona wynieść nawet 79 000 zł. 

Dużą zmianą jest również sposób wypłacania środków - do tej pory obowiązywała zasada "najpierw inwestycja, później finansowanie". Teraz beneficjenci mogą liczyć na prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy "z góry", jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. 

Jest to z pewnością korzystne rozwiązanie dla mniej zamożnych obywateli, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego pieca lub termomodernizację z własnych oszczędności.

Wnioski w programie przyjmowane są od 15 lipca

Program Mój Prąd

Osoby zastanawiające się, na co jeszcze mogą dostać dotację, prawdopodobnie zainteresuje kolejny program rządowy "Mój Prąd". Jest on skierowany do osób fizycznych, które chcą wytwarzać energię na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Nie mogą więc z niego skorzystać przedsiębiorcy czy  prowadzący działalność rolnicy. 

Program "Mój Prąd" w ubiegłych latach cieszył się bardzo dużą popularnością, a dostępna pula środków wyczerpywała się w ciągu kilku tygodni. W tym roku nabór wniosków  rozpoczął się 15 kwietnia 2022 r. i zgodnie z zapowiedziami potrwa do  22 grudnia (z możliwością przedłużenia). 

W ramach dotacji można zainwestować w instalację fotowoltaiczną, domowe magazyny energii i magazyny ciepła. Dofinansowanie ma pokrywać maksymalnie 50 proc. inwestycji:

  • w przypadku fotowoltaiki jest to maksymalnie 5 000 zł,
  • w przypadku magazynu energii 7 500 zł, a magazynu ciepła 5 000 zł,
  • inwestując w inteligentne systemy zarządzania energią można natomiast otrzymać 3 500 zł.

Maksymalna kwota dofinansowania to 20 500 zł. 

Czytaj również:

Pompa ciepła - wady i zalety tego rozwiązania

Panele fotowoltaiczne obowiązkowo na dachu każdego sklepu - to możliwe

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dotacje | odnawialne źródła energii | fotowoltaika | pompa ciepła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama