Dom bez rachunków: Rozwiązania energooszczędne

20 zł miesięcznych opłat za prąd i ogrzewanie - takie rachunki są możliwe w domach, które wykorzystują zieloną energię. I wcale nietrudno się na nią przestawić.

article cover
123RF/PICSEL

Tak, jak budowę domu zaczyna się od fundamentów, jego projektowanie powinno się zacząć od ustalenia, czym będzie zasilany. Tym bardziej, że właśnie w życie wszedł standard WT 2021, czyli nowe warunki i wymagania techniczne dotyczące budynków. To kolejny etap zaostrzania przepisów dotyczących ich energooszczędności. 

Nowe regulacje podnoszą m.in. dopuszczalne wartości dotyczące współczynnika przenikania ciepła (czyli ile może go uciekać przez ściany, okna, czy dach) oraz maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną (czyli ile używa paliw kopalnych).

- Te przepisy mają prowadzić do tego, żeby w 2050 r. żaden budynek nie zużywał paliw kopalnych. To jest cel unijnej polityki klimatycznej i co za tym idzie naszej - mówi Paweł Lachman, koordynator kampanii "Dom bez rachunków". Jego zdaniem oznacza to rewolucję w tym, jak się buduje i później użytkuje domy.

Nowe przepisy dotyczą inwestycji, które dopiero dostaną pozwolenie na budowę oraz tych, które będą modernizowane bądź rozbudowywane, ale nawet podczas remontu warto wprowadzić zmiany, by sprawić, że dom - także należący do wspólnoty mieszkaniowej - będzie nie tylko tańszy w utrzymaniu, ale również zdrowszy dla nas i dla środowiska.

Dom bez rachunków oznacza, że budynek jest plus energetyczny, czyli dzięki źródłom odnawialnym produkuje więcej prądu niż go zużywa. 

Z kampanią "Dom bez rachunków" opowiemy, jak osiągnąć taki cel, bo o ile uwzględnienie wymogów dotyczących izolacji cieplnej jest stosunkowo łatwe i jednoznaczne, to spełnienie wymagań odnoszących się do wskaźnika energii pierwotnej nieodnawialnej jest skomplikowane i wymaga rozsądnego łączenia różnych rozwiązań. Podpowiemy, jak jak uniknąć pułapek związanych z błędną konfiguracją instalacji, ale i jak zdobyć na nią dofinansowanie

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas