Zmiany w segregacji odpadów. Ważne gdy masz remont

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

W połowie roku mogą czekać nas spore zmiany w segregacji odpadów. Powinny na nie zwrócić uwagę osoby, które planują remont lub budowę domu. Co szykuje dla nas Ministerstwo Klimatu i Środowiska? Sprawdź, jakie nowe zasady mogą obowiązywać nas w 2024.

Nowe zasady będą dotyczyć segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. W jaki sposób będą nas dotyczyć?
Nowe zasady będą dotyczyć segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. W jaki sposób będą nas dotyczyć?KAROLINA MISZTAL/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zmiany w segregacji odpadów

Plany Ministerstwa Klimatu zakładają, że już w połowie roku przepisy dotyczące segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych ulegną zmianie. Nowe rozwiązania w ustawie o odpadach mogą spowodować, że ich segregacja nie będzie obowiązkowa u źródła. Co to dla nas oznacza? Zmiana sprawi, że odpady będzie można oddać uprawnionemu podmiotowi, który zajmie się ich właściwą segregacją.

W dalszym ciągu jednak zgłaszane są wątpliwości na temat interpretacji tego przepisu. Problemy wynikają ze względu na brak jednoznacznego stwierdzenia, kto będzie zobowiązany do selektywnego zbierania i odbierania takich śmieci. Nie wiadomo również, w jaki sposób będą zagospodarowane frakcje pozostałe po sortowaniu odpadów BiR.

Z kolei na początku 2025 r. w życie mają wejść przepisy, które będą dotyczyć sposobu segregacji problematycznych odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Wiadome jest, że będzie trzeba segregować je z podziałem na drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne oraz kamienie. Przepisy obowiązywać mają podmioty, które odpowiedzialne są za segregowanie tych odpadów w miejscu wytworzenia, u źródła.

Nowe zmiany mogą nie mieć jednak pozytywnych skutków. Ze względu na wzrost kosztów za taką usługę oraz problemy logistyczne jest duże ryzyko, że wzrośnie liczba dzikich wysypisk śmieci, a zjawisko porzucania odpadów będzie występować coraz częściej.

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Obecnie przepisy dotyczące usuwania odpadów budowlanych i rozbiórkowych dotyczą firm oraz osób prywatnych. Ustanowione zostały ze względu na to, że, niewłaściwie usunięte, mogą negatywnie wpływać na środowisko oraz nasze zdrowie. Takie odpady mogą zatruwać wodę, powietrze oraz glebę, dlatego tak ważne jest właściwe postępowanie z nimi.

Aby bezpiecznie pozbyć się odpadów budowlanych, należy je odpowiednio posegregować. Proces utylizacji śmieci jest zróżnicowany i zależy od rodzaju materiałów oraz lokalnych przepisów.

Czy nowe przepisy spowodują wzrost liczby dzikich wysypisk?
Czy nowe przepisy spowodują wzrost liczby dzikich wysypisk?123RF/PICSEL

Obecne przepisy prawne regulują proces segregacji i zbierania odpadów. Do specjalnych pojemników oraz worków można wyrzucać takie śmieci jak gruz. W przypadku innych materiałów konieczne może być przekazanie ich do wyznaczonych miejsc zbiórki, gdzie składowane są w kontenerach lub pojemnikach.

W większości miejscowości funkcjonują PSZOK-i, czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów, gdzie można dostarczyć konkretne rodzaje odpadów, jak drewno, metal lub gruz.

Istnieją również specjalistyczne firmy, które zajmują się wywozem odpadów BiR i recyklingiem niektórych materiałów. Można zamówić ich usługi na czas remontu lub rozbiórki. W takiej sytuacji należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Niezwykła góra piasku w Polsce. Widać ją nawet z kosmosuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas