Zioła w ogrodzie. Które można uprawiać wiele lat?
Smak, aromat, piękno i zdrowie to zalety wielu aromatycznych ziół, które można uprawiać w ogrodzie. To świetna opcja dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem. Tym bardziej że niektóre z nich można uprawiać przez wiele lat. Dowiedz się, jak założyć ziołowy ogródek i co w nim posadzić.
Jak założyć ogródek ziołowy w ogrodzie?
Zastanawiasz się, jak uprawiać zioła w ogrodzie lub na działce? W rzeczywistości jest to bardzo łatwe. Ogródek ziołowy można stworzyć niemal wszędzie, gdzie jest słońce i miejsce osłonięte od wiatru. Wiele ziół jest mało wymagających i łatwych w pielęgnacji. Niemniej przy planowaniu uprawy ważna jest odpowiednia lokalizacja ziołowego kącika i przestrzeganie zasad sadzenia.
Najlepsze stanowisko do uprawy ziół w ogrodzie to miejsce słoneczne. Wystarczy około pięciu godzin światła, aby roślinki mogły się prawidłowo rozwijać oraz wytwarzać odpowiedni smak i aromat. Dobrze też, gdy ogrodowe zioła są osłonięte od wiatru. Lokalizacja przy ścianach ogrodzenia lub w pobliżu gęstych żywopłotów na pewno będzie lepsza niż otwarta przestrzeń.
Zioła preferują gleby bogate w próchnicę i przepuszczalne dla wody. Przed sadzeniem warto ziemię przekopać, oczyścić z chwastów i spulchnić. Ogród ziołowy zwykle wymaga niewielkiej ilości wody, ponieważ gleba bogata w próchnicę zatrzymuje wilgoć. Jednak wiele zależy od rodzaju sadzonek. Najczęściej w okresie letnim trzeba go częściej podlewać. Najlepiej o poranku lub wieczorem. Zioła z reguły nie potrzebują nawożenia, ale jesienią w miarę potrzeby można zastosować nawóz organiczny (kompost lub obornik).
Warto pamiętać, że na miejsce stałe do gruntu sadzonki należy wysadzać po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Okres ten przypada na tzw. zimną Zośkę oraz trzech ogrodników.
Jakie zioła można uprawiać w ogrodzie?
Zanim stworzysz zagon na aromatyczne rośliny, zastanów się, jakie zioła do ogrodu wybierzesz? Najlepiej sporządzić listę swoich ulubionych oraz ustal ich wymagania pod względem podłoża, miejsca i nasłonecznienia. Następnie zgrupuj wszystkie te, które dobrze ze sobą współgrają (np. oregano, tymianek i cząber) i na koniec wybierz odpowiednie dla nich miejsce.
Na ziołowe rabaty i do warzywniaka pasują m.in.:
- bazylia,
- koper,
- szałwia lekarska,
- zielona pietruszka,
- cząber,
- mięta,
- melisa,
- lubczyk,
- szczypiorek.
Na słonecznym skalniaku warto posadzić te roślinki, które lubią słońce i dość suchą ziemię. W szczególności są to zioła śródziemnomorskie:
- tymianek,
- oregano,
- kolendra,
- estragon,
- rozmaryn.
Jakie zioła są wieloletnie i przetrwają zimę?
W rzeczywistości prawdziwych ziół jednorocznych jest tylko kilka. Zalicza się do nich majeranek, bazylia, koper, cząber i kolendra. Większość ziół to odmiany wieloletnie. Jedne tolerują temperatury poniżej zera i mogą bezpiecznie pozostać w ogródku. Inne zioła są wieloletnie, ale nie tolerują mrozu. Należy znaleźć dla nich odpowiednie zimowiska. Jeśli znajdują się na grządce, trzeba je wykopać, umieścić w doniczkach i zabezpieczyć przed mrozem. Gdy nie masz gdzie przechowywać roślinek, warto przykryć je jutowymi workami lub świerkowymi gałązkami. Zioła powinny jednak mieć możliwość oddychania pod osłoną.
Wieloletnie zioła, które przetrwają zimę w ogrodzie to przede wszystkim:
- mięta pieprzowa,
- oregano,
- lubczyk,
- estragon,
- melisa,
Szałwia, lawenda, tymianek i hyzop lekarski też zniosą zimę, ale tylko w zacisznym miejscu lub okryte agrowłókniną. Natomiast rozmaryn zupełnie nie radzi sobie z przymrozkami, więc należy go wcześniej wykopać i przezimować w doniczce.
Na koniec pamiętaj: regularne zbiory są ważne dla stymulowania wzrostu roślinki. Nadmiar ziół zawsze możesz ususzyć lub zamrozić, by mieć zapasy na okres zimowy.