Zioła na balkonie. Jakie lubią słońce, a jakie są na zacieniony taras?

Ogród ziołowy nie potrzebuje dużo miejsca. Dlatego, nawet jeśli nie masz działki, możesz skusić się na stworzenie takiego zakątka. Sprytne rozstawienie skrzynek i doniczek to świetny sposób na zorganizowanie aranżacji z ziołami w roli głównej na balkonie czy tarasie. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie zioła wybrać.

Zioła na balkonie.
Zioła na balkonie.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W czym posadzić zioła na balkonie?

Tak naprawdę możesz wykorzystać różne pojemniki na to, by posadzić zioła na balkonie. Aranżacje, które szczególnie zachwycają swym wyglądem to ogrody wertykalne. Wykorzystuje się do nich stojak na kwiaty, kratkę ogrodową, pergolę lub inną pionową konstrukcję, na których można zawiesić lub postawić kilka doniczek.

Poza tym można je uprawiać w glinianych garnkach, ceramicznych wazonach, drewnianych skrzynkach balkonowych. Sprawdzi się również plastikowa donica na zioła na balkon, ale należy pamiętać, by korzenie roślin miały wystarczającą wentylację. Aby zapobiec szkodliwemu przelaniu, pojemniki muszą mieć odpowiednio duże otwory drenażowe oraz warstwę keramzytu na dnie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie także wiszących koszy z wikliny, które doskonale eksponują zwisające wersje rozmarynu i tymianku.

Kiedy sadzić zioła na balkonie?

Najlepszy okres na sadzenie ziół na balkonie przypada na drugą połowę maja, po zimnej Zośce. Wówczas najczęściej mijają przymrozki i nie ma obaw, że sadzonkom zaszkodzą niskie temperatury. Roślinki, które zostały wsadzone wcześniej i wystawione na taras, lepiej na noc chować do domu lub przykryć je agrowłókniną. Dopiero po ustąpieniu okresowych przymrozków można bezpiecznie zająć się pielęgnacją uprawy.

Do uprawy ziół na balkonie lub tarasie najlepiej wykorzystać lekką, przepuszczalną glebę. W jednym pojemniku można zasadzić jedną dużą lub kilka mniejszych sadzonek. Zaletą takiego doniczkowego ogrodu ziołowego jest to, że każda roślina ma swoją przestrzeń. W ten sposób można idealnie zaspokoić jej indywidualne potrzeby w zakresie podłoża i podlewania oraz wymagania dotyczące lokalizacji.

Ponadto zasadzone pojedynczo różne zioła nie wchodzą sobie w drogę podczas uprawy Co ciekawe, dopuszczalne jest jednak tworzenie kompozycji z ziół lub kwiatów balkonowych w jednej doniczce. Szczególnie dobrze wyglądają niskie rośliny kwitnące, takie jak nagietki, nasturcje karłowe, smagliczki lub aksamitki.

Jakie zioła lubią słońce?

Lokalizacja i ilość światła słonecznego decydują o wyborze ziół na balkon. Miejsce skierowane na południe jest idealne dla tych roślin, które lubią słońce. Najlepsze zioła na słoneczny balkon to:

  • cząber,
  • majeranek,
  • oregano,
  • pietruszka,
  • szałwia,
  • majeranek,
  • bazylia, 
  • koperek, 
  • estragon, 

W zasadzie tylko skromna grupka ziół może rosnąć przy niewielkiej ilości dostępu do promieni słonecznych.

Jakie zioła na zacieniony balkon?

Zioła lubią słońce i niewiele z nich rozwija się dobrze na balkonie od strony północnej. Zdecydowana większość preferuje stanowiska skierowane na południe, ewentualnie na południowy wschód lub południowy zachód.

Zioła na zacieniony balkon to głównie:

  • czosnek niedźwiedzi,
  • trybula,
  • ogórecznik,
  • mięta,
  • kozłek,
  • kolendra.

Jakie zioła na balkonie przetrwają zimę?

Rośliny jednoroczne, takie jak bazylia, majeranek, koper czy kolendra nie przetrwają zimy na balkonie. Zazwyczaj w listopadzie należy je usunąć z pojemników i w kolejnym sezonie zasadzić nowe. Tylko zioła wieloletnie na balkonie, takie jak rozmaryn, tymianek, szczypiorek, lawenda, mięta, melisa czy estragon mogą znieść niskie temperatury. Jednak pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz.

Przede wszystkim na czas przymrozków trzeba przenieść doniczki do pomieszczenia, gdzie jest chłodno, ale powyżej 0°C. Należy też ograniczyć podlewanie (wystarczy raz w tygodniu). Kiedy miną ostatnie wiosenne przymrozki, pojemniki można ponownie wystawić na balkon. Dzięki temu wieloletnie sadzonki będą zachwycać nawet kilka lat.

Ziołowy ogród na balkonie to świetny sposób na dostarczanie sobie świeżych ziół do gotowania, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas