Zimowe rośliny w ogrodzie. Co teraz pięknie kwitnie?

Tomasz Kromp

Zimowy ogród wcale nie musi być szarobury. Okazuje się, że istnieje sporo gatunków roślin, które wówczas pięknie kwitną. Mowa tutaj nie tylko o zwiastujących nadejście wiosny przebiśniegach, ale również innych kwiatach, które pojawiają się między innymi w lutym. Jakie konkretnie rośliny mogą kwitnąć zimą? Odpowiadamy.

Oczar pośredni jest rośliną, która może kwitnąć w warunkach zimowych.
Oczar pośredni jest rośliną, która może kwitnąć w warunkach zimowych.123RF/PICSEL

Jakie rośliny kwitną zimą w ogródku? Nie tylko przebiśniegi

Zima raczej nie kojarzy się nam z ogrodem usłanym kwitnącymi kwiatami. Faktem jest, że w tę porę roku zdecydowana większość roślin znajduje się w stanie spoczynku. Okazuje się jednak, że istnieje kilka gatunków, które właśnie w okresie zimowym wypuszczają na świat kwiaty. Mowa tutaj nie tylko o przebiśniegach, które często są zwiastunem nadchodzącej wiosny.

Jakie jeszcze rośliny mogą kwitnąć zimą? To między innymi:

  • wrzosiec – niektóre odmiany rzeczonej rośliny (na przykład wrzosiec krwisty) kwitną późną zimą, czyli przeważnie w drugiej połowie lutego;
  • kalina bodnantska – choć roślina przeważnie rozpoczyna kwitnienie w marcu, to jednak zdarza się, że pierwsze kwiaty wypuszcza już w lutym;
  • ciemiernik – mowa tutaj konkretnie o ciemierniku białym, który może kwitnąć od lutego (w niektórych przypadkach, przy sprzyjającej pogodzie, roślina może wypuścić kwiaty już w grudniu);
  • oczar pośredni – w przypadku tej rośliny, kwiaty zaczynają pojawiać się w styczniu;
  • zimokwiat wczesny – swoje niezwykle dekoracyjne kwiaty wypuszcza już w lutym.

Posadzenie powyższych roślin w swoim ogródku może sprawić, że zimą nie będziemy zmuszeni do obserwowania szaroburej scenerii. Umiejętna aranżacja przydomowej przestrzeni pozwoli stworzyć niezapomnianą atmosferę pełną kwiatów.

Zimokwiat wczesny.123RF/PICSEL

Jakie prace ogrodowe należy wykonać w lutym? O tym pamiętaj

W lutym warto rozpocząć przygotowania do sezonu wiosennego. Chodzi tutaj między innymi o działania organizacyjne dotyczące ogrodu. Powinniśmy zaplanować, gdzie i jakie konkretnie rośliny posadzimy. Co więcej, wielu ogrodników w lutym przygotowuje rozsady między innymi pomidorów, papryki, brokułów, pora czy selera (naciowego oraz korzeniowego).

Jeszcze przed rozpoczęciem wiosny warto wziąć się za uporządkowanie narzędzi ogrodowych. Dobrze jest zrobić inwentaryzację swojego sprzętu, a także zaplanować zakup nowego. Co więcej, w suche dni można zająć się przycinaniem niektórych roślin (warto wówczas pozbyć się zdrewniałych i obumarłych pędów). Chodzi tutaj między innymi o krzewy owocowe takie jak agrest czy porzeczka.

bolidPolsat NewsPolsat News