Wtyk wchodzi do domu i cuchnie. Szkodnik, który da o sobie znać zapachem

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Aktualizacja

Wraz z nadejściem jesieni w naszych domach coraz częściej może pojawiać się ten nieprzyjemny pluskwiak. Wtyk amerykański pomimo niesympatycznego wyglądu nie jest jednak groźny. Sprawdź, skąd pochodzi ten owad i jak możesz się go pozbyć ze swojego domu szybko i skutecznie.

W polskich domach coraz częściej pojawiają się wtyki amerykańskie. Obecność pluskwiaków można poznać po charakterystycznym zapachu
W polskich domach coraz częściej pojawiają się wtyki amerykańskie. Obecność pluskwiaków można poznać po charakterystycznym zapachu123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wtyk amerykański. Co to za owad?

Wtyk amerykański przybył do Europy z Ameryki Północnej. Z wyglądu może przypominać karalucha. Jego obecność jednak nie wiąże się z przenoszeniem zanieczyszczeń czy chorób. Pluskwiaki te są stosunkowo duże — mogą osiągać długość do dwóch centymetrów. Mają czarno-brązowy kolor z żółtymi plamkami. Charakterystyczną cechą są ich długie czułki oraz trąbka, która służy do wysysania soku roślinnego.

Wtyki amerykańskie w Europie pojawiły się całkiem niedawne. Pierwszy raz zaobserwowano je dopiero pod koniec XX wieku. W Polsce są coraz częściej spotykane od 2007 roku. W niektórych rejonach naszego kraju stały się już stałymi bywalcami.

Kiedy wtyk amerykański wciska się do domów?

Problemy ze wtykiem amerykańskim mogą zacząć się dopiero jesienią. Owady nie są odporne na mrozy, dlatego zima jest dla nich trudnym okresem do przetrwania. Kiedy temperatury na zewnątrz spadają, owady zaczynają szukać schronienia, które pozwoli im przetrwać. Ciepłe i zachęcające wnętrza naszych domów są dla nich odpowiednią kryjówką.

Wtyk amerykański - widziałeś go w swoim domu?
Wtyk amerykański - widziałeś go w swoim domu?Creative CommonsWikimedia

Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?

Walkę ze wtykiem amerykańskim w naszym domu możemy podjąć na kilka sposób. Najprostszym, ale jednocześnie najbardziej czasochłonnym jest mechaniczne pozbycie się owadów. Można je łapać do pułapek w formie słoików, pudełek lub plastikowych pojemników, a następnie wypuszczać na zewnątrz z daleka od domu.

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć preparaty chemiczne, za pomocą których możemy odstraszyć wtyki i zmusić je do opuszczenia domu. Sprawdzą się środku chemiczne przeznaczone do pluskwiaków. W ekstremalnych przypadkach może być konieczne skorzystanie z usług profesjonalnych firm.

Najlepszym sposobem na wtyki amerykańskie jest jednak zapobieganie. Warto założyć specjalne siatki w oknach i drzwiach balkonowych, które uchronią nas od przykrych sytuacji. Wtyki amerykańskie są na tyle duże, że nie będą w stanie pokonać przeszkody.

Czy wtyk amerykański jest groźny dla człowieka?

Wtyk amerykański nie wyrządza człowiekowi krzywdy
Wtyk amerykański nie wyrządza człowiekowi krzywdy123RF/PICSEL

Wtyki amerykańskie to owady, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka. W sytuacjach zagrożenia mogą dźgać trąbką. Nie jest ona jednak w stanie wyrządzić krzywdy, ponieważ przystosowana jest do wysysania soku roślinnego.

Wtyk amerykański nie przenosi chorób, ani nie jest szkodnikiem spożywczym. Jego obecność z pozoru może nie sprawiać żadnych problemów. Okazuje się, że to nie do końca prawda.

Wtyki amerykańskie w sytuacjach, kiedy czują się zagrożone, wydzielają nieprzyjemny zapach. Woń utrzymuje się długo i jest stosunkowo intensywna. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, warto jak najszybciej pozbyć się owadów z domu.

Zobacz także:

Jakie skarby można znaleźć w śmieciach? SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas