Ugryzienie pluskwy. Duży problem w hotelu na wakacjach

Na wymarzonych wakacjach, po jednej nocy w hotelu na twojej skórze pojawiły się czerwone, płaskie bąble. To może być znak, że w nocy grasowały pluskwy. Pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Bardzo trudno je znaleźć, ponieważ wychodzą ze swoich kryjówek w nocy, a żerują nad ranem. Zazwyczaj występują w hotelach, dlatego można je przywieźć ze sobą z wakacji do domu.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Pluskwa domowa to owad, który może zepsuć nawet najlepsze wakacje
Pluskwa domowa to owad, który może zepsuć nawet najlepsze wakacjeScience Photo Library RF123RF/PICSEL

Gdzie się ukrywają pluskwy w hotelu?

Pluskwy są niewielkie. Dorosłe osobniki mają maksymalnie 6 mm długości i 3 mm szerokości. Młodsze egzemplarze mogą mieć nawet mniej 1 mm! To sprawa, że mogą zmieścić się w praktycznie każdej szczelinie. Te owady szczególnie upodobały sobie towarzystwo materiałów, papieru i drewna. Dlatego też można je znaleźć głównie:

  • w książkach,
  • za tapetą,
  • pod dywanami,
  • w ramach obrazów i luster,
  • w drewnianych żaluzjach,
  • w zasłonach,
  • za listwami przypodłogowymi,
  • pod parkietem lub między klepkami,
  • w rogach mebli, zwłaszcza w zagłówkach łóżek, a także w łączeniach ich poszczególnych elementów,
  • w odzieży.

Warto pamiętać, że pojawienie się pluskiew w hotelu nie ma związku z czystością we wnętrzu. Nawet w najbardziej sterylnym miejscu mogą się pojawić te insekty. Wbrew pozorom po czystych przestrzeniach łatwiej jest im się poruszać. Aby znalazły się w pomieszczeniu, trzeba je przynieść zewnątrz, np. na odzieży lub w meblach kupionych w sklepie czy znalezionych przy śmietnikach.

A zatem wystarczy, że gość przed tobą miał pluskwy w swojej walizce, aby przedostały się do pokoju hotelowego i na dobre w nim zadomowiły.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy są dość uciążliwe. Gryzą człowieka podczas snu, zatem nawet nie można zareagować i zapobiec ukąszeniu. Co ciekawe, podczas wbijania aparatu gębowego w skórę owady wstrzykują pod skórę środek przeciwbólowy. To sprawia, że zupełnie nie czuć momentu ugryzienia.

O obecności pluskiew można powiedzieć, gdy o poranku na skórze pojawią się zmiany w formie czerwonych, płaskich plamek. 

Zazwyczaj mają ok. 5 mm. Z czasem się zmieniają w grudki o średnicy nawet do 6 cm. Dodatkowo mogą pojawić się obrzęk i świąd. U osób uczulonych na pluskwy mogą wystąpić także pokrzywka, gorączka, a nawet problemy ze snem.

Uwaga! Miejsc ukąszeń owadów nie należy drapać pomimo uciążliwych dolegliwości. Jeśli uszkodzisz skórę, powstanie rana, przez którą mogą wniknąć bakterie i wywołać infekcję. To z kolei może doprowadzić do poważnych problemów dermatologicznych.

Co pomaga na ugryzienie pluskwy?

Ukąszenia pluskwy zazwyczaj pojawiają się na odsłoniętych fragmentach ciała, czyli np. na stopach, dłoniach, szyi czy twarzy. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zmniejszyć widoczne bąble? Wiele osób stosuje preparaty, które są przeznaczone do używania po ugryzieniach komarów. Obecne w nich składniki pomagają zmniejszyć obrzęk, dzięki czemu miejsce ukąszenia jest mniej widoczne.

Osoby uczulone na pluskwy sięgają również po preparaty antyhistaminowe. Zawierają substancje aktywne, które wspierają łagodzenie reakcji układu immunologicznego na ugryzienie. W ten sposób wspomagają redukowanie dolegliwości.

Ukąszenia pluskwy zazwyczaj pojawiają się na odsłoniętych fragmentach ciała
Ukąszenia pluskwy zazwyczaj pojawiają się na odsłoniętych fragmentach ciała123RF/PICSEL

Pluskwy w domu. Nieproszony gość po wakacjach i problem po urlopie

Boisz się, że po wakacjach w hotelu przywieziesz pluskwy do domu? Zastanawiasz się, co zrobić, aby to ci nie groziło? Dobrym pomysłem jest umieszczenie ubrań w szczelnych workach przed powrotem do domu. Można także owinąć folią całą walizkę. Dzięki temu pluskwy, które zagnieździły się w ich zakamarkach, nie będą mogły się przedostać do pomieszczenia.

Po powrocie do domu wypierz odzież w temperaturze min. 60°C. Pluskwy i ich jaja giną pod wpływem tak wysokiej temperatury. Jeśli jakieś ubrania nie mogą być poddawane działaniu ciepła, można je włożyć do zamrażarki, w której jest ok. -20°C na ok. 10 godzin. Po takim czasie owady powinny przestać żyć.

Przedmiotów, których nie można wyprać ani zamrozić, np. walizkę, zdezynfekuj gorącą parą wodną. Najlepiej potraktować ją myjką parową. Szczególną uwagę zwróć na zakamarki torby, gdzie mogły się schować te osobniki.

Następnie worki po ubraniach i walizce należy zutylizować z daleka od domu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko przyniesienia jakichkolwiek owadów do domu.

Jeśli powyższe sposoby nie działają lub nadal obawiasz się pluskiew, możesz potraktować swoje rzeczy specjalnym środkiem na te owady. Kupisz go bez problemu w sklepach budowlanych czy ogrodniczych. Warto jednak pamiętać, że ogólnodostępne preparaty nie są tak skuteczne, jak produkty stosowane przez specjalistów od dezynsekcji. Dlatego jeśli mimo wielu starań, po wakacjach masz pluskwy w swoim domu, wezwij ekspertów!

Dziwne miejsca w Polsce. Dzieło człowieka czy natury?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas