Świadectwo energetyczne a wynajem mieszkania. Kara za brak dokumentu

Aktualizacja

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego w określonych sytuacjach nie wszedł jeszcze w życie, a już wzbudza kontrowersje. Kary za brak dokumentu mogą być naprawdę dotkliwe dla właścicieli nieruchomości. Jaka kara grozi za brak świadectwa energetycznego przed podpisaniem umowy wynajmu mieszkania.

Bez papieru nie wynajmiesz mieszkania. Kara za brak świadectwa energetycznego
Bez papieru nie wynajmiesz mieszkania. Kara za brak świadectwa energetycznegoARKADIUSZ ZIOLEKEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Świadectwo energetyczne a wynajem mieszkania

Nowe przepisy dotyczące świadectw energetycznychzaczną obowiązywać już od 28 kwietnia. Zgodnie z nimi konieczne będzie przekazanie nowemu nabywcy dokumentu, który sprawdzi notariusz podczas sporządzania umowy kupna-sprzedaży. Jak wygląda sytuacja w przypadku wynajmu mieszkania? Czy również konieczny będzie udział notariusza?

Nowe przepisy zobowiązują wynajmującego do przekazania najemcy świadectwa energetycznego. Jednak na warunkach trochę innych, niż w przypadku sprzedaży nieruchomości. Najemca musi otrzymać kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Może ona zostać przekazana w formie elektronicznej lub papierowej.

Oznacza to, że wynajmujący, który nie posiada stosownego dokumentu, nie będzie mógł od 28 kwietnia wynająć komukolwiek swojej nieruchomości. Oprócz tego możliwe jest narażenie się na znacznie wyższe koszty.

W przypadku braku świadectwa energetycznego przy sporządzaniu umowy najmu grzywna może wynieść nawet 1500 złotych.

Co to jest świadectwo energetyczne i kto musi mieć?

Świadectwo energetyczne jest dokumentem, który został określony w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków. Zawarte są w nim takie informacje, jak ilość energii wykorzystywana na potrzeby ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Określa również zapotrzebowanie na energię całego budynku lub jego części, która jest niezbędna, by zaspokoić potrzeby energetyczne nieruchomości.

Sporządzenie świadectwa energetycznego może zlecić:

  • inwestor,
  • właściciel lub zarządca,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu.

Stworzenie dokumentu jest konieczne przed sprzedażą lub najmem nieruchomości. Jeśli umowa dotyczy całości budynku, należy sporządzić świadectwo energetyczne całego budynku. W przypadku sprzedaży lub najmu części nieruchomości (np. mieszkania), świadectwo energetyczne sporządza się dla danej części nieruchomości.

Warto również pamiętać, że świadectwo energetyczne przez 10 lat od momentu jego sporządzenia, o ile w tym czasie nie zostały przeprowadzone w budynku roboty budowlano-instalacyjne, które wpłynęły na charakterystykę energetyczną nieruchomości.

Pisaliśmy także:

Inwazja szopów praczy w Polsce. Leśnicy wypowiedzieli im wojnęSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas