Kto nie musi mieć świadectwa energetycznego? Trzy przypadki
Od 500 do nawet 1000 złotych i więcej. Tyle wkrótce będą musieli zapłacić za uzyskanie świadectwa energetycznego właściciele domów i mieszkań, którzy noszą się z zamiarem sprzedaży lub wynajęcia nieruchomości. Nowe przepisy wejdą w życie już 28 kwietnia 2023 roku. Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe i musi je mieć każdy? Okazuje się, że są przypadki, w których taki certyfikat nie będzie wymagany.
Co to jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne, a dokładnie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, to dokument sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku. Polega na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji i oświetlenia.
Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii.
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Nie każdy musi go mieć
Świadectwa charakterystyki energetycznej istnieją już od kilkunastu lat, a do ich wykonania zobligowani byli dotychczas właściciele nowych domów, które powstały po 2009 roku. Od kwietnia 2023 roku posiadanie świadectw energetycznych będzie wymagane również od właścicieli starszych domów i mieszkań.
Kogo nie dotyczy obowiązek posiadania świadectwa energetycznego? Zgodnie z nowymi zasadami dokument ten nie jest wymagany w sytuacji, gdy właściciel lub zarządca budynku wykorzystuje go na własny użytek. Oznacza to, że nie musi sporządzać świadectwa energetycznego ten, kto nie ma w bliskiej perspektywie sprzedaży lub wynajmowania nieruchomości.
Ponadto sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej nie będzie wymagane w kilku innych przypadkach, które dotyczą grup budynków:
- gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/mkw/rok.
- podlegających ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- przemysłowych oraz gospodarczych, niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
- używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
- wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 mkw,
- przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku (np. domy letniskowe).
Kto wystawia i ile kosztuje świadectwo energetyczne w 2023 roku?
Świadectwo energetyczne może wystawić osoba z odpowiednimi uprawnieniami z zakresu budownictwa. Aby uzyskać odpowiedni dokument, należy zgłosić się do osoby, która oferuje usługi sporządzenia świadectw energetycznych. Pełną listę specjalistów uprawnionych do wystawiania tego typu dokumentów można znaleźć w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.
Czytaj także | Kto może wystawić świadectwo energetyczne?
Ile kosztuje świadectwo energetyczne w 2023 roku? Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej będzie wynosił około 500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczna cena będzie zależna od kilku czynników, m.in. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji. W przypadku domów wielorodzinnych koszty mogą być jeszcze wyższe.
Warto pamiętać, że osoby, które zlekceważą obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego, będą musieli zapłacić karę. Brak certyfikatu zagrożony będzie grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł.