Sekretne triki na sadzenie kanny. Tak zakwitną trzy razy szybciej
Kiedy sadzić kanny, czyli pacioreczniki, które naturalnie rosną w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Północnej oraz w Azji, by pięknie zakwitły? Powszechnie w sprzedaży dostępne są niskie odmiany kanny – do 100 cm, średniowysokie od 100 do 150 cm oraz wysokie sięgające nawet 200 cm. Ich rozwój uzależniony jest od prawidłowego sadzenia i pielęgnacji. Poznaj triki, które wpłyną na piękne kwitnienie kanny.

Spis treści:
Kiedy sadzić kanny? Kiedy budzą się do życia?
Z uwagi na to, że naturalnym środowiskiem kanny są tereny tropikalne, roślina źle znosi niską temperaturę. Dlatego nie przezimuje w gruncie i potrzebuje odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które pobudzą ją do życia. Po 8, a nawet 10 miesiącach wegetacji należy zadbać o to, żeby paciorecznik miał czas na rozkwit.
Zastanawiasz się, kiedy sadzić kanny? Wysokie odmiany tej rośliny można budzić do życia już pod koniec lutego i w marcu, rozpoczynając uprawę w donicy. Wówczas wcześniej zakwitnie. Można też skorzystać z innej metody, łatwiejszej - tj. na początku maja zasadzić zdrowe, elastyczne kłącza wprost do gruntu. Jednak trzeba liczyć się z tym, że roślina posadzona w maju zakwitnie później. Dlatego, jeśli kanna ma zdobić ogród latem, należy zadbać o jej wysiew do doniczki wczesną wiosną.
W donicy czy w gruncie. Gdzie kanna czuje się najlepiej?
Kwitnące rośliny ustawione w pojemnikach na tarasie udekorują strefę relaksu. Natomiast pacioreczniki w ogrodzie będą zachwycać swoim kwitnieniem wśród innych roślin oraz zielonych krzewów. Kiedy sadzić kanny w donicy, a kiedy w gruncie? Do pojemników można wysadzić ją już pod koniec lutego, ale trzeba dbać o to, by sadzonki nie były narażone na mróz i przeciągi. Natomiast do gruntu można przesadzać pacioreczniki mniej więcej po 15 maja, kiedy ustąpią wiosenne przymrozki.
Dobierając wielkość donicy, należy uwzględnić, czy kanna będzie rosła w niej przez cały sezon, czy zostanie na wiosnę przesadzona do gruntu oraz to, jak wysoka urośnie. Dla niskich odmian oraz roślin, które będą później przesadzane, wystarczy pojemnik o średnicy 20-25 cm. W przypadku kanny, która przez cały sezon rozkwita w donicy, należy zadbać o odpowiedni drenaż. Spodnią warstwę powinien stanowić ciężki żwir, który zapobiegnie przewracaniu się donicy, a na nią należy wysypać keramzyt, który szybko przepuszcza wodę.
Sadzenie kanny. Krok po kroku do ogrodu pełnego kolorów
Wiesz, kiedy sadzić kanny, więc czas dowiedzieć się, jak to zrobić krok po kroku, by latem ogród zachwycał pięknymi kolorami kwiatów.
- Przygotuj odpowiedniej wielkości donicę.
- Wysyp drenaż w pojemniku, a następnie wsyp ziemię. Powinno być jej tyle, żeby po położeniu kłączy możne je było przysypać dodatkową warstwą ok. 5 cm gleby.
- Ułóż w donicy po 2-3 kłącza poziomo, pączkami do góry, przysyp ziemią i delikatnie ją przyklep.
- Podlej wodą i ustaw pojemnik w pomieszczeniu, gdzie temperatura będzie wynosić około 18°C.
- Pamiętaj, że ziemia w doniczkach z sadzonkami kanny nie może być bardzo mokra. Dlatego zaleca się umiarkowane podlewanie i przykrycie doniczki perforowaną folią, która utrzyma odpowiedni poziom wilgotności gleby.
Tajemnice gleby i słońca. Jak stworzyć idealne warunki dla kwitnącej kanny?
Kanny lubią glebę przepuszczalną, ale ważne jest jej nieprzesuszenie i utrzymywanie w stałej wilgotności. Do sadzenia najlepsza będzie ziemia o pH 6,5-7, czyli lekko kwaśnym, dlatego nie zaleca się umieszczania ich w towarzystwie innych roślin kwasolubnych. Delikatne nawożenie gleby, najlepiej biohumusem, można rozpocząć, dopiero gdy paciorecznik zacznie wypuszczać pierwsze liście.
Do obfitego kwitnienia kanna potrzebuje słońca i ciepła. Przed 15 maja warto zadbać o hartowanie rośliny poprzez stopniowe przyzwyczajanie jej do chłodniejszego powietrza i promieni słonecznych. Po tym okresie należy wybrać dla niej jasne stanowisko, najlepiej z dostępem do bezpośredniego słońca przez minimum 6 godzin dziennie. Kanny obficie kwitną latem, ale regularne obrywanie przekwitłych kwiatostanów pozwala cieszyć się kwiatami aż do wystąpienia jesiennych przymrozków.