Opracowano inteligentną glebę. Wychwytuje wodę wprost z powietrza
Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opracowali nowatorską glebę, która potrafi samodzielnie się nawadniać. Zbiera wodę z powietrza, zapewnia nawodnienie roślin i umożliwia uwalnianie nawozu w sposób kontrolowany, co prowadzi do stałego zaopatrzenia w składniki odżywcze. Wszystko przez jeden z użytych materiałów.
Przełomowe odkrycie amerykańskich naukowców może mieć powszechne zastosowanie. Szczególnie gdy coraz bardziej dotyka nas susza, a słupki rtęci pokazują ekstremalne temperatury.
Gleba oraz trawa są częstym obiektem różnych badań naukowych. Ostatnio informowaliśmy o tym, że opracowano samochłodzącą się sztuczną trawę, która może pomóc miastom radzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Sztuczna murawa, która magazynuje wodę pod powierzchnią, schładza otoczenie w upalne dni, podobnie jak naturalna trawa.
Tajemnica tkwi w strukturze gleby
Podstawą tego inteligentnego systemu glebowego jest materiał hydrożelowy opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. W eksperymentach gleba nasączona hydrożelem doprowadziła do wzrostu większych, zdrowszych roślin w porównaniu ze zwykłą glebą. Wszystko to przy użyciu mniejszej ilości wody i nawozu.
Badania te opierają się na wcześniejszych odkryciach dotyczących hydrożeli, które mogą pobierać wodę z atmosfery i zwiększać wydajność rolnictwa. W eksperymentach rośliny ukorzenione w glebie hydrożelowej wykazały 138 proc. wzrost długości łodygi w porównaniu z grupą kontrolną w zwykłej glebie. Zmodyfikowana gleba może zaoszczędzić około 40 proc. wody, znacznie zmniejszając potrzebę częstego nawadniania i zapewniając solidny rozwój upraw.
Globalny niedobór wody w połączeniu ze wzrostem populacji ma bezpośredni wpływ na zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego
Ta nowa klasa hydrożeli według badaczy oferuje obiecujące rozwiązanie, aby sprostać pilnym potrzebom niedoboru wody i wydajnego wchłaniania składników odżywczych w nowoczesnym zrównoważonym rolnictwie.
Aktualnie rolnictwo odpowiada za blisko 70 proc. światowego poboru słodkiej wody. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa podkreśla ogromne znaczenie jakie ma poprawa nawadniania, opracowywanie technologii oszczędzających wodę i promowanie upraw o mniejszym śladzie wodnym. Wszystko to w celu zapewnienia zrównoważonej produkcji żywności i odpowiedniego zarządzania zasobami wodnymi.