Sadzenie cebuli dymki na zimę. Kiedy i jak to robić?

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Brak smacznej cebuli w okresie wiosennym sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na uprawę dymki zimą. Sprawdź, jak posadzić warzywo na zimę oraz, jak o nie zadbać. Dzięki kilku wskazówkom będziesz miał szansę cieszyć się wczesnymi zbiorami pysznej cebuli.

Jak sadzić cebule dymkę na zimę?
Jak sadzić cebule dymkę na zimę?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Cebula to warzywo, które można sadzić na zimę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji ma szansę przetrwać mrozy i trudne warunki pogodowe, aby na wiosnę rozpocząć zdrowy wzrost. Sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać o cebulę zimową i kiedy będziesz mógł cieszyć się pierwszymi zbiorami.

Cebula zimowa. Jakie odmiany są odporne na trudne warunki?

Zanim posadzimy cebulę na zimę, musimy pamiętać, że nie każda odmiana rośliny jest odporna na trudne warunki pogodowe. Odmiany, które sprawdzą się i przetrwają zimę, to:

  • Agra,
  • Augusta,
  • Balstar,
  • Dalila,
  • Fredo,
  • Globe Yellow Danvers,
  • Fentock,
  • Fredo,
  • Nevix,
  • Panther
  • Radar,
  • Senshyu Yellow,
  • Wolf.

Gatunki te cechują się nie tylko większą odpornością na mróz, ale także na choroby roślin oraz jarowizacje. To odmiany, które przetrwają zimę, a wiosną szybko rozpoczną wegetację i uformują cebule. Mają również zdolność do pobierania składników odżywczych nawet w niskich temperaturach.

Kiedy sadzić cebulę zimową?

Najlepszym terminem na sadzenie cebuli zimującej jest wrzesień oraz październik. Warto wybrać termin na 4-6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny, które wykształciły już pierwsze pędy oraz ukorzeniły się w ziemi, mają większą szansę na przetrwanie trudnych warunków pogodowych.

Przez to, że trudno jest przewidzieć, jakie warunki pogodowe będą panować w kolejnych miesiącach, cebulę warto wysiewać w dwóch terminach, co 10-14 dni. Rośliny nie powinno sadzić zbyt wcześnie. Jeśli wypuści szczypior przed nastaniem mrozów, może nie przetrwać zimy.

Jak sadzić cebulkę dymkę na zimę?

Przez stosunkowo słabo rozwinięty system korzeniowy, cebula ma duże wymagania glebowe. Dlatego niezwykle ważne przed rozpoczęciem uprawy jest dokładne odchwaszczenie oraz nawożenie gleby. Cebula dobrze czuje się na żyznych glebach próchniczych. Cebula jest wrażliwa na zakwaszenie gleby, dlatego, zanim posadzimy ją w naszym ogrodzie, warto sprawdzić, jakie pH ma podłoże.

Cebulę wkładamy do ziemi co około 6 cm, a następnie przysypujemy ziemią. Sadzimy ją głębiej, niż na wiosnę — cała cebulka powinna być przykryta glebą. Pomiędzy grządkami powinno się zachować 3 cm odstępy. Niektórzy przed włożeniem cebuli do ziemi decydują się na moczenie jej. Zabieg ten może przyśpieszyć proces ukorzeniania się rośliny.

Jak uprawiać cebulę zimową?

Przed zimą niezwykle ważne jest zadbanie o to, aby choroby i szkodniki nie zaatakowały roślin
Przed zimą niezwykle ważne jest zadbanie o to, aby choroby i szkodniki nie zaatakowały roślin

Zimą dbanie o cebule sprowadza się do ochrony plantacji przed zachwaszczeniem oraz chorobami. Warto zadbać przed zimą o odpowiednie opryski i nawozy, dzięki którym rośliny będą chronione.

Cebulę zimową można ściółkować. Dzięki temu gleba będzie stopniowo wzbogacana o składniki odżywcze, a na rabatach nie będą pojawiać się chwasty. Sprawdzi się słoma, przekompostowane zrębki, a nawet biowłóknina. Co więcej, dodatkowa warstwa ściółki może zapobiec przemarzaniu rośliny. Wraz z nadejściem wiosny, kiedy zauważymy pojawiający się szczypior, musimy pamiętać o usunięciu pozostałości ściółki.

Wczesną wiosną warto ponownie nawieźć grządki. Sprawdzą się nawozy azotowe. Warto nimi wzbogacić glebę jeszcze przed końcem kwietnia. W czasie intensywnego wzrostu cebuli warto dokarmiać roślinę co dwa tygodnie.

Kiedy zbierać cebulę ozimą?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy pojawią się pierwsze plony. Zależy to od długości zimy oraz wysokości temperatur. Im szybciej zacznie robić się ciepło, tym prędzej możemy spodziewać się pierwszych plonów.

Pierwsze plony mogą się już pojawić na początku maja. Najczęściej są to jednak cebule na zbiór pęczkowy. Przy pomyślnej pogodzie, pierwsze plony pojawią się już pod koniec czerwca i na początku lipca.

Zobacz także:

Rośliny trująceINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas