Plaga ślimaków w ogrodzie i nic nie pomaga. Ale ogrodnik zna świetny sposób

Oprac.: Tomasz Kromp

Ślimaki to prawdziwa zmora niejednego ogrodnika. Rzeczone mięczaki niszczą uprawy warzyw i owoców, a także zajadają się wieloma rodzajami roślin ozdobnych. Nic dziwnego, że mnóstwo osób zastanawia się nad skutecznymi sposobami na pozbycie się tych szkodników. Wypróbuj proste metody, które pomogą Ci usunąć ślimaki z ogródka.

Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?
Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?123RF/PICSEL

Plaga ślimaków w ogrodzie. Wypróbuj domowej roboty oprysk

Prawdopodobnie każdy ogrodnik przynajmniej raz w życiu zaobserwował ślimaki grasujące w ogrodzie i zjadających liście uprawianych roślin. Owe mięczaki można najczęściej spotkać w okolicy marchwi, sałaty, ziemniaków, buraków czy krzewinek owocowych. Co więcej, żywią się również roślinami ozdobnymi takimi jak dalie czy lilie. W krótkim czasie potrafią wywołać w ogrodzie prawdziwe spustoszenie.

Jak sobie poradzić z plagą ślimaków? Z pewnością zbagatelizowanie problemu nie jest wskazane. Najlepiej wykonać oprysk, który pomoże ci przegonić ślimaki z ogródka. Do tego celu możesz wykorzystać środki dostępne w sklepach ogrodniczych lub samodzielne przygotować taki specyfik.

Jak zrobić domowej roboty oprysk na ślimaki? Najpierw zaopatrz się w suszony piołun – około 30 g. Ziele należy zalać 10 litrami wody i dokładnie wymieszać. Całość trzeba pozostawić na około 12 godzin. Po tym czasie należy przecedzić substancję i umieścić w opryskiwaczu. Oprysku należy używać maksymalnie dwa razy w tygodniu. Piołun ma dość charakterystyczny, gorzki smak. Gdy ślimaki go wyczują, z pewnością nie będą skore do podjadania upraw.

Ślimaki w ogrodzie niszczą twoje uprawy? Zasadź te rośliny lub stwórz barierę z fusów

Co ciekawe, w pozbyciu się ślimaków mogą pomóc również pewne rośliny. A konkretnie ich zapach. Chodzi o szałwię, rumianek czy macierzankę. Warto obsadzić nimi rabaty – ich aromat sprawi, że ślimaki wezmą nogi za pas.

Podobne działanie mogą wykazać również inne rośliny. Mowa o rozmarynie, czosnku, cebuli, bazylii czy mięcie. Co istotne – posłużą one nie tylko do usunięcia ślimaków z ogródka, ale również przydadzą się do przygotowywania różnego rodzaju kulinarnych przepisów.

Interesującą i dość nieszablonową metodą, którą niejeden ogrodnik poleca w walce z plagą ślimaków w ogródku są fusy po kawie. Należy otoczyć nimi w niewielkiej ilości rośliny, które stały się celem ataku szkodników. Wówczas powstanie bariera, przez którą rzeczone mięczaki nie będą w stanie przejść.

Polskie żółwie pod opieką. Przyrodnicy ruszyli na pomocPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}