Pędraki w trawniku. Jak je szybko zwalczyć w ogrodzie?

Opracowanie Karina Kowalska

Pędraki to uciążliwe larwy chrząszczy, które żerują w ziemi i wyrządzają ogromne szkody na trawniku. Przyczyniają się do tworzenia nieestetycznych, suchych dziur w trawie. Z czasem mogą także przenieść się na inne rośliny. Jak rozpoznać i zwalczyć pędraki w trawniku? Oto proste i domowe sposoby na likwidację szkodników.

Pędraki - jak wykryć szkodniki w glebie?
Pędraki - jak wykryć szkodniki w glebie?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to są pędraki i skąd się biorą w ogrodzie?

Pędraki to larwy chrząszczy, żerujące w ziemi i uszkadzające system korzeniowy roślin. Na trawnikach w ogrodzie najczęściej występują larwy chrabąszcza majowego. Rozpoznamy je po białym kolorze ciała, brązowej głowie i czarnym odwłoku. Pędraki są zwinięte w kształt podkowy i mają od 3 do 4 cm.

Dorosłe osobniki składają jaja w trawie, z których później wylęgają się larwy. Na początku żerują na rozkładających się roślinach w próchnicznej warstwie gleby, a  z czasem zaczynają uszkadzać korzenie roślin traw, drzew i krzewów.

Pędraki najbardziej lubią piaszczyste gleby lub takie, gdzie wcześniej było pastwisko, łąka lub wybieg dla zwierząt. Szkodniki te rozwijają się równie dobrze w zaniedbanej darni z pozostawionymi, suchymi źdźbłami trawy po koszeniu. Możemy je zobaczyć w ogrodzie po wypędzeniu kreta.

Dziury w trawniku. Czy to pędraki?

Dziury w trawniku są jednym z objawów występowania pędraków. Po czym jeszcze rozpoznać pędraki na trawniku w ogrodzie? Do oznak żerowania szkodników należy:

  • spowolniony lub zahamowany wzrost murawy;
  • żółknięcie trawnika;
  • usychanie i brązowienie trawy;
  • luźna darń odchodząca od gleby.

Jeśli uniesiemy wysuszony trawnik, to zauważymy pod jego powierzchnią skupiska pędraków. Trawę powinniśmy obserwować szczególnie latem i wczesną jesienią. Ponadto latające chrabąszcze majowe również są zwiastunem pojawienia się pędraków.

Jak zwalczyć pędraki w trawniku?

Pędraki w trawniku możemy zwalczać, podlewając glebę specjalnymi preparatami. Może to być środek chemiczny lub taki na bazie pożytecznych nicieni czy bakterii. Pędraki żyją głęboko w podłożu, dlatego warto użyć lancy doglebowej, jednak nie będzie to korzystne rozwiązanie, gdy z trawnika korzystają zwierzęta bądź dzieci.

Pędraki możemy zwalczać domowymi sposobami, które są skuteczne na te szkodniki i mają pozytywny wpływ na środowisko. Jak zatem zwalczyć pędraki naturalną metodą?

  • Gnojówka z wrotyczu

Naturalny preparat przyrządzamy z 1 kg liści wrotyczu, które zalewamy 10 l wody i odstawiamy na 2 -3 tygodnie. Po tym czasie mieszamy gnojówkę, aby powstała piana i rozcieńczamy ją w proporcji 1 części roztworu na 20 części wody. Taką gnojówką podlewamy trawę, na której żerują pędraki.

  • Czarna folia

Czarną folią możemy oszukać pędraki, rozkładając ją w dzień na trawniku. Szkodniki pomyślą, że jest noc i zaczną wychodzić na jej powierzchnię. Wtedy możemy samodzielnie je zebrać lub czekać na przylot ptaków, które zjadają pędraki.

  • Ziemniak i marchewka

Pędraki bardzo chętnie podjadają ziemniaki i marchewki, dlatego warto wetknąć w glebę te warzywa i czekać na przyjście szkodników. Następnie wyciągamy warzywa z trawy i usuwamy z nich pędraki.

  • Gryka 

Gryka zawiera w swoim składzie taniny, które wpływają negatywnie na rozwój pędraków. Właśnie dlatego warto zasadzić tę roślinę, ponieważ pomoże w odstraszeniu larw.

  • Strząsanie chrząszczy z drzew

Jeśli chcemy ograniczyć populację pędraków, należy strząsać z drzew chrabąszcze majowe. Czynność tę wykonujemy z samego rana, rozkładając na trawie płachtę, na którą pospadają owady.


CZYTAJ TAKŻE:

Są małe, ale kochliwe. Wodniczki mają się w Polsce całkiem nieźlePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas