Woda kolońska dla ciem. Samce uwodzą samice zapachem

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Samce ćmy Heliothis virescens zbierają słodko pachnącą substancję z kwiatów i rozpylają ją, gdy znajdują się w pobliżu samic. “Perfumy" mają sprawić, że będą wydawać się bardziej atrakcyjni dla partnerek.

Samce ćmy zbierają aromatyczne substancje by przyciągać samice.
Samce ćmy zbierają aromatyczne substancje by przyciągać samice. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zapachy są dla owadów ważnym środkiem komunikacji. Samce ciem uwalniają feromony, które zwabiają samców nawet z odległości kilku kilometrów. Okazuje się jednak, że samce nocnych motyli także stosują aromatyczne sztuczki w zalotach. Potrzebują jednak niewielkiej pomocy ze strony roślin.

Coby Schal z North Carolina State University odkrył, że samce ćmy tytoniowej zbierają z roślin aromatyczny związek zwany salicylanem metylu i wykorzystują go w zalotach. Salicylan metylu znajduje się w nektarze wielu roślin i ma słodki, miętowy zapach, który przyciąga owady.

Larwa ćmy tytoniowej
Larwa ćmy tytoniowejJack Clark/Design Pics/East NewsEast News

Woda kolońska dla ciem

Schal i jego zespół zmierzyli poziom salicylanu metylu u samców ćmy hodowanych na syntetycznej diecie w laboratorium i innych, zebranych z pola soi. Samce hodowane w laboratorium miały niski poziom substancji chemicznej, podczas gdy te z pola miały wysoki poziom, co sugeruje, że zebrały ją z roślin uprawnych.

Naukowcy odkryli, że kiedy samce zalecały się do samic, uwalniały zebrany wcześniej salicylan metylu z owłosionych wyrostków. Odkryli również, że czułki samic ćmy mają dwa receptory, które są dostrojone do wykrywania salicylanu metylu, a sukces rozrodczy samców pozbawionych rozpylających salicylan wyrostków spadał o ok. 30 proc.

“Wydaje się, że samce ćmy używają salicylanu metylu, który naturalnie przyciąga owady, jako “afrodyzjaku" stwierdza Schal.  Podobne zachowanie zaobserwowano ostatnio również u pszczół storczykowatych (Euglossa dilemma), których samce zbierają perfumy z kwiatów orchidei i wykorzystują je do wabienia samic.

Niepylak apollo. Wyjątkowy motyl po 100 latach wrócił w KarkonoszePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas