Ogród wertykalny na tarasie. Najlepsze rośliny i ich pielęgnacja

Ogrody wertykalne pojawiają się jako rozwiązanie problemu braku miejsca na rośliny na tarasie lub balkonie. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wnieść odrobinę natury do swojego domu. Jak stworzyć takie miejsce, Jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować?

Ogród wertykalny na tarasie. O czym trzeba pamiętać?
Ogród wertykalny na tarasie. O czym trzeba pamiętać? 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak zrobić zieloną ścianę na balkonie?

Pierwsza wzmianka o ogrodzie wertykalnym w historii pochodzi z 450 roku p.n.e. Król Nabuchodonozor II podarował swojej żonie, królowej Amytis, sztuczną górę otoczoną ogrodami.

Pomimo tego, że dzieło to otrzymało miano wiszącego ogrodu, w rzeczywistości roślinność była uprawiana na nakładających się na siebie tarasach. Wzniesiono je na wydrążonych słupach w formie sześcianów, a następnie zasypano ziemią.

Dziś każdy może zachwycać się zwisającymi kwiatami na swoim balkonie. Ogród wertykalny to pionowa konstrukcja zbudowana na przykład z drewna, metalu lub bambusa. Stanowi ją mocowany do ściany stelaż z wbudowanymi pojemnikami na rośliny lub taki, na którym można zamontować różne donice. Jeśli ktoś chce uniknąć wiercenia i przybijania konstrukcji do ściany, można wykorzystać specjalne, wolnostojące pojemniki dostosowane do upraw roślin w ogrodzie wertykalnym.

Ostateczny wygląd całości można swobodnie dopasować do stylu zewnętrznej dekoracji.

Podczas organizowania zielonej ściany na balkonie trzeba pamiętać o doborze odpowiednich materiałów. W tym lżejszych podłoży i konstrukcji nieprzeciążających elewacji i ścian. Należy także uwzględnić obecność sąsiadów i unikać roślin, które śmiecą lub są trujące. Ważne jest także zadbanie o metody nawadniania. Źle zaprojektowane ogrody wertykalne, zamiast przynosić korzyści, mogą powodować przykry zapach z powodu przelania i gnicia roślin. Najlepiej zainwestować w automatyczne systemy nawadniania, które nie dopuszczają do takiej sytuacji.

Jakie rośliny sadzić do ogrodu wertykalnego na tarasie?

Do ogrodu wertykalnego na tarasie lub na balkonie należy wybierać gatunki roślin wieloletnich. Takich, które nie gubią liści wraz z porami roku, dzięki czemu zielona ściana pozostaje atrakcyjna przez cały rok. Niektóre kwiaty pomagają ukryć konstrukcje podporowe. Są to rośliny o zwisającym lub półwiszącym ulistnieniu. Inną opcją jest połączenie kilku różnych gatunków w celu stworzenia kolorowych paneli ściennych o różnych fakturach.

Należy pamiętać także o doborze roślin pod względem lokalizacji. Oznacza to, że w ogrodach nasłonecznionych muszą znajdować się gatunki uprawiane w pełnym słońcu, a w obszarze zacienionym te, które lubią znajdować się w cieniu.

Najpopularniejsze rośliny wykorzystywane do ogrodu wertykalnego to:

  • różne zioła (mięta, szałwia lekarska, lawenda, tymianek, rozmaryn, melisa itp.),
  • szparag Sprengera,
  • konwalnik japoński,
  • pilea drobnolistna,
  • rozchodnik,
  • żagwin,
  • zielistka Sternberga,
  • scewola,
  • bakopa,
  • bluszcz irlandzki,
  • ruselia skrzypolistna,
  • lirope szafirkowata,
  • trzmielina,
  • rojnik.

Na tarasach popularne są również zielone ściany z roślin kwitnących, takich jak bratki, niecierpki, fuksje, begonie oraz petunie.

Pielęgnacja i podlewanie zielonej ściany na zewnątrz

Aby rośliny w ogrodzie wertykalnym były zdrowe i pięknie się prezentowały, konieczne może być wcześniejsze zainstalowanie systemu nawadniania i odwadniania. Jest on wyposażony w mechanizm przekierowania wody do ponownego użycia. Gdy nie ma możliwości wdrożenia takiego rozwiązania, warto kupić hydrożele w granulkach. Po wymieszaniu z podłożem w doniczce nasiąkają wodą i zwiększają swój rozmiar. Gdy ziemia staje się sucha, żelowe kulki oddają do niej wilgoć i zmniejszają swoją objętość.

Dzięki temu roślinom doniczkowym nigdy nie zabraknie odpowiedniego nawodnienia.

Należy również zauważyć, że zielona ściana powinna być zorganizowana w takim miejscu na zewnątrz, gdzie rośliny zawsze mają odpowiednie warunki do wzrostu. Chodzi o dostęp do niezbędnej minimalnej ilości światła słonecznego i wilgoci. Warto też zadbać o drobne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak nawożenie gleby składnikami mineralnymi i organicznymi, przycinanie roślin i usuwanie martwych liści. To one sprawią, że ogród wertykalny zawsze będzie wyglądać pięknie i zdrowo.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas