Starzec Rowleya. Zwisa i pięknie kwitnie. Uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Starzec Rowleya rosnący w doniczce zawieszonej pod sufitem przypomina długie, zwisające sznury zielonych pereł. To jeden z sukulentów o największych walorach dekoracyjnych, jednak za jego efektownym wyglądem, idzie staranna pielęgnacja rośliny. Dowiedz się, co zrobić, aby starzec Rowleya stał się ozdobą mieszkania, dobrze rósł i zakwitał.
Spis treści:
Kwiat starzec. Co to za roślina?
Starzec Rowleya (łac. Senecio rowleyanus) - nazywany ze względu na swój wygląd także "sznurem pereł" - pochodzi z półpustynnych rejonów Afryki Południowej i Zachodniej. Jest to płożąca roślina z rodziny astrowatych.
Jej pędy osiągają długość od 60 do 100 cm, tworzą gęstą okrywę, a gdy tylko dotkną ziemi, zakorzeniają się w niej. To roślina, która jest znana przede wszystkim z charakterystycznych liści. Są one mięsiste, mają kształt kulek i szpiczaste zakończenie. To dzięki nim starzec Rowleya magazynuje wodę i może przetrwać w trudnych warunkach.
Skrupulatna pielęgnacja i przejście w stan spoczynku na czas zimy sprawiają, że roślina ta ma szansę zakwitnąć także w domu. Pojawiają się wtedy na niej małe, lejkowate biało-różowe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany. Wydzielają one delikatny waniliowo-cynamonowy zapach.
Starzec Rowleya. Jak go pielęgnować i ile podlewać?
Jest kilka spraw, o których musisz wiedzieć, chcąc uprawiać ten kwiat. Starzec Rowleya ma specyficzne wymagania, ale jeżeli im sprostasz, roślina ta odwdzięczy się ci zjawiskowym wyglądem.
- Stanowisko
Starzec zwisający potrzebuje dużej ilości światła. Jeżeli mu tego nie zapewnisz, jego liście staną się małe, drobne i stracą swój urok. Nie narażaj jednak rośliny na bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne.
W okresie wegetacyjnym - latem i wiosną - należy zapewnić starcowi dostęp do światła przez od 10 do 12 godzin na dobę. Jesienią i zimą warto doświetlać roślinę. Natomiast aby mogła ona przejść w stan spoczynku, musi znaleźć się w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 13 do 16 °C. Przez pozostałą część roku będzie dobrze się ona czuł w domu, w którym termometr pokazuje od 19 do 23 °C.
Do uprawy starca Rowleya sprawdzi się ziemia do kaktusów i sukulentów. Roślinę tę można też posadzić w zwykłej ziemi do roślin doniczkowych zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 3:1.
- Podlewanie
Ta roślina nie potrzebuje dużo wody i dobrze znosi delikatne przesuszenie. Zimą i jesienią podlewa się ją raz w miesiącu, natomiast latem i wiosną 1 lub 2 razy w tygodniu. Starca nawadnia się tylko wtedy, gdy ziemia całkowicie przeschnie - w przeciwnym razie może zacząć chorować.
W upalne dni warto delikatnie zraszać liście rośliny. Natomiast zimą obok doniczki ze starcem zwisającym można umieścić pojemnik z wodą.
- Nawożenie
Starzec Rowleya nie wymaga nawożenia. Jeśli natomiast mimo tego będziesz mieć zamiar zasilić go nawozem, wybierz preparat do pielęgnacji sukulentów i kaktusów.
- Choroby
Ta odporna na choroby roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Zwykle jest to efekt błędów w jej pielęgnacji. Wtedy mogą zacząć żerować na niej:
- przędziorki,
- mączniak prawdziwy,
- mszyce.
Natomiast jeżeli będziesz zbyt obficie podlewać roślinę lub nie zapewnisz jej dostatecznej ilości światła, to starzec Rowleya prawdopodobnie zacznie cierpieć na szarą zgniliznę.
Zobacz również:
Kiedy i jak przesadzać starca zwisającego?
Ta zwisająca roślina powinna być przesadzana wtedy, gdy się rozrośnie - zwykle raz na 2 lub 3 lata. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wiosną. Można też łatwo rozmnożyć starca. W tym celu wystarczy jeden z jego pędów umieścić w ziemi, a zacznie on się ukorzeniać. Można też uciąć kawałek "sznura pereł" i zanurzyć go w wodzie na 1 lub 2 tygodnie - gdy pojawią się korzenie, sadzonka jest gotowa do posadzenia.
Starzec Rowleya nie wybacza błędów pielęgnacyjnych, jednak zapewnienie mu optymalnych warunków do wzrostu zaowocuje jego efektownym wyglądem. W ten sposób stanie się on nową, zieloną ozdobą domu.