Robaki kurzowe to psotniki w domu. Jak się pozbyć gryzków?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Robaki kurzowe są tak małe, że trudno dostrzec je gołym okiem. Mimo swojej nazwy żerują nie tylko w kurzu. Mogą pojawić się w opakowaniu z kaszą i płatkami śniadaniowymi. Lubią żyć w bliskim towarzystwie ludzi i pod dachami domów, gdzie mogą mieć wręcz wymarzone warunki do założenia kolonii owadów. Dowiedz się, co robić, jeśli robaki kurzowe zbyt dobrze czują się w twoim domu i jak postępować, by ponownie się w nim nie pojawiły.
Spis treści:
Jak wyglądają robaki kurzowe?
Robaki kurzowe są nazywane gryzkami, psotnikami, zakamarnikami i wszami książkowymi. Mają zaledwie od 0,5 do 5 mm długości. Ich korpus jest podłużny i zaokrąglony, a czułki długie. W zależności od gatunku gryzki mają skrzydła lub są bezskrzydłe. To małe, jasnoszare, brązowe lub jasnożółte robaki z mocno zbudowanymi odnóżami, których bliskimi krewnymi są termity.
Skąd pochodzą gryzki?
Na świecie występuje ponad 4000 gatunków tych owadów, z czego ok. 100 żyje w Polsce. Uważa się, że pochodzą one z Afryki. Gryzki żyją w domach, blisko ludzi, ale ich naturalnym środowiskiem występowania są lasy i łąki. Swoje kolonie zakładają pod korą i szczelinach drzew lub w leśnej ściółce. Żerują również na liściach i gałęziach, a nawet w ptasich gniazdach i jaskiniach oraz pod kamieniami.
Skąd się biorą robaki kurzowe?
Robaki kurzowe powszechnie występują w otoczeniu człowieka i nietrudno o to, aby pojawiły się w domu. Te małe owady mogą znajdować się na przyniesionej ze sklepu żywności lub na książce wypożyczonej z biblioteki oraz na starych dokumentach. Żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, w tym resztkami ludzkiego naskórka. Będą szczególnie dobrze czuć się:
- w zakurzonych, ciemnych i wilgotnych zakamarkach i szczelinach - takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni, która jest pożywką dla gryzków;
- w zbyt wilgotnych pomieszczeniach - psotniki chętnie żerują w domach, w których wilgotność powietrza przekracza 60%. Swoje kolonie zakładają np. w zawilgoconych łazienkach i w piwnicach. Pojawienie się tych insektów w domu może sugerować, że w jego wnętrzu rozwijają się grzyby, czyli pokarm dla robaków kurzowych;
- w miejscach, gdzie jest pod dostatkiem jedzenia - robaczki kurzowe będą świetnie czuć się w spiżarni i w magazynie sklepu spożywczego. To insekty, które żywią się również resztkami jedzenia pozostawionymi na kuchennym blacie;
- w magazynach ze zbożem, zwłaszcza jeżeli jest w nich wilgotno;
- na zakurzonych, ciemnych strychach;
- pod tapetami i listwami podłogowymi;
- w zapasach spożywczych na zapleczach lokali gastronomicznych;
- w archiwach i bibliotekach;
- w opakowaniach z suchą karmą dla zwierząt domowych - gryzoni i ptaków;
- w opakowaniach cukru, płatków owsianych i kaszy.
Czy gryzki gryzą ludzi i są groźne?
Gryzki nie gryzą ludzi. Żywią się wyłącznie tym, co znajdą w domu - zarówno resztkami jedzenia, jak i papierem. Zwykle nie są groźne człowieka, jednak przenoszą alergeny. Dlatego ich obecność w domu może przysporzyć problemów zwłaszcza alergikom i osobom chorującym na astmę oskrzelową.
Gryzki nie są nosicielami patogenów, ale gdy tylko się pojawią, trzeba jak najszybciej je wytępić. Robaki te łatwo przedostają się do opakowań z produktami spożywczymi, które po "uczcie" insektów trzeba wyrzucić. Psotniki szybko się rozmnażają, a ich duża kolonia może powodować większe straty materialne. Robaki te mają silnie rozwinięte aparaty gębowe i bez problemu wygryzają dziury w tapetach, książkach i w dokumentach.
Sposób na gryzki. Jak się pozbyć robaków kurzowych?
W zależności od tego, ile gryzków zadomowiło się pod twoim dachem i jak poważny jest problem z tymi insektami, możesz spróbować je wytępić różnymi metodami. Najpierw postaraj się pozbyć się ich domowymi sposobami, a dopiero kiedy ci się to nie uda, sięgnij po chemiczne środki insektobójcze.
Domowe sposoby na robaki kurzowe
Jeżeli nie zbagatelizujesz problemu z psotnikami i zareagujesz, jak tylko zauważysz pierwsze robaki, skuteczne mogą okazać się domowe sposoby. Gryzków możesz pozbyć się:
- odstraszając je zapachem octu, cytrusów i lawendy - miejsca, w których pojawiły się te robaki, warto przemyć wodą z octem, ułożyć tam skórki cytryny czy liście lawendy;
- stosując lepy na szkodniki - są one nasączone aromatami wabiącymi owady, tak aby szkodnik chętnie wszedł na taśmę, do której trwale się przyklei.
Dezynsekcja - skuteczny sposób na gryzki
Dezynsekcję pomieszczenia, w którym pojawiły się gryzki, można przeprowadzić samodzielnie. Zrobisz to, kupując odpowiedni preparat insektobójczy i stosując go zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli jednak domowe sposoby na gryzki zawiodły i na nic zdał się profesjonalny środek biobójczy, pozostaje ci skorzystanie z usług specjalistów od dezynsekcji.
Jak zapobiegać pojawieniu się zakamarników w domu?
Aby gryzki dobrze poczuły się w twoim domu, muszą panować w nim odpowiednie warunki. Aby do tego nie doszło, pamiętaj o:
- dbaniu o wentylację i wilgotność pomieszczeń - nie dopuść do zawilgocenia domu, często go wietrząc i dbając o swobodną cyrkulację powietrza w jego wnętrzu. Postaraj się, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniach utrzymywała się w granicach od 40% do 60%;
- utrzymaniu czystości w domu, a zwłaszcza w kuchni - nie pozostawiaj brudnych naczyń w zlewie i zmywarce oraz regularnie myj kuchenne podłogi oraz blaty. Sypkie produkty przechowuj w szczelnych pojemnikach. To samo dotyczy karmy dla zwierząt;
- częstym wynoszeniu śmieci, w których może rozwijać się pleśń przyciągająca gryzki;
- myciu pod bieżącą wodą przyniesionych ze sklepu warzyw i owoców, co pozwoli ci pozbyć się z nich ledwie widocznych szkodników;
- regularnym sprawdzaniu stanu tapet, płytek i listew podłogowych - każdą szczelinę, która się przy nich znajduje, zaklejaj i usuwaj, aby nie zagnieździły się tam robaki.
Robaki kurzowe nie są groźne, o ile ich kolonia się nie rozwinie - co może stać się szybko. Ponadto świadomość życia obok gryzków powoduje dyskomfort psychiczny. Dlatego jeśli dostrzeżesz malutkiego robaka w kuchni, łazience, piwnicy lub w opakowaniu z sypkimi produktami spożywczymi, działaj szybko. Dokładnie posprzątaj pomieszczenie, wykorzystaj domowe sposoby na robaki kurzowe lub sięgnij po środek insektobójczy.