Kosmetyki naturalne na lato. Nie tylko do opalania

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Lato to dla naszej skóry spore wyzwanie. Promienie słoneczne, częste kąpiele i nadmorskie czy górskie wiatry jej nie rozpieszczają. Zarówno twarz, jak i ciało wymagają wtedy szczególnej pielęgnacji. Bez filtrów przeciwsłonecznych się nie obejdzie, ale co jeszcze? Podpowiadamy, jakie naturalne kosmetyki na lato wybrać, by zapewnić komfort naszej skórze.

Naturalne kosmetyki na lato muszą spełniać wiele wymagań.
Naturalne kosmetyki na lato muszą spełniać wiele wymagań.pixabay.compixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak zadbać o skórę latem?

Lato to słońce, a słońce to wróg naszej skóry i cery. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o skórę latem, koniecznie musisz się zaopatrzyć w preparaty zawierające filtry przeciwsłoneczne. Dzięki temu zapobiegniesz nie tylko oparzeniom, ale i przyspieszeniu procesów starzenia się skóry. Promienie UVB parzą skórę, a UVA powodują rozpad kolagenu. Jest to przyczyną zmarszczek, wiotczenia skóry i przebarwień.

Kremy z filtrem latem powinny być naszą codziennością nie tylko na plaży. Warto już od rana smarować nimi odsłonięte części ciała, w tym twarz. Czynność tę należy powtarzać co kilka godzin oraz każdorazowo po wyjściu z wody. Latem, wieczorem, po pobycie na plaży warto dodatkowo zadbać o skórę. Trzeba ją nawilżyć lekkimi kosmetykami z naturalnych składników. Pomoże jej się to zregenerować po słonecznym dniu.

Jakie kosmetyki naturalne do twarzy wybrać na lato?

Twarz latem powinna być obiektem specjalnej troski. Kremy na dzień powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne i to co najmniej 50 SPF. Naturalne kosmetyki do twarzy, jakie powinniśmy wybrać na lato, muszą zawierać filtry mineralne. Zaliczają się do nich tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Natomiast powinniśmy unikać kosmetyków mających w składzie takie substancje jak donory formaldehydu, filtry przenikające i parafinę. One również pełnią funkcję filtrów przeciwsłonecznych, ale trudno je zaliczyć do naturalnych.

Po pełnym wyzwań dniu nasza skóra potrzebuje nocą wytchnienia. Przed snem ważne jest jej prawidłowe oczyszczenie. Naturalne kosmetyki, jakie możesz do tego zastosować to olejek hydrofilny i woda ogórkowa lub tonik ogórkowy. Można go z powodzeniem przygotować samodzielnie, korzystając z sezonu na to warzywo. Sprawdzi się również tonik aloesowy, który ma właściwości kojące. Po oczyszczeniu twarzy warto nasmarować ją lekkim kremem na bazie wody z dodatkiem naturalnych składników.

Jakie kosmetyki naturalne do ciała najlepsze na plażę?

Kosmetyki naturalne do ciała na plażę koniecznie powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne. Podobnie, jak w przypadku twarzy, filtry powinny być bardzo wysokie - co najmniej 30 SPF, a przy dużym natężeniu słońca 50 SPF i więcej. I również powinny być to filtry mineralne.

Po pobycie na plaży warto sięgnąć po naturalne kosmetyki nawilżające. Dobrze, żeby były lekkie i nie obciążały i tak już zmęczonej skóry. Świetnie się tu sprawdzą żele aloesowe lub bambusowe. Oprócz tego, że nawilżą przegrzaną skórę, to również zadziałają na nią kojąco.

Naturalne kosmetyki na lato nie powinny zawierać niektórych ziół.
Naturalne kosmetyki na lato nie powinny zawierać niektórych ziół.pixabay.compixabay.com

Jakich kosmetyków naturalnych unikać latem?

Wiele się mówi o tym, aby unikać latem kosmetyków zawierających witaminę C. Kiedyś uważano za fotouczulającą. Dziś wiadomo, że witamina C używana w towarzystwie wysokich filtrów przeciwsłonecznych nie zaszkodzi. Co więcej, ma ona właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające z wolnych rodników. Latem bardzo się to przyda naszej skórze.

Należy natomiast unikać kosmetyków naturalnych z ekstraktami z ziół fotouczulających. Należą do nich rumianek, nagietek, skrzyp, arnika i dziurawiec. Ich stosowanie w pełnym słońcu może narazić skórę na przebarwienia. Podobnie niekorzystnie zadziałają kosmetyki naturalne zawierające olejki lawendowe, sandałowe, cedrowe i bergamotowe.

Bardziej wrażliwej skórze mogą zaszkodzić kosmetyki naturalne zawierające kwasy: mlekowy, jabłkowy, pirogronowy czy glikolowy. W połączeniu ze słońcem mogą one wywoływać podrażnienia skóry. Lepiej wybrać produkty zawierające kwas laktobionowy czy azelainowy. W ich przypadku jednak również nie można zapominać o filtrach przeciwsłonecznych.

Czytaj też: 

Nie zabieraj z lasu dzikich zwierząt. Apele przynoszą efektPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas