Kocimiętka Faassena kwitnie całe lato. Idealna na rabatę i na taras

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Kocimiętka Faasenna to uniwersalna roślina ozdobna, która sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Stanowi doskonałe urozmaicenie rabat, nasadzeń wokół domu czy balkonowych doniczek. Z uwagi na specyficzny zapach skutecznie odstrasza kleszcze i komary. Sprawdź, co warto wiedzieć o uprawie kocimiętki Faasenna.

W ogrodzie warto mieć kocimiętkę. Odstrasza komary.
W ogrodzie warto mieć kocimiętkę. Odstrasza komary.123RF/PICSEL

Która kocimiętka jest najlepsza do ogrodu? Odmiany

Kocimiętka (Nepeta L.) to rodzaj roślin z rodziny jasnowatych rosnących naturalnie w Europie, Azji i Afryce. W Polsce naturalnie występuje wyłącznie kocimiętka naga (Nepeta pannonica), którą spotkasz m.in. Karpatach, na Wyżynie Lubelskiej oraz w dolinie Wisły w pobliżu Sandomierza i Puław. Oprócz niej uprawia się również kocimiętkę Mussina (Nepeta mussinii), kocimiętkę wielokwiatową (Nepeta grandiflora) i kocimiętkę właściwą (Nepeta cataria).

Do najpopularniejszych odmian należą:

  • kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) — mieszanka kocimiętki Mussina i kocimiętki Nepetella. Z uwagi na wysokie walory estetyczne stanowi ozdobę ogrodów przydomowych i miejskich. Większość odmian cechuje się gęstymi kwiatostanami o niebiesko-fioletowej barwie. Na uwagę zasługuje również wariant ‘Snowflake’ o śnieżnobiałych kwiatach oraz Six Hills Gigant’ charakteryzujący się liśćmi o żółtym zabarwieniu,
  • kocimiętka syberyjska (Nepeta sibirica) — pochodzi z Syberii. Dużym zainteresowaniem cieszy się odmiana ‘Souvenir d’André Chaudron’ wyróżniająca się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • kocimiętka Walker’s Low (Nepeta mussinii ‘Walker’s Low’) — odmiana cechująca się niebiesko-fioletowymi kwiatami i srebrzysto-zielonymi liśćmi. Przyciąga pszczoły i inne owady zapylające.

Kocimiętka Faassena w ogrodzie i w doniczce. Kiedy zakwitnie?

Kocimiętki zawdzięczają popularność nie tylko pięknemu wyglądowi i stosunkowo łatwej uprawie, ale również długiemu okresowi kwitnienia. Kwiaty pojawiają się już na początku maja i nie znikają aż do września. Dzięki temu przez całe lato stanowią piękną dekorację ogrodu czy balkonu. Podczas kwitnienia przyciągają pszczoły i motyle, jednocześnie odstraszając kleszcze, komary i muchy.

Kiedy sadzić i jak uprawiać kocimiętkę Faassena?

Kocimiętkę Faassena można sadzić z sadzonek, a także z samodzielnie wyhodowanych nasion. W pierwszym wariancie umieszczanie w gruncie lub w donicy jest możliwe zarówno wiosną, jak i jesienią. Nie wymaga też zbyt wiele zaangażowania. Wystarczy kupić gotowe roślinki i wsadzić je w ziemię, aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele sezonów.

Drugie rozwiązanie polega na odpowiednim przygotowaniu nasion, oczekiwaniu na ich wykiełkowanie, a następnie przepikowaniu roślinek do pojemnika lub gruntu. Zajmuje to znacznie więcej czasu, jednak daje dużo satysfakcji i pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy na sadzonkach. Przed umieszczeniem nasionek w ziemi trzeba je zmiękczyć, np. poprzez schłodzenie w zamrażarce przez ok. 12 godzin, a później namoczenie w wodzie przez ok. 24 godziny. Takie zabiegi pozwalają lekko naruszyć strukturę nasionek i ułatwiają im wykiełkowanie. W ziemi trzeba sadzić je dość płytko, na głębokości około 5 mm. Najlepiej sprawdza się do tego żyzne podłoże o obojętnym odczynie. Po wyrośnięciu kocimiętki na wysokość ok. 4-7 cm można przepikować ją do pojemnika lub do gruntu.

Kocimiętka czy lawenda. Co jest lepsze w ogrodzie?

Kocimiętka i lawenda mają zbliżony układ kwiatów w kwiatostanach, jednak znacząco różnią się zapachem i kształtem liści. Ostateczna decyzja co do zasadzonej rośliny zależy od twoich preferencji. Kocimiętki są co do zasady mniej wymagające pod względem jakości gleby i nawodnienia. Przyciągają koty i pozostają odporne na susze.

Lawenda z kolei zapewnia unikalny zapach i piękne fioletowe kwiaty. Wymaga jednak regularnego podlewania. Potrzebuje również więcej słońca i cieplejszego stanowiska.

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas