Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? Ten termin jest najlepszy

Anna Jabłońska-Adamska

Opracowanie Anna Jabłońska-Adamska

Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? To pytanie, które nurtuje wiele osób, dbających o przydomowe ogródki czy większe działki. Okazuje się, że dobór właściwego terminu jest niezwykle istotny, by wiosną móc cieszyć się piękną murawą. Koszenie trawy jesienią trzeba też przeprowadzić we właściwy sposób. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Warto wiedzieć, kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą. Wybranie właściwego terminu jest kluczowe, jeśli chcemy, by trawnik pięknie się prezentował wiosną.
Warto wiedzieć, kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą. Wybranie właściwego terminu jest kluczowe, jeśli chcemy, by trawnik pięknie się prezentował wiosną.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Koszenie trawy to ważna czynność, która nie tylko pozwala utrzymać ją we właściwej wysokości, ale też wspomaga rozwój korzeni i zatrzymywanie wody w czasie suchych okresów. Regularne przycinanie trawnika sprawia, że zdecydowanie lepiej się on prezentuje — staje się bowiem gęsty i intensywnie zielony. Jesienią jednak powoli traci kolor, przygotowując się do okresu zimy. Bardzo ważne jest, by zdążyć z ostatnim koszeniem przed pierwszym śniegiem i przymrozkami. Inaczej wiosną trawnik będzie w fatalnym stanie. Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą i jak to poprawnie zrobić? Podpowiadamy.

Koszenie trawy jesienią. Jak to robić?

Jesienią również należy regularnie przycinać trawę, by nie urosła zbyt wysoka. Kluczowe jest jednak jej odpowiednie przygotowanie do zimy. Jeśli wykonamy koszenie zbyt wcześnie, trzeba je będzie znów powtórzyć. Jeśli jednak spóźnimy się z tym działaniem, źdźbła będą mniej odporne na niskie temperatury i przemarzną.

Istotne jest również koszenie trawy w odpowiedni sposób. Nie można pozostawić zbyt wysokich lub zbyt niskich źdźbeł. Zaleca się skrócić trawę na wysokość około 4 cm. Jeśli przytniemy ją krócej, jej korzenie mogą przemarznąć, co poskutkuje pogorszeniem wyglądu trawy wiosną. 

O czym jeszcze musimy pamiętać? Nie wolno pozostawiać skoszonej trawy na trawniku. Jeśli nie jesteśmy właścicielami kosiarki wyposażonej w kosz, musimy po prostu zgrabić przycięte źdźbła. Na koniec trawnik należy zaś obficie podlać, by zabezpieczyć go przed suszą.

Kiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą?

Koszenie trawy przed zimą jest bardzo istotne, ponieważ zmniejszy ryzyko przemarznięcia trawy i pojawienia się na niej pleśni śniegowej. Dokładny termin ostatniego koszenia trawy przed zimą w dużej mierze uzależniony jest od aktualnej pogody, jednak przyjmuje się, że najlepiej to zrobić do końca pierwszej dekady października, a więc około 20 dni przed zakończeniem okresu wegetacji.

Niektórzy twierdzą, że optymalna data to połowa października. Jeśli jednak warunki pogodowe są sprzyjające, a więc jesień jest ładna i ciepła, można z tym poczekać nawet do początku listopada. 

Koszenie trawy przed zimą trzeba przeprowadzić w odpowiednim terminie. Zbyt wczesne lub zbyt późne koszenie może jej tylko zaszkodzić.
Koszenie trawy przed zimą trzeba przeprowadzić w odpowiednim terminie. Zbyt wczesne lub zbyt późne koszenie może jej tylko zaszkodzić. 123RF/PICSEL

Czy można kosić mokrą trawę?

Koszenie mokrej trawy absolutnie nie jest zalecane. Wilgotne źdźbła przyklejają się bowiem do ostrzy, przez co trudno je ściąć, a przy tym mogą zaszkodzić urządzeniu. Mokra trawa jest też cięższa, przez co pochyla się i to w sposób nierównomierny. Po skoszeniu, gdy wyschnie, będziemy więc mogli zauważyć na murawie liczne nierówności.

Do tego dochodzi konieczność czyszczenia sprzętu, które będzie bardziej kłopotliwe, gdy źdźbła będą mokre. Jakkolwiek koszenie trawy kosiarką spalinową z napędem będzie w tym przypadku utrudnione, tak kosiarki elektrycznej absolutnie nie wolno używać do koszenia mokrej trawy. Istnieje bowiem ryzyko porażenia prądem.

Kiedy robić pierwsze koszenie trawy po zimie?

Kiedy można wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie? Pierwsze koszenie w sezonie teoretycznie można wykonać już na przełomie marca i kwietnia. Większość poradników ogrodniczych podaje, że jest to dozwolone właśnie od początku kwietnia.

Botanik z Uniwersytetu Rzeszowskiego, profesor Łukasz Łuczaj, wskazał jednak, że zbyt wczesne koszenie trawników wpływa negatywnie na rośliny, a także jest groźne dla owadów, które szukają w trawie schronienia. Jego zdaniem lepiej nie robić tego przed 10 maja. Swoimi spostrzeżeniami profesor podzielił się na nagraniu zamieszczonym w serwisie YouTube.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas