Jakie rośliny pasują do lawendy w ogrodzie? Uprawa i kompozycje

Lawenda pięknie pachnie, ale jeszcze lepiej wygląda. Będzie zjawiskowa zwłaszcza wtedy, gdy troskliwie o nią zadbasz. Jeżeli chcesz, aby stała się prawdziwą perełką ogrodowej aranżacji, otocz ją wybranymi gatunkami roślin. Oto, co możesz zrobić, by lawenda pachniała, zachwycała drobnymi kwiatkami i dobrze rosła.

Lawendę możesz posadzić w ogrodzie już wczesną wiosną.
Lawendę możesz posadzić w ogrodzie już wczesną wiosną.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie? Uprawa i pielęgnacja

Lawenda pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego, ale na dobre zadomowiła się w polskich ogrodach. Jej uprawa nie jest wymagająca, a mimo tego może być ona najpiękniejszą ozdobą rabaty kwiatowej. Lawenda świetnie wygląda, pachnie, a także odstrasza komary i zwabia motyle.

Nasiona tej rośliny kiełkują pod wpływem kontaktu z niską temperaturą. Dlatego lawendę możesz posadzić w ogrodzie już wczesną wiosną - na początku kwietnia. Jeżeli przegapisz ten moment, to z jej sadzeniem poczekaj do jesieni.

Możesz posadzić ją w gruncie także pod koniec września, a nawet na początku października.

Kiedy lawenda kwitnie?

Lawenda kwitnie od połowy czerwca do końca września. Uważa się, że roślina ta najpiękniej prezentuje się w okolicach połowy lipca.

W zależności od tego, na uprawę jakiej jej odmiany się zdecydujesz, pojawią się na niej jasnofioletowe, różowe, fioletowoniebieskie lub białe drobne kwiatki. Będą one zebrane w luźne lub gęste okółki.

Jaka ziemia do lawendy?

Lawenda dobrze poradzi sobie, jeżeli będzie rosła w suchej i przepuszczalnej ziemi. Natomiast jeśli gleba w twoim ogrodzie jest ciężka i wilgotna, odpowiednio ją przygotuj, zanim posadzisz w niej tę roślinę.

Wykonaj dołek o głębokości ok. 50 cm i stwórz w nim drenaż. Wykorzystaj do tego potłuczone doniczki ceramiczne, keramzyt lub kamyki. Dopiero potem umieść w nim lawendę i obsyp ją ziemią. W ten sposób umożliwisz odprowadzanie nadmiaru wody z podłoża, co dobrze wpłynie na wzrost rośliny.

Lawenda potrzebuje gleby o odczynie zasadowym o pH od 6,5 do 7,5. Będzie też dobrze rosła na skarpach, podwyższonych rabatach kwiatowych, a także na skalniakach.

Stanowisko dla lawendy

Lawenda to ciepłolubna roślina. Dlatego nie można odmawiać jej słońca. Będzie najlepiej rosła, jeżeli posadzisz ją na słonecznym i ciepły stanowisku.

Zaszkodzić mogą jej cień i półcień.

Nawożenie i podlewanie lawendy

Lawenda nie lubi przemoczonej gleby, dlatego przez większość czasu nie wymaga podlewania. Należy nawadniać ją, gdy jest szczególnie gorąco, w wyjątkowo słoneczne dni i w okresach suszy. Trzeba podlewać ją tuż przy gruncie i nie można zamaczać ani jej kwiatów, ani liści.

Ziemię wokół tej rośliny należy regularnie odchwaszczać, ale nie trzeba jej często nawozić. Preparat ze składnikami odżywczymi stosuje się wiosną, aby zregenerować ją po zimie. Natomiast jesienią można przygotować lawendę do zimowania, nawożąc ją kompostem.

Kompozycje z lawendą w ogrodzie. Jakie rośliny na rabatę?

Lawenda sama w sobie ma wiele uroku, ale sadząc ją na rabatach w towarzystwie niektórych roślin, jeszcze bardziej podkręcisz jej walory estetyczne.

Lawenda i róże

Rośliny te tworzą połączenie idealne. Zarówno róże, jak i lawenda kwitną w okresie od czerwca do końca września. Ponadto krzewy różane mają zdecydowanie mniej efektowną dolną partię łodygi. Jej zjawiskową osłoną może być właśnie lawenda. Możesz dobrać też gatunek róż tak, aby śródziemnomorska roślina stanowiła dla niego kontrastowe tło. Szczególnie będzie cieszyć oko połączenie krzewów rodzących czerwone, białe i żółte kwiaty z jasnofioletową lawendą.

Lawenda i byliny

Na rabatach kwiatowych obok lawendy mogą znaleźć się różnokolorowe byliny. Mają one podobne wymagania glebowe jak ta roślina, a oprócz tego mogą stworzyć udane połączenie kolorystyczne. Pomyśl o tym, aby zaaranżować kwiecisty zakątek, gdzie główną rolę będzie grać filoletowoniebieska lawenda i gdzie tłem dla niej będą żółte przywrotniki i nagietki, a także czerwone liliowce.

Lawenda i zielone krzewy

Kolorowe kwiaty lawendy będą szczególnie dobrze wyglądać na tle zielonych liści lub igieł. Jeżeli chcesz osiągnąć ciekawy efekt, posadź ją tuż koło bukszpanu lub jałowca.

Lawenda, trawy ozdobne i zioła

Jeżeli chcesz stworzyć w ogrodzie "dziki" zakątek, to niech lawendzie towarzyszą delikatne trawy ozdobne o długich źdźbłach. Dobry efekt osiągniesz, z pozoru niedbale sadząc obok niej zioła - np. bazylię, oregano, tymianek.

Uprawa lawendy to łatwe zadanie dla nawet początkujących ogrodników. Mimo tego ta mało wymagająca roślina zachwyca zarówno odcieniem, zapachem, jak i subtelnym pokrojem. Natomiast jeżeli umiejętnie zestawisz ją z innymi kolorowymi kwiatami, spodziewaj się spektakularnego, wizualnego efektu.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas