Jakie kwiaty, warzywa i zioła można wysiewać już w lutym?

Opracowanie Anna Gburek

Luty jest doskonałym czasem na zasianie wielu warzyw, kwiatów i ziół. Choć za oknem panuje jeszcze zima z dużymi mrozami, prace ogrodnicze możesz wykonać w domu. Przygotowanie rozsad w tym czasie jest równie ważne i pozwala uzyskać zadowalające plony roślin, które mają długi okres wegetacji. Sprawdź, jakie warzywa, kwiaty i zioła możesz siać już w lutym.

Luty do doskonały czas na przygotowanie rozsad wielu warzyw i kwiatów.
Luty do doskonały czas na przygotowanie rozsad wielu warzyw i kwiatów. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co siać w lutym?

Istnieje niewiele gatunków roślin, które są na tyle odporne na warunki pogodowe panujące w Polsce w lutym, że można je siać wprost do gruntu. Wyjątkiem jest czosnek czy niektóre wczesne odmiany pietruszki. Resztę warzyw, kwiatów czy ziół w tym czasie należy zasiać na rozsadę.

Przygotowane w domu rozsady wydłużają okres wegetacji roślin, dzięki czemu na ich owoce czy okazałe kwiaty możesz liczyć już latem. Ponadto sadzonki roślin z rozsady są silniejsze i odporniejsze na niekorzystne warunki pogodowe czy choroby. Do gruntu możesz przenieść je po wcześniejszym hartowaniu w okresie, w którym nie zagrażają już przymrozki, czyli w połowie maja. Wcześniej możesz zasadzić je jedynie w szklarni lub pod folią.

Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Chcesz zapełnić swoje rabaty pięknymi, kolorowymi kwiatami? Lepiej zaplanuj je już w lutym. To doskonały czas, aby zasiać wiele gatunków jednorocznych. Kwiaty te cechują się długim okresem wegetacji i nie są odporne na niską temperaturę. Im wcześniej je zasiejesz, tym dłużej będziesz cieszyć się widokiem kolorowych kwiatów.

Jakie kwiaty siejemy w lutym? Na rozsady możesz siać w lutym lobelię przylądkową o drobnych, niebieskich bądź fioletowych kwiatach. To doskonały czas, aby zasiać także żeniszka meksykańskiego, który cechuje się niebieskimi, pierzastymi kwiatami. Twoją rabatę mogą urozmaicić także lwie paszcze, werbena, lewkonia, lawendę czy heliotrop i niecierpek - wszystkie te gatunki najlepiej wysiewać w lutym na rozsady.

Luty jest także ostatnim momentem na przygotowanie sadzonek pelargonii i begonii, które można uprawiać w ogrodzie, choć częściej wykorzystywane są do ozdoby doniczek na balkonie.

Kiedy siać warzywa na rozsadę? Luty to idealny termin

W swoim ogrodzie masz miejsce na warzywnik? W lutym najwyższy czas zaplanować, jakie warzywa chcesz posadzić i w jakim miejscu. To ważne zadania w kalendarzu ogrodnika na ten czas. Warto zastosować zasady płodozmianu i nie siać w tym samym miejscu warzyw z tej samej grupy. Jeśli chcesz uprawiać warzywa ekologiczne, dobrym rozwiązaniem jest hodowla współrzędna, która pozwoli ci znacznie ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin i zagwarantować sobie wysokie plony.

W lutym musisz pomyśleć przede wszystkim o rozsadach pomidorów i papryki. To ostatni dzwonek, aby przygotować sadzonki tych ciepłolubnych gatunków. Niestety w Polsce jest stanowczo za mało ciepłych miesięcy, aby wysiewać je wprost do gruntu. Rozsady pozwalają wydłużyć ich okres wegetacyjny i przenieść do szklarni, kiedy na zewnątrz nie ma już ryzyka przymrozków.

W lutym na rozsady możesz wysiać także warzywa, które mają długi okres wegetacji, ale nie potrzebują tak dużo ciepła. Należą do nich brokuły, kalafiory, kapusty: biała, czerwona, pekińska oraz seler naciowy czy korzeniowy. Gotowe sadzonki tych warzyw możesz przenieść do gruntu na przełomie kwietnia i maja.

W lutym pomyśl także o nowalijkach. Są to pierwsze wiosenne warzywa, które cechuje krótki okres wegetacji. Siejąc je z na rozsady, możesz szybko uzyskać plony i uzupełnić swoją kanapkę pyszną sałatą, rzodkiewką czy szczypiorkiem. Nowalijki, a także wczesne odmiany marchwi czy bobu możesz siać na rozsady, do inspektów lub szklarni.

Jakie zioła siać w lutym?

Swój domowy ogródek na parapecie możesz wzbogacić także o zioła. W lutym możesz już siać pietruszkę, rzeżuchę czy koperek. Zioła te świetnie radzą sobie w domu i bez problemu możesz uprawiać je w tym samym miejscu przez cały sezon. Jeśli jednak chcesz wzbogacić swoje dania także o bazylię, oregano, estragon, majeranek czy tymianek - w lutym możesz je zasiać do doniczek. Kiedy jednak przyjdą cieplejsze dni, przenieś je na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon. Dzięki temu będą rosły obficiej i dłużej.

Przeczytaj również:

Bushcraft, czyli rezygnacja z wygód i hoteli na rzecz więzi z naturąINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas