Kalendarz ogrodnika w lutym. Co robić w ogrodzie na przedwiośniu?

Luty w ogrodzie to czas niezwykle ważny. Zbliża się wiosna, więc należy podjąć odpowiednie działania, by powoli przygotować sad czy warzywnik na jej nadejście. Co się robi w ogrodzie na przedwiośniu? Jak zadbać o drzewa, a jak o krzewy czy rośliny ozdobne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Luty w ogrodzie to czas przygotowań do nadchodzącej wiosny. Przeczytaj nasz kalendarz ogrodnika, by wiedzieć, jakie prace należy wykonać w tym miesiącu.
Luty w ogrodzie to czas przygotowań do nadchodzącej wiosny. Przeczytaj nasz kalendarz ogrodnika, by wiedzieć, jakie prace należy wykonać w tym miesiącu.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kalendarz ogrodnika w lutym

Luty to czas, kiedy w ogrodzie nie ma jeszcze zbyt wiele pracy. Warto jednak rozpocząć przygotowania do nowego sezonu, sprawdzić stan roślin i w razie potrzeby poprawić ich okrycia czy ponownie zabezpieczyć przed mrozem. Ogrodnik musi dostosować się do pogody — warto jednak pamiętać, że nawet jeśli miesiąc jest słoneczny i raczej ciepły, śnieg nadal może spaść, a przymrozki nadal zagrażają roślinom.

Ogród w lutym jeszcze śpi, ale może powoli budzić się do życia. Spod pokrywy śnieżnej mogą się już przebijać pierwsze kwiaty — na przykład śnieżyczka przebiśnieg czy ciemiernik. Prace w ogrodzie w lutym powinny też obejmować sprawdzanie stanu przechowywanych roślin i usuwanie tych egzemplarzy, które są chore czy przesuszone.

Co robić w lutym w ogrodzie? Analiza gleby

Analiza gleby określa jej zasobność w składniki pokarmowe. Dzięki niej wiemy, czy czegoś jest za dużo, a czegoś innego za mało i możemy podjąć odpowiednie działania, aby osiągnąć optymalne wyniki. Analiza określi na przykład czy konieczne jest wapnowanie gleby. 

Podobne badanie warto wykonać przed sezonem, żeby szybko uzupełnić brakujące składniki odżywcze. Można zdecydować się na profesjonalne analizy lub wykonać badania podstawowe. Analiza składników pokarmowych gleby może być wykonana przy pomocy specjalnych testów, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Bielenie pni drzew warto powtórzyć, jeśli deszcz spłukał wapno.
Bielenie pni drzew warto powtórzyć, jeśli deszcz spłukał wapno.123RF/PICSEL

Luty w ogrodzie - co robić w sadzie?

Bielenie pni drzew ma na celu ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi niskimi temperaturami. Drzewom szkodzą wahania temperatury, a uszkodzenia mogą powstać przede wszystkim w styczniu i w lutym. Drzewa najlepiej bielić w drugiej połowie grudnia i w styczniu, jednak powinny one zostać pobielone aż do początku marca. Zabieg warto więc powtórzyć, jeśli deszcz spłukał część wapna. Bielenie drzew owocowych warto przeprowadzić w słoneczny, bezwietrzny dzień, gdy temperatura wynosi około 5 stopni Celsjusza.

W lutym warto się zająć również krzewami owocowymi. W drugiej połowie miesiąca skracamy pędy winorośli, malin, porzeczek czy agrestu. W lutym możemy też rozpocząć cięcie drzew owocowych. Niektórzy wolą z tym zaczekać nawet do początku kwietnia, jednak to okres wzmożonych prac w ogrodzie, więc warto podzielić zadania na etapy. W lutym można przycinać drzewa najbardziej odporne na mróz, czyli jabłonie i grusze. Nie przesadzajmy jednak z przycinaniem, a rany posmarujmy profesjonalną maścią ogrodniczą. W czasie pracy sprawdźmy też, czy na roślinach nie ma objawów chorób lub bytowania szkodników.

W lutym można już przycinać jabłonie i grusze.
W lutym można już przycinać jabłonie i grusze.123RF/PICSEL

Ogród warzywny w lutym - niezbędne prace

Prace w ogrodzie w lutym powinny skupić się również na ogrodzie warzywnym. Właśnie w tym miesiącu warto zgrabić z grządek liście, które spełniały rolę ściółki. W połowie miesiąca można też zająć się produkcją rozsady wczesnych warzyw. Chodzi tu między innymi o cebulę, por, seler, sałatę czy warzywa kapustne. To idealny czas na wysiewanie nasion do skrzynek czy doniczek. Wczesne odmiany warzyw rosnące w gruncie (jak rzodkiewka czy szpinak) należy okryć folią czy włókniną, jeśli dni nadal są mroźne.

W lutym można też wysiewać warzywa do skrzyń umieszczonych na parapecie okiennym. W ten sposób można rozpocząć na przykład wysiew pomidorów, papryki czy bakłażanów.

W lutym można już wysiewać niektóre warzywa, w tym na przykład seler czy sałatę.
W lutym można już wysiewać niektóre warzywa, w tym na przykład seler czy sałatę.123RF/PICSEL

Rośliny ozdobne w lutym - jak o nie zadbać?

Co się robi w ogrodzie na przedwiośniu? Przełom lutego i marca to początek nowego sezonu. Jest kilka prac, które należy wykonać w lutym, by się do niego przygotować.

Przede wszystkim warto sprawdzić stan zimowych okryć roślin i w razie potrzeby je poprawić. To wciąż czas, gdy przymrozki mogą doprowadzić do zniszczenia wielu krzewów i bylin.

W słoneczne, bezmroźne i suche dni możemy przystąpić do przycinania krzewów i drzew iglastych oraz ozdobnych. Przycięcie ma na celu ich odmłodzenie, ale i uformowanie. Powinniśmy też przyciąć zasuszone źdźbła traw ozdobnych.

Na początku lutego można jeszcze wysiać begonie stale kwitnące i pelargonie. Po 20 lutego warto zaś rozpocząć nawożenie krzewów ozdobnych, wykorzystując do tego nawóz wieloskładnikowy.

Prace w ogrodzie w lutym - jak zadbać o trawnik?

W lutym należy też zadbać o trawnik. W tym miesiącu nadal pozostaje on w fazie uśpienia, jednak wahania temperatury mogą mu zaszkodzić. Jeśli wciąż jest na nim śnieg, lepiej go nie usuwać, bo to naturalna izolacja. Nie trzymajmy jednak na trawniku gór śniegu powstałych z odśnieżania podjazdu czy chodnika. Źdźbła mogą się połamać i zgnić.

Gdy śnieg się rozpuści, a następnie nadejdą mrozy, należy rozbić ewentualną warstwę lodu. W ten sposób umożliwiamy dostęp powietrza do trawy. Koniec miesiąca to też dobry moment, by rozsypać na trawniku nawóz.

Czytaj też:

Zobacz też:

Niemcy: Bateria organiczna - rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas