Jak wyhodować grzyby w doniczce? Nie musisz iść do lasu

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Sezon grzybowy rozpoczyna się w Polsce mniej więcej w połowie września i trwa aż do pierwszych mrozów. Grzybiarze przemierzają wówczas lasy w poszukiwaniu ulubionych gatunków i pięknych okazów. Nie wszyscy wiedzą, że grzyby można również hodować we własnym domu. Jak to zrobić?

Grzyby to częsty składnik jesiennych dań. Warto wiedzieć, że możemy je wyhodować w domu. Jak to zrobić?
Grzyby to częsty składnik jesiennych dań. Warto wiedzieć, że możemy je wyhodować w domu. Jak to zrobić? 123RF/PICSEL

Grzyby leśne są niezwykle popularnym, jesiennym składnikiem menu w Polsce. Wykazują też wiele właściwości zdrowotnych, ponieważ są niskokaloryczne, zawierają dużo białka, błonnika i witamin. Trzeba jednak umieć odróżnić grzyby jadalne od grzybów trujących — ta sztuka jest zaś niestety trudna i wielu osobom sprawia ogromny problem. O wiele prościej i bezpieczniej jest wyhodować grzyby jadalne we własnym domu, mając wówczas pewność co do ich gatunku. Jak jednak to zrobić? Czy uprawa grzybów w domu jest dużym wyzwaniem?

Jakie grzyby można hodować w domu?

Hodowla grzybów w domu jest czasochłonna — grzybiarze muszą się zatem uzbroić przede wszystkim w cierpliwość. Warto również zdać sobie sprawę, że możemy nie odnieść sukcesu, a więc uprawa może się nie udać, mimo szczerych chęci i zaangażowania. Szanse na powodzenie są jednak bardzo duże, dlatego warto zaryzykować. Pierwszym krokiem jest zaś wybór gatunku grzybów pod uprawę. 

Do hodowli w zamkniętych pomieszczeniach najlepiej nadają się:

  • Pieczarki,
  • Boczniaki,
  • Grzyby shiitake.

W przydomowych ogródkach można z kolei hodować:

  • Borowiki,
  • Maślaki zwyczajne,
  • Kurki,
  • Podgrzybki brunatne.

Różne gatunki mają jednak odmienne wymagania. Lepiej więc zdecydować się najpierw na jeden gatunek i skupić się na zapewnieniu mu odpowiednich warunków do wzrostu.

Zamiast szukać grzybów w lesie, możemy je wyhodować w domu. 123RF/PICSEL

Jak wyhodować grzyby w doniczce?

Producenci grzybni oferują specjalne szczepionki, które zawierają żywą grzybnię mikoryzową. To żywe strzępki grzybni, które są gotowe do natychmiastowego zasiedlenia korzeni. Można zdecydować się na mieszankę grzybów drzew iglastych lub mieszankę grzybów drzew liściastych. Do ich uprawy potrzebne będą foliowe worki, donice lub skrzynie. Można też zakupić gotowe podłoże z zaszczepioną grzybnią, co dodatkowo ułatwi ich uprawę.

W uprawie domowej zdecydowanie najlepiej udadzą się pieczarki. Wzrastają w niskiej temperaturze i w cieniu, więc możemy uprawiać je nawet w piwnicy. Na podłoże z grzybnią wysypujemy warstwę okrywającą (jest dostępna w sklepach), a następnie regularnie podlewamy uprawę. Już po 20 dniach powinniśmy cieszyć się pierwszymi grzybami.

Między połową kwietnia a październikiem możemy też zająć się uprawą kurek. Grzybnię pieprznika jadalnego (czyli kurki) należy w tym celu wymieszać z torfem włóknistym i litrem węgla drzewnego. Pierwsze okazy zbierzemy jednak po długim czasie - dopiero po około 2-3 latach.

Popularne w uprawie domowej są też grzyby shiitake. Twardnik japoński może być jednak hodowany w domu nie w doniczce, a na ściętym pniu. W pniach należy wywiercić otwory i umieścić w nich grzybnie.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Jakie skarby można znaleźć w śmieciach?
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas