Grzyby-strażacy. Nowy ognioodporny materiał ratuje domy przed pożarem

Widzieliśmy już wykonane z grzybów samonaprawiające się ubrania, tworzywa sztuczne, a nawet klocki - teraz przyszedł czas na ognioodporny materiał, który ochroni dom przed pożarem.

Ognioodporne i dobre dla środowiska. Naukowcy opracowali nowy grzybowy materiał
Ognioodporne i dobre dla środowiska. Naukowcy opracowali nowy grzybowy materiałRMITdomena publiczna

Naukowcy z RMIT wykorzystali grzybnię jako podstawę trwałych materiałów ognioodpornych, tak manipulując chemicznie jej składem, aby wykorzystać jej naturalne właściwości. Co więcej, materiały te można wyprodukować z odnawialnych odpadów organicznych, dzięki czemu mamy do czynienia z tworzywem przyjaznym środowisku. 

Grzyby to naturalna ochrona przed ogniem

Zespół wymyślił nowatorską metodę tworzenia arkuszy grzybni, które utrzymują sieć włókien grzyba, wykorzystując "wspaniałą cechę grzybni, czyli to, że przy wystawieniu na działanie ognia lub promieniowania cieplnego tworzy ochronną warstwę zwęglenia". 

Jak podkreślają badacze, im dłużej i w wyższej temperaturze przetrwa zwęglona grzybnia, tym lepiej nadaje się jako materiał ognioodporny. Ich zdaniem daje to szansę na zaprojektowanie ognioodpornych okładzin budynków pochodzenia biologicznego, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów i powodowaniu ogromnych szkód.

Grzyby występują zwykle w postaci złożonej, zmieszanej z resztkowym materiałem paszowym, ale znaleźliśmy sposób na wyhodowanie czystych arkuszy grzybni, które można układać warstwami i konstruować do różnych zastosowań - od płaskich paneli dla przemysłu budowlanego po materiał skóropodobny dla branży modowej
wyjaśnia prof. Tien Huynh w informacji prasowej.

Nie zanieczyszcza środowiska jak plastik

Jak podkreślają badacze, nie bez znaczenia jest też fakt, że mamy do czynienia z naturalnym materiałem, który można wyprodukować, wykorzystując dostępne na rynku odpady i takim, który nie jest szkodliwy dla środowiska, kiedy się pali.

To odróżnia go od konwencjonalnych kompozytowych paneli elewacyjnych, które zawierają tworzywa sztuczne i podczas spalania wytwarzają toksyczne opary i ciężki dym, trując atmosferę i zagrażając bezpieczeństwu. 

Środki zmniejszające palność zawierające brom, jodek, fosfor i azot są skuteczne, ale mają niekorzystny wpływ na zdrowie i środowisko. Stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska, ponieważ czynniki rakotwórcze i neurotoksyny, które mogą wydostawać się i utrzymywać w środowisku, powodują szkody dla roślin i zwierząt
tłumaczą badacze.

W rzeczywistości grzybowy materiał ma zatem tylko jedną wadę, a mianowicie jest trudniejszy w produkcji, bo grzyby nie rosną tak szybko i wyprodukowanie ich na masową skalę to spore wyzwanie. 

Naukowcy podkreślają jednak, że są w kontakcie z przemysłem grzybowym, który zaproponował im wykorzystanie ich odpadów. Taka współpraca eliminuje potrzebę tworzenia nowych gospodarstw, jednocześnie wytwarzając produkty spełniające wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego w zrównoważony sposób.

NSIS kosmosProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas