Jak rośnie ananas i czy wyrośnie w doniczce w domu?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Ananas jest pysznym, słodkim owocem, który do Polski trafia najczęściej z Meksyku, Filipin, Hawajów czy Brazylii. W naszym kraju warunki klimatyczne nie pozwalają na jego uprawę na polach. Jest to jednak możliwe na znacznie mniejszą skalę – w domach. Jak rośnie ananas i jak go wyhodować w doniczce?
Spis treści:
Jak rośnie ananas w naturze? Krzewy ananasa
Ananas jest rośliną ziemną. Wyrasta z niskich krzewów z długimi, sztywnymi i ostrymi liśćmi. Tworzą one rozetę, w której sercu następnie rozwija się kwiatostan, a później – pęd z owocem. Krzew ananasa jest dość zwarty i niewielki. Nie rozrasta się na boki, dlatego bez problemu można uprawiać go na grządkach.
Naturalnie ananas występuje w Meksyku, Chinach, Tajlandii, na Hawajach, w Kostaryce, na Filipinach i w Brazylii.
W krajach tych ananasy można znaleźć nawet w lokalnych lasach i zaroślach. Najczęściej jednak uprawia się je w zorganizowanych uprawach przemysłowych, skąd dojrzałe owoce trafiają m.in. do Europy.
W naturze ananasy rozsiewają się, ale w uprawie przemysłowej rozmnaża się je z sadzonek. Podobnie jest również w przypadku roślin doniczkowych – rzadko wyrastają one z nasion. Co ważne, gatunek ten nie wymaga zapylania – to właśnie dlatego owoc można uzyskać nawet w warunkach domowych.
Czy można uprawiać ananasy w Polsce?
Skoro wiesz już, jak rośnie ananas, warto zastanowić się, czy można uprawiać ananasy w Polsce. Niestety w naszym kraju jest zbyt zimno, by możliwa była uprawa na polach. Hodowla w szklarni także jest nieopłacalna. Latem temperatura powietrza wymagana przez tę roślinę to 25°C, a zimą – aż 21 °C. Do naszego kraju ananasy trafiają więc z Ameryki Południowej i Azji.
Wspomniane zakresy temperatur można jednak bez problemu zapewnić w warunkach domowych. Z tego powodu w marketach ogrodniczych często pojawiają się gotowe sadzonki ananasów z małym, jeszcze niedojrzałym owocem. Roślinę można wyhodować też samodzielnie, rozpoczynając od zakupu ananasa w supermarkecie. Nie jest to trudne, ale wymaga cierpliwości – na pierwszy owoc trzeba niekiedy poczekać nawet kilka lat. Sam okres kwitnienia tej rośliny trwa aż 4-6 miesięcy.
Czy ananas wyrośnie w doniczce?
W polskich warunkach ananas może rosnąć tylko w warunkach domowych. Wówczas pełni głównie funkcję dekoracyjną, choć dojrzały owoc można oczywiście zjeść. Jak wyhodować ananasa w doniczce?
1. Kup ananasa w sklepie spożywczym – wybierz owoc dojrzały, świeży i bez śladów pleśni. Powinien mieć zieloną, nieuszkodzoną rozetę ze wszystkimi liśćmi.
2. Odetnij rozetę od owocu – zachowaj zapas miąższu o grubości 2 cm. Uważaj, by nie odciąć żadnego liścia. Można również wykręcić rozetę, jednak wówczas istnieje większe ryzyko jej uszkodzenia.
3. Usuń miąższ i dolne liście w taki sposób, by na ich miejscu pozostał tylko goły pęd o długości 2-3 cm. Powinny pokazać się oczka, czyli miejsca, z których w późniejszym czasie wyrosną korzenie.
Zdarza się, że rozeta ma już rozwinięte korzonki. Wówczas nie trzeba jej już ukorzeniać – wystarczy włożyć ją do ziemi. W zdecydowanej większości przypadków nie można jednak pominąć tego kroku i trzeba uzbroić się w cierpliwość.
4. Ukorzeń pęd – dla ułatwienia warto zastosować ukorzeniacz. Wystarczy podsuszyć rozetę przez 2- dni, a następnie zanurzyć pęd w preparacie zgodnie z zaleceniami producenta. Takie działanie zapobiegnie gniciu sadzonki.
5. Posadź ukorzenioną rozetę – wybierz podłoże lekkie i zasadowe. Najlepiej jest zmieszać ziemię i piasek w proporcji 1:1. Dno warto wysypać keramzytem, który ochroni korzenie przed gniciem. Doniczka powinna być natomiast nieco większa niż sadzonka. Najlepiej, by miała otwór i podstawkę, co zapobiegnie gromadzeniu się wody na dnie.
Ukorzenienie sadzonki to jednak nie wszystko. Trzeba też o nią odpowiednio dbać – zapewnić jej wysoką temperaturę i wilgotność. Stanowisko powinno być słoneczne i jasne, ale nie mogą padać na nie bezpośrednie promienie słońca. Sadzonkę można owinąć folią, pozostawiając otwartą górę, by zachować wysoką wilgotność powietrza w okolicy rośliny.
Jak dbać o sadzonkę ananasa, by wyrósł owoc?
Jeśli twój ananas ma już odpowiednie podłoże i stanowisko, pamiętaj, że musi mieć on również dostęp do wody i substancji odżywczych. Roślinę można podlewać miękką, odstaną wodą lub zraszać. W trakcie podlewania strumień należy kierować w dół przez rozetę.
Obok doniczki można też ustawić nawilżacz powietrza. W naturalnym środowisku roślina ta rozwija się bowiem w wilgotnych lasach, a polskie powietrze (zwłaszcza zimą) może być dla niej za suche.
Jeśli z rozety zaczną wyłaniać się nowe liście, to znak, że sadzonka się przyjęła. Wówczas należy przenieść ją tam, gdzie na co dzień będzie miała maksymalną ilość światła. Trzeba też zdjąć foliową osłonkę (jeśli była stosowana). Warto również zmniejszyć częstotliwość podlewania.
W sezonie od wiosny do jesieni ananasa warto nawozić preparatami wieloskładnikowymi. Zimą należy zrezygnować z takich zabiegów, a także ograniczyć podlewanie. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie – zwykle wydaje owoce po 1,5-2 latach po posadzeniu.
W Polsce ananasa można wyhodować jedynie w doniczce – na własne potrzeby. To nie tylko pyszny owoc, lecz także ciekawa dekoracja parapetu. Z pewnością urozmaici on twoją kolekcję roślin i będzie prezentować się świetnie zarówno jako zielona rozeta, jak i podczas kwitnienia i owocowania.