Jak orientować się w lesie? Bez tych aplikacji nie idź na grzybobranie
Dłuższy spacer w lesie lub wyprawa na grzyby wymaga od nas pewnej uwagi. Najlepiej, gdy jest z nami osoba, która ma dobrą orientację w terenie i bez problemu odnajdzie drogę powrotną. Z pomocą przychodzi nam również nowoczesna technologia i nawigacja GPS. Jak ustawić nawigację w lesie? Jaką aplikację najlepiej wybrać, by nie zgubić się w lesie? Wyjaśniamy.
Czy GPS działa w lesie?
O zgubienie się w lesie nietrudno, jeśli cały czas wpatrujemy się w ściółkę. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy wypatrując kapeluszy grzybów, przestają zwracać uwagę na otoczenie. Na szczęście z pomocą przychodzą smartfony. Pozwalają one na powrót nawet wtedy, gdy nie możemy znaleźć zasięgu.
Nawigacje GPS wbudowane w nowoczesne smartfony pozwalają z powodzeniem nawigować po lasach. Warto jednak pamiętać, że podstawowe aplikacje nawigacyjne, takie jak Google Maps dla systemu Android i Mapy dla systemu iOS, nie zadziałają w przypadku braku dostępu do internetu. Osobom odwiedzającym las zaleca się więc korzystanie z oprogramowania, które funkcjonuje w trybie offline. O tym jednak w dalszej części artykułu.
Jak orientować się w lesie?
Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie mapy jeszcze przed wyruszeniem na leśną wędrówkę - zaplanuj trasę, poznaj układ dróg, cieków wodnych, linii kolejowych i rozpoznaj charakterystyczne punkty (np. osadę, leśniczówkę, ośrodek edukacyjny).
Musisz również wiedzieć, że polskie lasy są podzielone na sektory zwane także oddziałami. Najczęściej przybierają one prostokątne kształty. Każdy oddział ma przydzielony numer, który można znaleźć na znaczącym go słupku (zawsze w południowo-zachodnim narożniku). Aby ustalić swoją lokalizację, wystarczy trafić na linię oddziałową, czyli drogę lub pas pozbawiony drzew, a następnie iść wzdłuż niej aż do znalezienia słupka.
Świetnym punktem odniesienia w lasach są drzewa. Są one bardziej nachylone w kierunku południowym. Z tej strony mają również więcej gałęzi oraz liści.
Warto też obserwować mrowiska, które od strony północnej są bardziej nachylone niż od strony południowej. Strona południowa jest bardziej płaska, gdyż w ten sposób promienie słoneczne nagrzewają całe mrowisko.
Jaka aplikacja przyda się w lesie, żeby się nie zgubić?
Aplikacja z mapą dla grzybiarzy to bardzo dobre rozwiązanie dla miłośników leśnych spacerów. Z pomocą przychodzą Lasy Państwowe oraz ich aplikacja - mobilny Bank Danych o Lasach. Umożliwia ona dostęp do map lasów także w trybie offline.
Co ważne, na mapach można wyznaczać punkty, a także trasy. Oznacza to w praktyce, że możemy np.: przypiąć pinezkę w miejscu, gdzie zaparkowaliśmy samochód albo znaleźliśmy wysyp grzybów, a potem łatwo do niego wrócić korzystając z GPS.
Alternatywą jest także darmowa aplikacja mLas mini. Aplikacja daje możliwość przeglądania mapy lasu i wyświetlenia podstawowych informacji o nim. Pozwala także na wykonanie pomiaru odległości i powierzchni, a co najważniejsze umożliwia ustalenie naszej lokalizacji. Program działa na smartfonach oraz tabletach z Androidem i można go pobrać za darmo TUTAJ.
Zobacz też: