Kiedy przycinać tuje w ogrodzie? Ostatni moment na cięcie

Tuja to iglak chętnie uprawiany w polskich ogrodach. Świetnie sprawdza się jako żywopłot albo drzewko dekoracyjne. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Kiedy i jak przycinać tuje?

Kiedy robić cięcie tui? Sierpień to ostatni moment.
Kiedy robić cięcie tui? Sierpień to ostatni moment.123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Tuje są wizytówką niemal każdego ogrodu. Rośliny spełniają funkcje dekoracyjne i są łatwe w pielęgnacji. 
  • Tuje są sadzone pojedynczo. Sprawdzają się też jako żywopłot lub w kompozycjach z rabatami. 
  • Kiedy i jak przycinać tuje i dopasować kształt żywotnika do naszych potrzeb i upodobań.

Tuja do ogrodu. Najpopularniejsze gatunki żywotników

Wybór żywotnika do ogrodu zależy od miejsca, w którym chcemy go posadzić. Niektóre tuje rosną bardzo szybko i tworzą gęstą ścianę żywopłotu. Inne nadają się do tworzenia form przestrzennych.

  • Tuja Szmaragd. Ma zwarty i regularny pokrój, a liście są intensywnie zielone. Ten gatunek nadaje się na żywopłoty, ale też do pojedynczych nasadzeń, także w pojemnikach. Zaletą tui Szmaragd jest jej szybki wzrost. 

  • Tuja Brabant. Wyróżnia się mocnym zagęszczeniem i wysokością. Może osiągać od 2 do 4 metrów wysokości. Nie przeszkadza jej klimat miejski, dobrze znosi suszę i upały, potrafi rosnąc na słabych glebach. Przycinanie tui Brabant należy do łatwych zadań, ponieważ roślina może być dowolnie kształtowana.

  • Tuja Mirjam. Gatunek ten szczególnie upodobali sobie ogrodnicy, którzy potrzebują delikatnego krzewu ozdobnego. Ma maksymalnie 80 cm wysokości i wyróżnia się kształtem małej kuli. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i w półcieniu, a także bardzo dobrze znosi cięcie. Tuja Mirjam dobrze rośnie na każdej glebie, która powinna być dostatecznie wilgotna i przepuszczalna.
Tuja Brabant osiąga wysokość od 2 do 4 metrów, dlatego świetnie sprawdza się w roli żywopłotu
Tuja Brabant osiąga wysokość od 2 do 4 metrów, dlatego świetnie sprawdza się w roli żywopłotu123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Kiedy przycinać tuje w ogrodzie?

Przycinanie tui należy wykonywać wiosną lub latem. Ostatni moment na cięcie to sierpień. Jesień i zima to okres, w którym przycinanie drzewek mogłoby się skończyć obumarciem rośliny.

Ważną kwestią jest też pierwsze cięcie tui po posadzeniu. Nie należy przycinać drzewek, które mają mniej niż rok. Ich wysokość musi przekraczać 1,5 metra.

Jak przycinać tuje?

Tuje przycina się odpowiednimi narzędziami ogrodniczymi. Można sięgnąć po nożyce do żywopłotu lub gałęzi albo wybrać nożyce elektryczne zasilane akumulatorowo.

Przy każdym cięciu obowiązują uniwersalne zasady. Tuje należy przycinać w suchy, ale nie upalny dzień. Ponadto przycinanie tui należy wykonać czystymi, zdezynfekowanymi i naostrzonymi narzędziami.

W trakcie pierwszego cięcia pędy skraca się o około 1/3 lub 1/2 długości. Usuwa się wówczas martwe gałązki. Podczas drugiego cięcia skracamy pędy o 2/3 długości. Trzecie cięcie polega na skróceniu pędów tui tylko o 1-2 cm, dzięki czemu roślina będzie intensywnie krzewić.

Trzymając się tych zasad można liczyć na doskonałą prezencję tui w ogrodzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas