Ile wody zużywa zmywarka do naczyń? Ważne ustawienia

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Masz zmywarkę i zastanawiasz się, jak dużo wody zużywa to urządzenie? Musisz wiedzieć, że przebieg poszczególnych programów różni się w zależności od ustawień fabrycznych urządzenia. Zwykle, wybierając cykl EKO, możesz zmniejszyć rachunki za wodę i prąd nawet o 30%. Sprawdź, ile wody zużywa zmywarka.

Ręczne mycie naczyń czy korzystanie ze zmywarki. Kiedy marnujesz więcej wody?
Ręczne mycie naczyń czy korzystanie ze zmywarki. Kiedy marnujesz więcej wody? 123RF/PICSEL

 

Ile wody zużywa zmywarka do naczyń?

Wpływ na ilość wody zużywanej przez zmywarkę ma wiele kwestii. Do najważniejszych z nich należą:

  • model — niektóre nowoczesne i energooszczędne zmywarki zużywają zaledwie 7-9 litrów wody na cykl mycia;
  • program mycia — ilość wody potrzebnej do umycia naczyń zmienia się w zależności od wybranego programu;
  • innowacyjność — niektóre modele zmywarek są wyposażone w systemy dostosowujące ilość wody i jej temperaturę do stopnia zabrudzeń. 

Średnio zmywarki zużywają około 10-20 litrów wody na cykl mycia. To stosunkowo niedużo, uwzględniając oszczędność czasu i wygodę jaką zapewniają. 

Ręczne mycie naczyń. Czy to oszczędność?

Mycie naczyń ręcznie czy w zmywarce — co jest bardziej oszczędne? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie jest trudne, bo finalna ilość zużywanej wody zmienia się w zależności od wielu czynników. Wpływ na energooszczędność sprzętu AGD ma rodzaj zastosowanej w nim technologii, a także sposób użytkowania. Co do zasady jednak uznaje się, że używanie zmywarki przy jej całkowitym zapełnieniu pozwala zaoszczędzić nawet do 80 litrów wody na jednym cyklu mycia. 

Takie wyliczenia podaje PGW Wody Polskie w swoim poradniku "DOBRE PRAKTYKI. Jak każdy z nas może przyczynić się do oszczędzania wody?". 

Jak oszczędzać wodę w kuchni i zmniejszyć jej zużycie?

Najlepszym sposobem na oszczędzanie wody w kuchni jest więc używanie programu ekologicznego w zmywarce i włączanie urządzenia wyłącznie po jego całkowitym zapełnieniu. Jeśli jednak nie masz zmywarki lub z jakiegoś powodu nie możesz bądź nie chcesz jej nastawić, również możesz wdrożyć pewne nawyki, które pozwolą Ci zmniejszyć zużycie wody. 

Przede wszystkim staraj się nie myć naczyń bezpośrednio pod kranem. Zamiast tego napełniaj dużą miskę i to w niej zmywaj. Dopiero na koniec opłucz talerze, szklanki czy sztuce z piany pod bieżącą wodą. 

Możesz też zdecydować się na założenie perlatora na baterię, aby zmniejszyć ciśnienie strumienia. Według danych PGW Wody Polskie pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet 6 litrów wody w ciągu 1 minuty. Ponadto zaleca się zaprzestanie opłukiwania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. To z kolei może zmniejszyć zużycie wody nawet o 48 litrów tygodniowo i zredukować wydatki na rachunki nawet do 300 zł w skali roku.

Tych kilka prostych zasad sprawi, że zauważysz znaczne ograniczenie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Tę zmianę odczuje zarówno twój portfel, jak i środowisko naturalne.

„No Mow May” czyli nie kosimy w maju. Przyroda tego potrzebujeINTERIA.TV© 2024 Associated Press