Gwiazda betlejemska będzie wszystkich zachwycać. Złota zasada
Gwiazda betlejemska to prawdziwa królowa świątecznych dekoracji. Jej intensywnie czerwone liście (a tak naprawdę przekształcone przykwiatki) są ozdobą świątecznego stołu lub parapetu. Jednak roślina ta jest „kapryśna” i wymagająca, jeśli chodzi o jej podlewanie. Co zrobić, by gwiazda betlejemska przetrwała święta i jak ją pielęgnować, aby przedłużyć jej życie? Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać i dbać o tę roślinę.

Spis treści:
Złota zasada podlewania gwiazdy betlejemskiej. Mniej znaczy więcej
Przelanie gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) jest w przypadku tej rośliny poważnym przewinieniem. Może ono doprowadzić nawet do obumarcia naturalnej, świątecznej dekoracji. Gwiazda betlejemska lepiej znosi delikatne przesuszenie niż nadmiar wody. Dlaczego?
Naturalnym środowiskiem występowania tej rośliny są suche, gorące tereny Ameryki Środkowej. Dlatego jest ona przyzwyczajona do przesuszonego podłoża. Zbyt mokra ziemia jest dla niej nienaturalna. Korzenie gwiazdy betlejemskiej są wrażliwe na przemoczenie. Nadmiar wody w doniczce sprzyja atakowaniu ich przez choroby grzybowe, które powodują ich gnicie. Prowadzi to do szybkiego obumarcia rośliny.
Dlatego gwiazdę betlejemską należy podlewać rzadziej, małymi porcjami wody, ale regularnie i wtedy, gdy naprawdę tego potrzebuje.
Kiedy podlewać gwiazdę betlejemską? Poznaj idealny moment
Podlewanie gwiazdy betlejemskiej nie polega na stosowaniu się do z góry ustalonego harmonogramu. Aby robić to dobrze, jest uważna obserwacja rośliny.
Gwiazda betlejemska potrzebuje podlewania dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce delikatnie przeschnie, ale nie będzie jeszcze całkowicie suche. By to sprawdzić, wsuń palec do ziemi na głębokość około 2-3 cm. Jeżeli poczujesz, że podłoże jest suche, nie będzie się ono przylepiać do twojej skóry, podlej roślinę.
Ponadto uważnie obserwuj liście i czerwone przylistki gwiazdy betlejemskiej. Jeżeli zauważysz, że są zwiotczałe, opadają, również jest to znak, że roślina potrzebuje wody.
Podlewanie gwiazdy betlejemskiej po świętach
Prawidłowe podlewanie gwiazdy betlejemskiej jest kluczem do tego, aby przetrwała ona nie tylko święta, ale i o wiele dłużej. Gdy już opadną z niej kolorowe przykwiatki, należy ją przyciąć i ograniczyć jej nawadnianie. Trzeba też zadbać, aby przez przynajmniej 12 godzin na dobę nie miała kontaktu ze światłem. Pamiętaj, aby przez cały czas obserwować roślinę pod kątem tego, czy nie potrzebuje ona większej ilości wody. Może na to wskazywać „zwiotczenie” jej liści. Po ok. 8 tygodniach takiej pielęgnacji stopniowo zwiększaj dostęp rośliny do światła i częstotliwość podlewania. W ten sposób przygotujesz ją do kwitnienia.
Jaka woda dla gwiazdy betlejemskiej? Unikaj tego błędu
Nie każda woda nadaje się do podlewania gwiazdy betlejemskiej. Unikaj zimnej kranówki, która po wlaniu do konewki nie może być wykorzystana od razu do nawadniania tej rośliny.
Do podlewania gwiazdy betlejemskiej najlepiej nadają się:
- woda odstana – wlej wodę do konewki i odstaw na kilka godzin (a najlepiej na całą noc); w tym czasie z wody odparuje chlor, który powoduje ograniczenie przyswajania składników odżywczych przez roślinę oraz osłabia jej wzrost;
- woda o temperaturze pokojowej – nie może ona być zimna, gdyż spowoduje ona szok termiczny u rośliny;
- woda przegotowana – po zagotowaniu wytrąca się z niej wapń odpowiadający za jej twardość, a gwiazda betlejemska nie lubi twardej wody; zawarty w niej wapń powoduje podwyższenie jej pH, co odpowiada to za zmniejszenie przyswajalności przez roślinę składników odżywczych z podłoża;
- deszczówka – jeśli w grudniu spadnie deszcz, wykorzystaj go do podlania gwiazdy betlejemskiej; najpierw umieść naczynie z zebraną deszczówką w ciepłym miejscu w domu i poczekaj, aż będzie miała ona temperaturę pokojową; taka woda jest miękka i idealnie nadaje się do podlewania gwiazdy betlejemskiej.
Doniczka ma znaczenie. Jak dobrać odpowiednią do gwiazdy betlejemskiej?
By gwiazda betlejemska przetrwała święta, musi znajdować się odpowiedniej doniczce – dotyczy to zarówno jej konstrukcji, jak i zawartości. Nie może gromadzić się w niej woda, gdyż grozi to przedwczesny obumarciem rośliny.
Doniczka do gwiazdy betlejemskiej powinna mieć:
- otwory wykonane w dnie – umożliwiają one odpływ nadmiaru wody z ziemi znajdującej się w doniczce. Dziurki w dnie pomagają także sprytnie podlewać tę roślinę – stosując tzw. kąpiele. Doniczkę z rośliną wystarczy zanurzyć w większym naczyniu z letnią wodą. Do momentu, gdy gwiazda betlejemska będzie ją absorbować, będą z niej wydobywać się małe bąbelki powietrza. Gdy roślina skończy „pić”, należy od razu wyciągnąć doniczkę z wody;
- drenaż – mokra woda może zatykać otwory znajdujące się w dnie doniczki, przez co nadmiar wody nie będzie mógł się z niej wydostać. Dlatego po przyniesieniu gwiazdy betlejemskiej do domu, przesadź ją do donicy z drenażem (wystarczy umieścić na jej dnie warstwę gruboziarnistego piasku i keramzytu).
Gwiazda betlejemska to wymagająca roślina. Jeśli przez całe święta chcesz cieszyć się jej pięknym wyglądem, podlewaj ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Pamiętaj też o jakości używanej do tego wody oraz o wybraniu odpowiedniej donicy dla tej rośliny. Dzięki tym prostym trikom twoja gwiazda betlejemska będzie pięknie wyglądać nie tylko w święta, ale i znacznie dłużej.