Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska długo stała? Proste triki

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska, to nieodłączny element świątecznych dekoracji. Choć często traktowana jako jednorazowa ozdoba, ta piękna roślina może cieszyć nas przez długi czas. Odkryj proste sposoby, by zadbać o poinsecję nie tylko w grudniu.

Poinsecja wytrzyma w domu długi czas, jeśli odpowiednio o nią zadbasz właśnie teraz.
Poinsecja wytrzyma w domu długi czas, jeśli odpowiednio o nią zadbasz właśnie teraz.123RF/PICSEL

Wybierz zdrową poinsecję, by długo stała

Sukcesem dobrej uprawy gwiazdy betlejemskiej jest zakup zdrowej rośliny. O czym warto pamiętać?

  • Nie kupuj poinsecji, gdy jest mróz. Poinsecja jest rośliną ciepłolubną i źle znosi przenoszenie ze sklepu do samochodu czy z samochodu do domu, gdy na zewnątrz temperatura jest na minusie. Wystawiona nawet na krótkotrwałe działanie przymrozku może szybko gubić liście i przestać kwitnąć.
  • Zdecyduj się na kupno pięknego okazu. Zrezygnuj z roślin, które stoją w przeciągu, tuż przy sklepowych drzwiach lub przy oknie. Taka gwiazda betlejemska może być już osłabiona. Najlepiej, gdy doniczki ustawione są w głębi sklepu, z dala od miejsc, w których mogłyby być narażona na wiatr, nadmierne nasłonecznienie lub zimno.
  • Podczas zakupów sprawdź wilgotność gleby. Zarówno ociekająca wodą doniczka, jak i przesuszona ziemia nie wróżą nic dobrego. Istotny jest także wygląd liści. Od spodu muszą być intensywnie zielone, błyszczące, bez oznak więdnięcia, dziur, brązowych plam, suchych końcówek itp. Podobnie jest z kwiatami, bo oznaki ich więdnięcia oznaczają, że roślina najlepszy okres kwitnienia ma już za sobą.
Gwiazda betlejemska króluje w naszych domach w Święta123rf.com123RF/PICSEL

Zapewnij odpowiednie miejsce dla gwiazdy betlejemskiej

To, że gwiazda betlejemska szybko przekwita, jej liście żółkną, usychają lub opadają, zależy także od miejsca, w którym stoi. Zimą z powodzeniem poradzi sobie zarówno na komodzie, jak i na parapecie. Trzeba tylko pamiętać, że poinsecja najlepiej rozwija się w temperaturach pokojowych do 22 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby ciepłota w miejscu wybranym dla rośliny nigdy nie spadła poniżej 15 stopni, ponieważ może to zaszkodzić jej wzrostowi.

Gwiazda betlejemska lubi jasne, widne stanowiska, bo w przypadku braku światła liście zaczynają opadać. Jednak nie może stać w ostrym, mocnym słońcu, co raczej zimą jej nie grozi. Ważne jest również to, aby roślina nie była narażona na przeciągi, więc lepiej trzymać ją z dala od drzwi wejściowych lub nie stawiać na parapecie okna, które jest regularnie otwierane. Powinna też znajdować się z daleka od kominka lub kaloryfera, gdyż bardzo wysoka temperatura jest dla niej zabójcza.

Podlewaj gwiazdę betlejemską z umiarem

Przeświadczenie, że poinsecja lubi mokre podłoże, jest błędne. Roślina musi mieć odpowiednią wilgotność ziemi do dobrego wzrostu, ale nie nadmiar wody. Podczas świąt Bożego Narodzenia wystarczy podlewać ją raz lub dwa razy w tygodniu, ale najlepiej na bieżąco sprawdzać stan przeschnięcia gleby. Jeśli po włożeniu palca do doniczki poczujesz, że podłoże nadal jest wilgotne, nie podlewaj rośliny. Poczekaj, aż przeschnie i dopiero wtedy wykonaj tę czynność. Woda do podlewania gwiazdy betlejemskiej powinna być miękka lub przynajmniej odstana przez kilka godzin, by nabrać temperatury pokojowej. Pod żadnym pozorem nie wlewaj do doniczki zimnej wody prosto z kranu.

Poinsecja powinna rosnąć w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, w pojemniku z dużymi otworami, przez które wypłynie nadmiar wody. Nigdy nie dopuszczaj do tego, aby dno doniczki stało w wodzie. Zdecydowanie zaleca się technikę nawadniania zanurzeniowego. Zanurz doniczkę z gwiazdą betlejemską w pojemniku z wodą na około 15 minut, a następnie pozwól, aby nadmiar wody spłynął. Zawsze jej nadmiar wylewaj z podstawki, bo w przeciwnym razie przemoczone korzenie zgniją i roślina zwiędnie.

Gwiazda betlejemska to świąteczny hit123RF/PICSEL

Co zrobić z gwiazdą betlejemską po świętach?

Zastanawiasz się, co zrobić z poinsecją, kiedy święta się skończą? Zwykle pod koniec stycznia roślina nie ma już liści, co jest najlepszym momentem na przycinanie. W tym celu należy obciąć łodygi na długość około 10 cm. Zaleca się używanie rękawiczek, gdyż wypływający sok działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Po przycięciu ważne jest uszczelnienie miejsca cięcia roztopionym woskiem ze świecy.

Do czasu nadejścia wiosny najlepiej umieść roślinę z dala od źródeł ciepła i umiarkowanie ją podlewaj, aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Wiosną możesz przesadzić gwiazdę betlejemską do większej doniczki. Dzięki tej zmianie roślina może się swobodnie rozrosnąć i osiągnąć nawet 50 centymetrów wysokości. Podczas przesadzania ważne jest wymienienie podłoża i dodanie do niego nawozu do roślin kwitnących.

Aby w grudniu gwiazda betlejemska zakwitła ponownie, konieczne jest, umieszczanie jej od końca września lub od początku października na 12 -14 godzin dziennie w całkowitej ciemności. Wystarczy po prosty przykryć roślinę na noc ciemnym pojemnikiem, grubym kartonem lub kapturkiem ochronnym zrobionym z czarnej folii.

Dzięki tym prostym trikom poinsecja będzie długo stała i zachwycała swoimi pięknymi kwiatami.

Roślina kameleon. Wyjątkowy okaz powstał w PolscePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas