10 kwiatów i roślin, które kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia

Podstawą naturalnych dekoracji mieszkań i domów na święta są nie tylko żywe choinki. Kwiaty bożonarodzeniowe w doniczce - takie jak poinsecja - ozdabiają komody, a jemioła, bluszcz czy psianka są chętnie wykorzystywane do tworzenia świątecznych stroików. Które rośliny kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia?

Zielona jemioła kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Doskonale uzupełnią ją dodatki w kolorze czerwonym.
Zielona jemioła kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Doskonale uzupełnią ją dodatki w kolorze czerwonym.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jodła kaukaska

W okresie świąt Bożego Narodzenia w polskich domach pojawiają się choinki. Coraz częściej są to żywe okazy - na pniu lub w doniczce. Rozróżnienie jodły kaukaskiej od świerka jest proste już na pierwszy rzut oka. Roślina ta cechuje się gęstym pokrojem, a jej długie i ciemnozielone igły nie kłują, w przeciwieństwie do igieł świerkowych.

Świerk srebrny

Gałęzie świerka srebrnego nie unoszą się ku górze, jak w przypadku jodły kaukaskiej, lecz odchodzą od pnia pod kątem prostym. Ta roślina ma igły w kolorze srebrnoniebieskim. Jeśli świerk srebrny będzie odpowiednio pielęgnowany, może utrzymać się w warunkach domowych nawet przez kilka tygodni.

Grudzień to miesiąc, w którym wielu z nas stoi przed wyborem jaką choinkę kupić do domu.
Grudzień to miesiąc, w którym wielu z nas stoi przed wyborem jaką choinkę kupić do domu.Krystyna Bartosik

Cyprys wielkoszyszkowy

Co zrobić, jeśli dostojna jodła kaukaska lub rozłożysty świerk srebrny nie mieszczą się w niewielkim saloniku? Warto rozważyć miniaturową wersję iglaka, który - przyozdobiony niewielkim lśniącym łańcuszkiem - z powodzeniem zastąpi pełnowymiarową choinkę. Cyprys wielkoszyszkowy nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych - dobrze czuje się na stanowiskach jasnych, jednak niezbyt ciepłych, źle znosi bezpośrednie sąsiedztwo grzejników. Trzeba pamiętać także o jego regularnym podlewaniu, ziemia powinna być stale lekko wilgotna.

Poinsecja

Poinsecja to z kolei niekwestionowany lider, jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe i skojarzenia ze świętami Bożego Narodzenia. Co ciekawe, poinsecja, zwana także gwiazdą betlejemską, jest tak samo piękna, jak trudna w uprawie. Niewłaściwa opieka nad tą wymagającą rośliną szybko doprowadzi do zwiędnięcia kwiatów oraz liści. Gwiazda betlejemska źle znosi suszę. Nie oznacza to jednak, że można ją przelewać - jeśli wody będzie zbyt dużo, korzenie rośliny szybko zgniją.

Poinsecja w grudniu gości w wielu domach.
Poinsecja w grudniu gości w wielu domach.123RF/PICSEL

Psianka

O ile gwiazda betlejemska jest doceniana przede wszystkim za piękne kwiaty w kolorze intensywnej czerwieni, o tyle najważniejszym walorem dekoracyjnym psianki są jej owoce. Wyglądem przypominają dorodne korale - doskonale sprawdzą się jako element własnoręcznie przygotowywanych stroików świątecznych. Psianka powinna być trzymana poza zasięgiem dzieci i zwierząt, ponieważ zarówno jej liście, jak i owoce są trujące.

Azalie w doniczce

Azalie w doniczce zachwycają swym ozdobnym kwiatostanem przez całą zimę. Jest to jednak gatunek o dość specyficznych wymaganiach. Jego pielęgnacja nastręcza problemów zwłaszcza osobom z niewielkim doświadczeniem. Najlepiej czują się w temperaturze nieprzekraczającej 18 ℃. Nie należy dopuszczać ani do przelania rośliny, ani do przesuszenia podłoża.

Grudnik

Chociaż grudnik bywa nazywany także kaktusem bożonarodzeniowym, to próżno na nim szukać igieł charakterystycznych dla kaktusów. Oko ucieszą za to zwisające zielone liście oraz dzwoneczkowate kwiaty - białe lub w odcieniach czerwieni. Grudnik źle znosi wysoką temperaturę. Zaszkodzi mu także zbyt częste podlewanie.

Grudnik to piękny kwiat w domu podczas Bożego Narodzenia.
Grudnik to piękny kwiat w domu podczas Bożego Narodzenia.123RF/PICSEL

Zwartnica

Ta roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Kwiaty zwartnicy są bardzo charakterystyczne, przypominają kielichy - liczba sztuk na pędzie waha się od 2 do 4, a ich średnica nie przekracza 30 cm. Zwartnica to doskonały element świątecznych kompozycji. Ustawiona na komodzie w towarzystwie świątecznych skrzatów i dekoracji wykonanej z bombek choinkowych lub aniołków wydzierganych na szydełku idealnie wpisze się w ciepły, rodzinny klimat świąt Bożego Narodzenia.

Jemioła

Jemioła to popularny pasożyt rosnący na drzewach. Warto wspomnieć o jej niepospolitym wyglądzie, dzięki któremu zyskała uznanie wśród osób preferujących naturalne bożonarodzeniowe dekoracje. Gałązki jemioły można wykorzystać do wykonania wieńców lub stroików. Zieloną jemiołę doskonale uzupełnią dodatki w kolorze czerwonym.

Bluszcz pospolity

Skoro mowa o roślinach dekoracyjnych chętnie wykorzystywanych do tworzenia świątecznych ozdób, to w zestawieniu bożonarodzeniowych skojarzeń nie może zabraknąć jeszcze jednego gatunku. Bluszcz pospolity doskonale nada się do świątecznych kompozycji bukietowych.

Dominika Tarczyńska o ekologiiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas