Dzwoni operator programu Czyste powietrze? Lepiej nie odbieraj
W ostatnim czasie nasiliły się niechciane telefony od numerów przedstawiających się jako "operator programu Czyste powietrze". Wyjaśniamy, dlaczego tacy rozmówcy nie mówią prawdy oraz dlaczego nie warto rozmawiać z takimi numerami.
Kto z nas nie miał do czynienia z nękającymi telefonami od telemarketerów? Często zdarza się, że zapraszają oni odbierających połączenia na pokazy produktów bądź zachęcają do zakupu na przykład wyrobów medycznych. Nagminne jest także zachęcanie do inwestycji w fotowoltaikę.
W ostatnich tygodniach nasilił się jednak kolejny, groźny proceder. Po odebraniu połączenia, na przykład od numeru 451 409 800, głos w słuchawce przedstawia się jako operator programu "Czyste powietrze". Od razu ostrzegamy - nie warto kontynuować takiej rozmowy. Dzwoniąca osoba to prawdopodobnie odpowiednio skonfigurowany automat, a coś takiego jak prywatny "operator programu Czyste Powietrze" po prostu nie istnieje.
Firma-operator programu "Czyste Powietrze"? Nie ma czegoś takiego
Choć program "Czyste powietrze" faktycznie w Polsce działa i złożono w nim niemal 400 tys. wniosków na prawie 6,5 mld zł, to jego operatorem na pewno nie są prywatne firmy. Tym bardziej takie, które na chybił trafił dzwonią do przypadkowych osób w ramach telemarketingu.
Operatorami "Czystego powietrza" są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz regionalne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (WFOŚiGW). Warto jednak podkreślić, że są to publiczne fundusze, które nie korzystają z usługi telemarketingu, a wnioski w programie "Czyste powietrze" składa się osobiście, a nie przez zewnętrzne firmy.
Z powodu coraz częstszych przypadków telefonicznego nękania przypadkowych osób ofertą "operatora programu Czyste powietrze" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wydał nawet specjalny komunikat do mieszkańców.
Skuteczny sposób na telemarketerów. Co zrobić, aby przestali dzwonić?- W związku z licznymi informacjami o pojawiających się kontaktach telefonicznych stanowiących rodzaj aktywnej sprzedaży usług w związku z programem "Czyste Powietrze" informujemy, że nie są to działania inicjowane przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Szczecinie, ani za zgodą i konsultacją z nami - informuje Fundusz.
- NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Szczecinie w trosce o równe traktowanie zarówno wnioskodawców, jak i podmiotów realizujących wykonawstwo w ramach inwestycji, pozostawiają każdemu wnioskodawcy w ramach programu "Czyste powietrze" pełną swobodę w zakresie wyboru technologii i wykonawców, o ile tylko wybrane rozwiązania spełniają warunki określone w regulaminie programu. Nasi wnioskodawcy mają dostęp do bezpłatnej informacji i edukacji w zakresie programu, jego warunków oraz możliwości uzyskania dofinansowania - dodano w komunikacie.
Fotowoltaika i inny uciążliwy telemarketing. Co robić?
W ostatnim czasie nasiliły się w Polsce nękające telefony, w których rozmówcy przedstawiają się jako osoby reprezentujące firmy zajmujące się rozwiązaniami ekologicznymi takimi jak na przykład fotowoltaika. Podczas rozmowy najczęściej padają oferty "atrakcyjnego dofinansowania" oraz hasła takie jak "program Czysty powiat" czy "operator programu Czyste powietrze". Takich telefonów nie warto odbierać i lepiej rozłączyć się gdy tylko usłyszymy podobne oferty.
Jak się chronić przed niechcianym telemarketingiem? Wiele smartfonów jest już wyposażonych w odpowiednie systemy wykrywające oszustwa. Gdy dzwoni do nas niechciany numer, smartfon może wyświetlić komunikat na przykład "Podejrzenie spamu". Dobrym pomysłem jest także ściągnięcie sprawdzonej aplikacji weryfikującej połączenia przychodzące lub szybkie sprawdzenie numeru telefonu w wyszukiwarce internetowej.
A jeśli już odbierzemy taki telefon, przede wszystkim unikajmy podawania danych osobowych. Jeśli już przekonamy się, że dzwoniący do nas numer to niechciana, podejrzana oferta, warto dodać go w smartfonie na listę zablokowanych.