Reklama

70 tys. zł na wymianę pieca. Rusza trzecia odsłona programu „Czyste powietrze”

We wtorek rusza trzecia odsłona programu „Czyste powietrze”. Można w nim uzyskać nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Wyższe dotacje będą przysługiwać osobom mniej zamożnym otrzymującym np. zasiłki.

  • Uruchomiono trzecią odsłonę programu "Czyste powietrze", w którym można wymienić piec z rządowym dofinansowaniem.
  • Od 25 stycznia 2022 r. osoby o dochodach do 900 zł na osobę będą mogły uzyskać 69 tys. zł dotacji.
  • W programie "Czyste powietrze", który działa w ramach walki ze smogiem złożono już prawie 400 tys. wniosków na niemal 6,5 mld zł.

Program "Czyste powietrze" rozróżnia przyszłych beneficjentów, a także wysokość dotacji na dwie kategorie. W pierwszej części to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i dla takiej grupy osób przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 tys. zł.

Reklama

Druga część programu "Czyste powietrze" z podwyższonym poziomem dofinansowania jest skierowana do osób o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy beneficjentów przewidziana jest wyższa dotacja - nawet do 37 tys. zł.

Jeśli nie kopciuch, to co? Tak możemy zwalczać smog

Czyste powietrze. Dla kogo największa dotacja?

Trzecia edycja, która właśnie startuje, przewiduje do 69 tys. zł dotacji dla osób o miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę i dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że trzecia odsłona programu dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania podzielono na dwa etapy.

Wyjaśniono, że w pierwszej kolejności, od 25 stycznia, rozpocznie się nabór wniosków dla osób, których przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wyniesie do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe). Alternatywą do kryterium dochodowego będzie też ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Fundusz wyłoży pieniądze

Zgodnie z zapowiedzią, drugi etap wdrażania "Czystego powietrza" dla osób o najniższych dochodach ma obejmować m.in. prefinansowanie wydatków oraz pomoc wnioskodawcom w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji.

Od 25 stycznia finansowanie z "Czystego powietrza" będzie można uwzględnić kiedy łączyć się ono będzie z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości. Projekt będzie można też później rozliczyć, gdy opóźnienie wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora. Nowa odsłona programu przewiduje także dopuszczenie do refinansowania kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny.

Program "Czyste powietrze" ruszył we wrześniu 2018 roku i ma być realizowany przez 10 lat. Jego cel to wsparcie wymiany przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, tak aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog, a także wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

Do tej pory w programie złożono ponad 384 tys. wniosków na 6,45 mld zł dofinansowania. Najwięcej, bo ponad 64,5 tys. wniosków na ok. 885 mln zł złożono w woj. śląskim. W skali całego kraju podpisano dotąd ponad 307 tys. umów na ponad 5 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy