Dlaczego monstera płacze? Oto, co jej łzy próbują nam powiedzieć
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Rośliny należące do rodzaju monstera pochodzą z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej. W naturalnym środowisku wykształciły mechanizmy umożliwiające przetrwanie w niesprzyjających warunkach. Jednym z nich jest tzw. gutacja, powszechnie nazywana płaczem roślin. Dlaczego monstera “roni łzy” i jak poprawnie ją pielęgnować? Sprawdź!
Spis treści:
Monstera to popularny kwiat doniczkowy słynący z charakterystycznych dziurawych liści o sercowatym kształcie. To właśnie ich specyficzny wygląd uznaje się za inspirację do stworzenia nazwy rodzaju nawiązującej do łacińskiego “monstrum”.
W domach najczęściej pojawia się Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), dorastająca nawet do 2 m wysokości. Występuje w klasycznej wersji z intensywnie zielonymi liśćmi, a także w wariantach kolorystycznych z białymi lub zielonymi akcentami (Monstera deliciosa ‘Variegata’ czy Monstera deliciosa ‘Marmorata’).
W uprawie spotyka się też gatunki Monstera Adansona z nieco mniejszymi liśćmi niż u monstery dziurawej oraz Monstera obliqua z długimi i cienkimi pędami.
Ciekawostka! Monstera pochodzi z regionu, w którym często występują obfite opady deszczu. Doskonale przystosowała się do takiego środowiska, o czym świadczą otwory obecne w jej liściach. Dziury umożliwiają przepływ wody i chronią tkanki roślinne przed uszkodzeniem nawet przy intensywnej ulewie.
Czy monstera jest trująca?
Osoby mające małe dzieci, a także właścicieli zwierząt domowych zainteresuje fakt, że liście i łodygi roślin z rodzaju monstera zawierają trujący sok mleczny. Może on powodować dyskomfort i podrażnienie w obrębie jamy ustnej, a także nudności i wymioty.
Aby uniknąć zatrucia, zaleca się ustawienie rośliny poza zasięgiem pupili i pociech lub całkowite zaniechanie jej uprawy.
Dlaczego monstera płacze i jak o nią dbać?
Wielu amatorów ogrodnictwa spotkało się ze zjawiskiem określanym potocznie jako płacz rośliny. Występuje ono nie tylko u gatunków z rodzaju monstera, ale również u filodendronów, nasturcji czy zamiokulkasów, a także u niektórych grzybów.
W kontekście roślin tzw. gutacja (łac. gutta – kropla), czyli skraplanie się wody na brzegach i końcówkach liści, jest efektem procesów regulacyjnych zachodzących w mocno wilgotnym środowisku. Sama w sobie nie stwarza zagrożenia, jednak zwykle świadczy o nieprawidłowej pielęgnacji, np. o zbyt obfitym podlewaniu lub stosowaniu zbyt mało przepuszczalnego podłoża.
Monstera preferuje umiarkowane nawadnianie i źle znosi długotrwałe zaleganie wody w doniczce. Ponadto lubi zacienione stanowiska, a zbyt duża ilość słońca często powoduje u niej poparzenie liści. Nie toleruje zimna i przeciągów, a temperatura poniżej 10°C jest dla niej bardzo szkodliwa. Aby utrzymać roślinę w dobrej kondycji, warto unikać jej przelewania i zadbać o odpowiednie ustawienie doniczki, najlepiej z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego.
Przesadzanie monstery. Jaka ziemia i donica?
W naturalnym środowisku monstera rośnie najlepiej na lekkiej i przepuszczalnej glebie torfowej. W uprawie preferuje przewiewne podłoże, najlepiej z dodatkiem torfu i perlitu, które. Zapewnią one odpowiedni drenaż i zapobiegają gniciu korzeni. Młode rośliny, poniżej 1 m wysokości, zaleca się przesadzać w marcu lub kwietniu raz do roku. Starsze monstery nie wymagają tak częstej zmiany podłoża i w ich przypadku rekomenduje się wymianę ziemi na nową co 3-5 lat.
Doniczka monstery powinna być dopasowana do aktualnego rozmiaru rośliny. Podczas przesadzania najlepiej wybrać taką o średnicy 2-3 cm większej niż poprzednia. Pozwoli to stworzyć optymalne warunki do funkcjonowania i rozwoju kwiatu.
Monstera — pielęgnacja i podlewanie
Monstera do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiedniego nawadniania i pielęgnacji. Nie jest wymagająca w uprawie, dlatego sprawdzi się dla miłośników kwiatów doniczkowych o różnym poziomie wtajemniczenia w tajniki ogrodnictwa.
- Podlewanie monstery: rekomenduje się umiarkowane podlewanie monstery oraz regularne usuwanie wody z podstawki, bo nadmiar wilgoci często powoduje u niej gnicie korzeni i sprzyja chorobom oraz atakom szkodników.
- Nawożenie monstery: do zdrowego wzrostu monstery konieczne jest jej regularne odżywianie nawozem wieloskładnikowym w okresie wiosenno-letnim.
- Temperatura otoczenia: monstera lubi przebywać w ciepłych pomieszczeniach, w których słupki rtęci wskazują wartości w zakresie 25 – 30°C. Nie znosi nagłych zmian temperatury, przeciągów i zimna.
- Pielęgnacja monstery: zaleca się przecieranie liści mokrą szmatką w celu oczyszczenia ich z kurzu i zanieczyszczeń.
Wiesz już, jak dbać o monsterę i dlaczego rośliny czasem “płaczą”. Pozwoli ci to lepiej troszczyć się o kwiaty doniczkowe i pomoże utrzymać zieloną kolekcję w nienagannej kondycji.