Co zrobić, żeby werbena pięknie zakwitła? Jeden trik, a eksploduje kwiatami
Do rodzaju werbena (Verbena L.) należą liczne gatunki roślin zielnych, którym w przeszłości przypisywano rozmaite właściwości, także magiczne. Czcili je m.in. starożytni Grecy i Rzymianie, a na ich część organizowali nawet specjalne święto — tzw. verbenalia. Obecnie werbeny pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Jak o nie dbać, aby obficie kwitły przez całe lato?

W skrócie
- Werbeny były niegdyś cenione za ich potencjalne właściwości magiczne, dziś pełnią głównie funkcję dekoracyjną.
- Rośliny te preferują stanowiska ciepłe i słoneczne, dobrze rosną na żyznych glebach i wymagają regularnego podlewania i przycinania.
- Werbeny w Polsce uprawia się głównie jako rośliny jednoroczne, jednak niektóre gatunki mogłyby przetrwać zimę w cieplejszych warunkach.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Werbena w detalach. Jak wygląda i pachnie?
Werbeny to najczęściej rośliny o wzniesionym, regularnym pokroju, choć występują też gatunki o pędach przewieszających. Przeważnie nie przekraczają ok. 40-50 cm, jednak wybrane rośliny dorastają nawet do ok. 150 cm. Ich liście są lancetowate, wąskie i ząbkowane, przeważnie intensywnie zielone.
Cechę szczególną werben stanowią ich złożone z 4-5 płatków kwiaty. Są intensywnie zabarwione, zebrane na szczytach pędów w gęste, nieco spłaszczone od góry kwiatostany. Przybierają rozmaite odcienie bieli, różu, fioletu, czerwieni i błękitu. Ponadto wiele gatunków ma jasne łatki i dekoracyjne żyłkowania na poszczególnych płatkach.
Kwiaty niektórych gatunków werbeny wydzielają subtelny aromat z nutami ziołowo-cytrusowymi, który przyciąga motyle, pszczoły i inne owady zapylające.
Z czym łączyć werbenę?
Ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne werbena stanowi częsty dodatek do kwiatowych kompozycji. Doskonale prezentuje się w gronie innych kwiatów balkonowych o intensywnie zabarwionych kwiatostanach - pelargonii, surfinii czy lobelii. Na rabatach zaś w jej towarzystwie świetnie wyglądają lawendawąskolistna oraz wielobarwne odmiany wyżlinu większego, znanego powszechnie jako lwia paszcza.
Wraz z werbeną często sadzi się też nieco mniej dekoracyjne gatunki roślin ozdobnych, stanowiące idealne tło dla jej barwnych kwiatostanów. W roli jej oprawy dobrze sprawdzają się gatunki o ozdobnych liściach, np. koleus, oraz trawy ogrodowe.
W doniczkach z werbenami perfekcyjnie łączą się też rośliny zwisające tworzące z nimi wielopiętrowe kaskady takie jak bakopa, dichondra srebrzysta czy komarzyca.
Kiedy siać werbenę? Optymalny czas
Werbenę zaleca się wysiewać w lutym lub na początku marca. Aby umożliwić jej prawidłowy wzrost, należy zadbać o odpowiednią temperaturę przechowywania skrzynek z nasionami. Powinna ona oscylować w granicach 20-26°C. Z tego względu w okresie kiełkowania werbenę warto ustawić w ciepłym pomieszczeniu np. w ogrzewanej szklarni lub w domu.
Wschodzenie siewek zajmuje przeważnie ok. 15-20 dni. Gdy dojdzie do skutku, można przepikować werbeny do osobnych doniczek lub pojemników. Następnie po kolejnych 2-3 tygodniach należy jeszcze przyciąć wierzchołki pędów, aby wspomóc rozrost roślin. Później warto przechowywać sadzonki w dobrze nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie, aż do momentu przeniesienia do gruntu lub docelowej doniczki.
Sadzenie werbeny najlepiej przeprowadzić w momencie, gdy nie występują już ujemne temperatury, a więc najwcześniej w drugiej połowie maja.
Kwitnienie werbeny: Kiedy rozpoczyna się spektakl barw?
Werbeny są chętnie wybieranymi kwiatami balkonowymi i ogrodowymi. Ma to związek nie tylko z dużą różnorodnością ich odmian oraz niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi, ale również z długim okresem kwitnienia.
Na zakończeniach ich pędów kolorowe kwiaty pojawiają się bowiem już od wczesnego lata. Przy odpowiedniej pielęgnacji, nawadnianiu i nawożeniu kwiatostany utrzymują się nawet do późnej jesieni.
Werbeny to więc doskonały wybór na obsadzanie wielobarwnych, bogatych rabat i pełnych kolorów donic, bo zdobią ogród przez wiele miesięcy.
Werbena na słońcu czy w cieniu. Jakie stanowisko wybrać?
Werbeny preferują stanowiska ciepłe i słoneczne. Posadzenie rośliny z tego rodzaju w cieniu prawdopodobnie zmniejszy jej walory dekoracyjne - poskutkuje osłabieniem pędów i zmniejszeniem intensywności kwitnienia. Warto zwrócić też uwagę na jakość podłoża, bo gatunki z rodzaju Verbena rosną dobrze wyłącznie na żyznych i przepuszczalnych glebach.
Duże znaczenie dla wzrostu i dobrej kondycji werben ma też ich odpowiednia pielęgnacja. Klucz do sukcesu w uprawie tego gatunku stanowi regularne podlewanie, zwłaszcza w trakcie upałów. Warto również systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Choć nie jest to niezbędne, pomaga zachować dobrą kondycję rośliny i pobudza ją do obfitego kwitnienia.
Ponadto rekomenduje się nawożenie werbeny - najlepiej nawozem o niskiej zawartości azotu przeznaczonym dla roślin kwitnących.
Czy werbena to roślina wieloletnia?
Werbeny źle znoszą bardzo niskie temperatury (jedyny wyjątek w tym zakresie stanowi odporna na mróz werbena pospolita). Dlatego w Polsce przeważnie uprawia się je jako gatunki jednoroczne.
Niektórzy podejmują próbę przezimowania roślin z rodzaju Verbena, przenosząc je na okres jesienno-zimowy do cieplejszego pomieszczenia. Takie działania mogą zakończyć się sukcesem jedynie w przypadku gatunków, które w naturalnym środowisku przeżywają kilka lat. Przykładem tego rodzaju werbeny jest np. werbena patagońska.
Zastosuj powyższe wskazówki, aby cieszyć się bujnym kwitnieniem werbeny przez długi czas!