Reklama

Gniazdo os albo szerszeni pod dachem domu. Co robić?

Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni? Jeśli owady zadomowiły się pod dachem domu albo w ziemi, trzeba działać szybko. Odpowiedzialność za to spada na właściciela budynku. Można samodzielnie usunąć gniazdo os i szerszeni, ale w tym przypadku chyba lepiej skorzystać z pomocy zawodowców.

  • Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni? Warto na początek rozpoznać, z czym mamy do czynienia. 
  • Gniazdo szerszeni przypomina wykonaną z papieru bryłę o nieokreślonym kształcie. 
  • Z kolei gniazdo os ma bardziej owalny kształt.

Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni? Straż pożarna nie przyjedzie

Choć nie ulega wątpliwości, że ukąszenie może doprowadzić do groźnego w skutkach wstrząsu anafilaktycznego, to gniazda os lub szerszeni straż pożarna nie usunie. Dlaczego? 

Po pierwsze, zgodnie z art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

Reklama

Dlatego straż pożarna usunie gniazdo os lub szerszeni tylko z budynków użyteczności publicznej i placówek oświatowych. Po drugie strażacy wyjeżdżają do akcji, które są bezpośrednio związane z zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi. Usunięcia gniazda os lub szerszeni w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi, którymi zajmuje się straż pożarna.

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os i szerszeni?

Samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni można wtedy, gdy owadów nie ma już w kryjówkach. Dlatego na początek warto zastosować metodę odstraszania. Jak to zrobić? Owady nie znoszą konkretnych zapachów - osy na przykład nie lubią cytrusów, goździków czy olejku eukaliptusowego. Nie znoszą również tymianku, majeranku, mięty czy piołunu. 

CZYTAJ TAKŻE: Cegły dla pszczół i budki dla jerzyków obowiązkowe w każdym domu

Samodzielnie usunąć gniazdo szerszeni można wypędzając owady ostrymi zapachami lawendy, pelargonii oraz czosnku

Gniazdo będzie puste, jeżeli posadzimy te rośliny na balkonie lub ogrodzie. Dają one jednocześnie gwarancję, że owady nie pojawią się po raz kolejny w pobliżu domu. 

Preparaty i pułapki na osy i szerszenie. Co wybrać?

Na rynku nie brakuje produktów, które pozwolą szybko pozbyć się niechcianych gości. Preparaty na osy i szerszenie to opryski w formie aerozolu, które mają za zadanie skutecznie je odstraszyć. Takie preparaty rozpyla się tam, gdzie pojawiają się owady, czyli w okolicy parapetów, futryn, kratek wentylacyjnych czy podbitek dachowych. 

Preparaty świetnie likwidują gniazda położone w ziemi, natomiast kolejny sposób na pozbycie się owadów to pułapki na osy i szerszenie. Te wabią je swoim słodkim zapachem, a gdy tylko dostaną się do środka, wpadają w pułapkę i toną. 

Pułapki na osy lub szerszenie oparte są na naturalnych składnikach, dlatego nie stanowią zagrożenia dla pszczół. Co bardzo ważne, pułapkę należy montować w nocy lub wcześnie rano, na drodze pomiędzy gniazdem os lub szerszeni a miejscem, gdzie owady wyszukują pokarmu.

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os i szerszeni? Zadbaj o ochronę

Chcąc samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni, należy zadbać o odpowiednią odzież. Atak rozwścieczonych owadów może mieć fatalne konsekwencje, dlatego całe ciało, w tym twarz oraz dłonie muszą być szczelnie zakryte. Najlepiej mieć na sobie kilka warstw ubrań, ponieważ przez cienką warstwę łatwo przebije się długie żądło szerszenia

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni? Wykorzystaj odpowiednią porę. Podobnie jak w przypadku pułapki, eliminowanie gniazda powinno odbywać się w nocy lub bardzo wcześnie rano, kiedy owady pozostają w uśpieniu

Podchodząc do usunięcia gniazda upewnij się, że w pobliżu nie ma ludzi i zwierząt

CZYTAJ TAKŻE: Mistrzowski zgryz. Owad o najsilniejszych szczękach odkryty

Samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni można przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego gaśnic. To wydatek kilkunastu złotych, a dysze gaśnicy sprawiają, że możliwe jest wykonanie oprysku z odległości około 5 metrów

Jak samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni? Należy skierować główny strumień w stronę gniazda i opryskiwać przez ok. 10 sekund.

W przypadku samodzielnej walki z gniazdem istotne jest, aby bardzo szybko wycofać się po użyciu preparatu. Następnie należy odczekać dobę i po tym czasie upewnić się, że nie ma już owadów. Zniszczone gniazdo należy włożyć do mocnego worka, który musi trafić do szczelnie zamkniętego pojemnika. 

Gniazdo os lub szerszeni. Najważniejsza jest prewencja

Jeżeli udało się samodzielnie usunąć gniazdo os lub szerszeni, należy pamiętać o tym, aby dokładnie usunąć gniazdo i jego resztki. Również ten zabieg należy przeprowadzić w odzieży ochronnej, bo w okolicy mogą pojawić się pojedyncze osobniki owadów. Miejsca usuniętego gniazda dokładnie szorujemy i czyścimy

Jak wiadomo, łatwiej zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka, w tym otwierane okna, warto zabezpieczyć siatkami.

CZYTAJ TAKŻE: Krzyczące pszczoły. Nie tylko ludzie wrzeszczą, gdy dzieje się coś przerażającego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy