Co można zrobić z opony do ogrodu? Niepowtarzalne ozdoby

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Stare, zużyte opony można wykorzystać jako ozdoby do ogrodu. W kreatywny sposób przerobisz niepotrzebne ogumienie tak, że stanie się nie do poznania. Dodatkowo niskim kosztem nadasz przydomowej przestrzeni świeżego wyglądu. Jak z opon stworzysz kwietnik, doniczki, plac zabaw, oczko wodne czy nawet meble ogrodowe? Oto prosty poradnik.

Ze starych opon zrobisz efektowny kwietnik.
Ze starych opon zrobisz efektowny kwietnik.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Wykorzystanie opon w ogrodzie to świetny sposób na domowym recykling. Stare i zużyte ogumienie może być wykorzystane w kreatywny sposób. Nie musimy go wyrzucać lub trzymać w garażu, gdzie tylko zajmuje miejsce. Stworzysz niepowtarzalne i ekologiczne ozdoby ogrodu.

Kwietniki z opon

Kwietnik z opon jest bardzo prosty w wykonaniu, a niesamowicie efektowny. Wystarczy, że pomalujesz opony na wybrane kolory i zabezpieczysz ich spód, m.in. za pomocą drewnianej deski. Następnie układamy je w dowolny, ulubiony kształt. Świetnie sprawdzi się klasyczna piramidka.

Poukładane ogumienie zasypujemy ziemią. Następnie wsadzamy w nią kwiatki i gotowe. Małym wysiłkiem otrzymujemy niepowtarzalny kwietnik z opon.

Doniczki z opon

Kolejną ozdobą do ogrodu z opon są doniczki. Niepotrzebne ogumienie malujemy na wybrane kolory, zasypujemy ziemią, wsadzamy roślinę i gotowe. To najprostsza możliwa wersja, którą można przygotować.

Doniczkę z opon można wzbogacić o ozdobienie sznurkiem jutowym. Przymocowujemy go za pomocą kleju na gorąco. Otrzymamy naturalnie i stylowo wyglądającą ozdobę ogrodu.

Doniczki z opon można także zawiesić. Wystarczy, że łańcuch lub sznur zamontujemy na pionowo ustawionej oponie. Teraz jeden z jej boków zasypujemy ziemią i wsadzamy roślinę. Tak przygotowaną ozdobę ogrodu zawieszamy przy tarasie lub wybranej ścianie.

Plac zabaw z opon

Stare opony można wykorzystać nie tylko na ozdoby do ogrodu, ale także na plac zabaw dla dzieci. Zamiast kupować nowe, drogie zabawki, możemy tanim kosztem przygotować ekologiczne miejsce rozrywki.

Najprostsza w wykonaniu jest huśtawka z opony. Wystarczy, że łańcuchy zostaną zamontowane po dwóch bokach poziomo położonej opony. Następnie mocujemy je na stelażu. Huśtawkę można także zrobić z opony, montując pionowo. Wówczas linę lub łańcuch zakładamy w jednym miejscu i montujemy w ten sam sposób.

Z opon na placu zabaw wykonamy także tor przeszkód. Wystarczy, że ozdobione farbami opony ułożymy w wybrany sposób na ziemi. Dzieci będą mogły przez nie przechodzić i skakać. Niektóre z opon można ustawić także pionowo, żeby można było przez nie przechodzić całym ciałem.

Do czego wykorzystać zużyte opony? Pomysłów na upcykling jest wieleWikimedia Commons

Stolik i siedzenia z opon

Za pomocą starych opon stworzyć można także stolik i siedzenia, czyli ekologiczny komplet mebli ogrodowych. Na stolik potrzebujemy jednego zużytego ogumienia. Na jego górze mocujemy odpowiednio wymierzoną i wyciętą płytę OSB. Teraz wystarczy, że na klej na gorąco zamontujemy sznurek jutowy. Oplatamy oponę ściśle, tak aby nie było czarnych prześwitów.

Do kompletu tworzymy siedzenia, pufy z opon. Na początek do opony przymocowujemy sznurek jutowy za pomocą pistoletu z klejem na gorąco. Następnie z płyty OSB wycinamy odpowiednio duże koło, które będzie stanowiło siedzisko.

Na podstawie jego wymiarów wycinamy gąbkę oraz tkaninę. Należy jednak pamiętać, aby ilość materiału była większa. Miękką część konstrukcji doklejamy do płyty OSB, a na całość montujemy tkaninę za pomocą zszywek. Teraz łączymy podstawę z siedziskiem. Tym sposobem siedzenie z opon jest gotowe.

Oczko wodne z opon

Oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu z opony. To jedna z najbardziej skomplikowanych pozycji na liście, jednak też najbardziej spektakularna. Na początek należy oczyścić miejsce, w którym będzie się znajdowało oczko. Usuwamy wszelkie krzewy, kamienie, chwasty i równamy teren. Ścinamy wierzchnią część opony, a następnie na jej wysokość wykopujemy dół.

Oponę na oczko wodne wkładamy do wykopanej dziury. Następnie do środka wykładamy folię, której brzegi mocujemy za pomocą dużych kamieni. Teraz wystarczy wnętrze wypełnić wodą. Dla lepszego efektu dookoła sadzimy rośliny lub montujemy fontannę.

Zobacz również:

Moja Woda. Na deszczówkę można dostać nawet 6 tys. złPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas