Jak załatać i uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodny sposób

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Dziury w trawniku to nieestetyczna niespodzianka, która może zaskoczyć nas po zimie lub w trakcie suszy. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze powody występowania dziur na murawie oraz czy da się z nimi walczyć. Poznaj sposoby, które zapewnią ci piękny trawnik przez cały rok.

Dlaczego na trawniku pojawiają się suche placki? Przyczyn może być wiele
Dlaczego na trawniku pojawiają się suche placki? Przyczyn może być wiele 123RF/PICSEL

Gęsty i ładny trawnik to cenny dodatek, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego ogrodu. Brzydkie plamy mogą popsuć jego wygląd, a tym samym nasz humor. Czy wiesz, czemu się pojawiają?

Jak powstają dziury w trawniku?

1. Choroby grzybowe trawy

Często dziury w trawniku widzimy dopiero po zimie. Roztapiający się śnieg wczesną wiosną może doprowadzić do rozwoju groźnej choroby trawy — pleśni śniegowej. Na trawie pojawia się biały lub różowy nalot, który jeśli nie będzie odpowiednio wcześnie powstrzymany, może porazić cały trawnik — obok kępek zielonej trawy pojawią się brunatne dziury, których średnica może osiągać nawet kilkanaście centymetrów. W przypadku chorób grzybowych najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich oprysków.

Szary nalot na trawie może być objawem działania pałecznicy traw — wyróżnia się ona również czerwonymi plamami na źdźbłach traw. Suche i brunatne plamy to może być z kolei skutek wystąpienia żółtej plamistości trawników. Kiedy problemy z murawą występują późnym latem lub wczesną jesienią, to znak, że trawę zaatakowała zgorzel podstawy źdźbła.

2. Szkodniki i gryzonie

Często dziury w trawniku spowodowane mogą być przez szkodniki roślin. Najczęściej są to nornice, myszy polne, pędraki oraz opuchlaki. Nawet w zadbanym trawniku w szybkim tempie mogą zrobić duże szkody. Żywią się najczęściej korzeniami trawy, tym samym doprowadzając do jej obumarcia.

3. Zwierzęta domowe

To zła wiadomość dla wszystkich właścicieli zwierząt domowych. Za dziury w murawie odpowiedzialne mogą być psy oraz koty. Często zdarza się, że pupile mają ulubione miejsce w ogrodzie, gdzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Mocznik, który zawarty jest w moczu zwierząt, przyczynia się do wysychania trawy oraz powstawania plam i dziur na trawniku.

Dodatkowym minusem jest to, że psy lubią grzebać w ziemi. To także może być problem, który będzie wymagał od nas dosiewki trawy.

Zadbaj o swój trawnik domowymi sposobami123RF/PICSEL

4. Nieodpowiednie warunki

Do dziur w trawniku mogą przyczynić się nieodpowiednie warunki do wzrostu trawy. Największym wyzwaniem dla ogrodników jest kwaśna lub zakwaszona gleba oraz zacienione miejsca. W takich miejscach trawa wolniej rośnie, a często zamiast niej rozwija się mech.

Jak uzupełnić dziury w trawniku?

Najprostszym sposobem na uzupełnienie dziur w trawniku jest ponowne wysianie nasion. To rozwiązanie, które będzie wymagało odrobiny cierpliwości. Najszybszy efekt dosiewki zapewni ci mieszanka traw regeneracyjnych. Rosną szybciej w porównaniu do standardowych mieszanek trawy. Sprawią, że dziury znikną jeszcze przed początkiem jesieni.

Na puste placki ziemi wystarczy wysiać odpowiednią mieszankę. Trawa samozagęszczająca dobrze rośnie nawet w niższych temperaturach i ma tendencje do rozrostu w różnych kierunkach. Jest odporna na deptanie oraz suszę. Dobrze sobie poradzi nawet w miejscach zacienionych. Dodatkowym plusem jest to, że samozagęszczająca się trawa ma zdolność do samoregeneracji i sprawi, że dosiewki w przyszłości nie będą konieczne.

Zobacz także:

Dlaczego boimy się węży?Stowarzyszenie Czysta PolskaProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas