Grudnik będzie pełen kwiatów. Co zrobić, żeby kaktus bożonarodzeniowy zakwitł?

Boże Narodzenie dla wielu osób jest związane nie tylko z choinką, ale też z kwiatami bożonarodzeniowymi. Na uwagę zasługuje szlumbergera, nazywana grudnikiem, która właściwie pielęgnowana rozkwita co rok w grudniu. Co zrobić, żeby kaktus bożonarodzeniowy zakwitł na święta?

Grudnik to piękny kwiat w domu podczas Bożego Narodzenia.
Grudnik to piękny kwiat w domu podczas Bożego Narodzenia. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Najpiękniejsze kwiaty bożonarodzeniowe? Grudniki!

Kwiaty bożonarodzeniowe to gatunki roślin, które zakwitają w okresie okołoświątecznym. Oprócz najpopularniejszego i powszechnie dostępnego w grudniu wilczomlecza nadobnego, nazywanego gwiazdą betlejemską, warto zwrócić uwagę na szlumbergerę (Schlumbergera). Nazywana też grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem, epifillum zimowym czy kaktusem Bożego Narodzenia jest dekoracyjną rośliną wieloletnią uprawianą w klimacie umiarkowanym w pomieszczeniach.

Grudniki to rośliny z rodziny kaktusowatych kwitnące w okresie późnej jesieni i wczesnej zimy przez około 6-8 tygodni. Jest to roślina tzw. długiej nocy, a więc kwitnie wtedy, gdy dzień jest bardzo krótki. Ich jaskrawe i dekoracyjne kwiaty wyrastają z areoli, czyli tzw. śpiących pączków znajdujących się na wierzchołkach najmłodszych pędów. Zależnie od odmiany mogą one przybierać różne odcienie bieli, różu, czerwieni, żółci i pomarańczu.

Jak pielęgnować grudniki?

Chociaż wydają się roślinami niezbyt wymagającymi, warto wiedzieć, jak pielęgnować grudniki. Ważną informacją dla osób zaczynających przygodę z uprawą roślin ozdobnych jest to, że grudnik jest kaktusem. Oznacza to, że ma specyficzne wymagania pielęgnacyjne:

  • Grudnik preferuje podlewanie umiarkowane i rzadkie (co 2-3 tygodnie), a więc dopiero wtedy, gdy podłoże w donicy przeschnie. Chociaż uprawia się go jako domową roślinę ozdobną, po majowych przymrozkach można wystawić donicę na zewnątrz, najlepiej do półcienia, aby nie doszło do poparzeń słonecznych.

  • Przesadzanie grudnika przeprowadza się zazwyczaj co 2-3 lata do niewiele większej donicy i świeżego podłoża.

  • Grudnik jest w naturze epifitem, a więc rośnie na drzewach, w donicach wymaga więc przewiewnego podłoża, np. ziemi do kaktusów.

  • Co zrobić, żeby kaktus bożonarodzeniowy zakwitł na święta?

    Kwiaty bożonarodzeniowe swoją nazwę zawdzięczają kwitnieniu w okresie świąt Bożego Narodzenia, a więc pod koniec listopada i w grudniu. Zdarza się jednak, że grudniki, ale też inne gatunki, np. poinsecje, cyklameny czy zwartnice, kwitną wcześniej lub później.

    Co zrobić, żeby kaktus bożonarodzeniowy zakwitł na święta? Najlepiej zastosować pielęgnację, która da sygnał roślinie, kiedy jest odpowiedni moment wykształcenia i rozwinięcia kwiatostanów.

    Oto najlepsze wskazówki, aby kwiaty bożonarodzeniowe zakwitły w odpowiednim momencie:

    • nawożenie - w okresie od lipca do września powinno się regularnie, raz w miesiącu, nawozić grudnika odżywkami do kaktusów lub roślin kwitnących;

  • podlewanie - w październiku i listopadzie należy wstrzymać całkowicie podlewanie do momentu, gdy roślina wykształci pąki kwiatowe;

  • temperatura - aby stymulować roślinę do kwitnienia, powinna w październiku i listopadzie mieć temperaturę około 12-15 stopni Celsjusza i od 12 do 14 godzin ciemności;

  • spokój - kwitnące grudniki nie lubią poruszania ich pędami, więc najlepiej nie przestawiać i nie przekręcać donicy, aby nie zrzuciły pąków kwiatowych i wykształciły ich jak najwięcej;

  • stanowisko - grudniki preferują światło rozproszone i najlepiej rosną na wschodnim lub zachodnim parapecie albo w półcieniu w głębi mieszkania; po przyniesieniu rośliny do domu warto wybrać jej od razu docelowe miejsce.

  • Niderlandy: Sztuka w walce o klimatDeutsche Welle
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas