Zrównoważone budownictwo – eko-walka z kryzysem energetycznym

Artykuł sponsorowany

W UE aż 1/3 emisji gazów cieplarnianych pochodzi z budynków, które dodatkowo odpowiadają także za 40% całkowitego zużycia energii. Najwyższy czas postawić na ekologiczne, energooszczędne rozwiązania!

Zrównoważone budownictwo biurowe
Zrównoważone budownictwo biurowe.
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co mówi prawo?

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, dotyczącą efektywności energetycznej budynków, od 2024 roku wszystkie nieruchomości w Polsce będą musiały być sklasyfikowane według kategorii od A+ do G. W procesie audytowym oceniane będą różne aspekty, takie jak roczne zużycie energii końcowej czy poziom emisji zanieczyszczeń. Obiekty o najniższej klasie energetycznej, które konsumują najwięcej energii na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, podgrzewanie wody użytkowej czy oświetlenie, do 2030 roku będą musiały przejść modernizację termiczną, która podniesie ich standard co najmniej o jeden poziom. Celem jest stopniowe dążenie do osiągnięcia najwyższych klas energetycznych - A lub A+.

Remont i termomodernizacja domu
Remont i termomodernizacja domu.

Podążając za regulacjami Europejskiego Prawa Klimatycznego, wszystkie kraje członkowskie UE mają do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną, a do 2030 roku zredukować emisję CO2 o co najmniej 55%. W związku z tym, termomodernizacja oraz wykorzystanie ekologicznych, odnawialnych źródeł energii stały się kluczowymi elementami procesu dekarbonizacji sektora budowlanego. Udoskonalenie standardu energetycznego domów oraz redukcja emisyjności są również istotne dla poprawy jakości życia ludzi, ich zdrowia i codziennego komfortu.

Dom wzniesiony zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa
Dom wzniesiony zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa.

Eko-zmiany to nasza wspólna odpowiedzialność

- Obowiązkiem odpowiedzialnych producentów jest dziś edukacja klientów, a także oferowanie takich rozwiązań, które pomogą im stworzyć bezpieczne, energooszczędne domy, w dużej mierze oparte na odnawialnych źródłach energii oraz niskoemisyjnych technologiach - mówi Dariusz Stachura, ekspert marki KAISAI. - Od tego, jak szybko zaczniemy działać zależy bowiem nie tylko los jednostek, ale i przyszłych pokoleń - dodaje.

Na szczęście inwestorzy prywatni coraz częściej zwracają uwagę na problematykę renowacji budynków mieszkalnych, obserwując z niepokojem rosnące koszty energii. Zarówno obawy finansowe, jak i troska o klimat, stają się coraz silniejszymi czynnikami skłaniającymi właścicieli domów do zainteresowania się tematem kompleksowej termomodernizacji. Niemniej jednak, dla wielu osób tego rodzaju inwestycje mogą okazać się zbyt obciążające finansowo, co przyczynia się do rosnącej popularności programów wsparcia. Jednym z takich programów jest inicjatywa "Czyste Powietrze", która umożliwia otrzymanie wysokich dotacji na przeprowadzenie niezbędnych prac, takich jak izolacja ścian zewnętrznych budynku czy wymiana nieszczelnych okien, a także zmiana przestarzałych i mało efektywnych systemów grzewczych na nowoczesne.

Czyli jakie?

Montaż pompy ciepła – odnawialnego źródła energii
Montaż pompy ciepła – odnawialnego źródła energii

Pompy ciepła - podstawa ekologicznego, energooszczędnego domu

Instalacja innowacyjnej, wysokiej jakości pompy ciepła to absolutna podstawa w walce o ekologiczny, tańszy w eksploatacji oraz bezpieczny dom. Rozwiązania te są nieporównywalnie bardziej przyjazne dla środowiska oraz portfela niż tak popularne w naszym kraju kotły gazowe czy wysokoemisyjne piece na paliwa stałe.

Co sprawia, że ich wpływ na jakość powietrza oraz zużycie prądu jest tak niewielki? Przede wszystkim wysoki współczynnik wydajności SCOP (seasonal coefficient of performance), który wskazuje, o ile więcej energii pompa ciepła dostarcza niż zużywa z sieci. Standardem są tu urządzenia o współczynniku SCOP powyżej 4, co oznacza, że oszczędzamy co najmniej cztery razy więcej energii, niż pobiera pompa. Imponujący wynik, zwłaszcza, gdy porównamy go do kotłów gazowych, gdzie SCOP wynosi zwykle nie więcej niż 1,1.

Jednak w trosce o zasoby naturalne i los planety można iść o krok dalej, integrując pompę z instalacją fotowoltaiczną. Zielona energia, pochodząca wprost z promieni słońca, w połączeniu z profesjonalnie zaprojektowanym duetem pompy oraz paneli zredukuje nie tylko emisję CO2 do atmosfery, ale również domowe rachunki.

Dodając do tych działań termomodernizację ścian oraz dachu, wymianę okien na energooszczędne o niezwykle niskim współczynniku przenikania ciepła Uw oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stawiamy milowy krok na eko-ścieżce, na końcu której czeka na nas szybki i zauważalny zwrot z inwestycji. I satysfakcja, że dołożyliśmy kolejną cegiełkę do walki o lepsze jutro.

Montaż paneli fotowoltaicznych
Montaż paneli fotowoltaicznych.

Ekologiczne jutro zaczyna się dziś!

Zrównoważone budownictwo i odnawialne źródła energii będą w przyszłości tematem numer jeden, jeśli chodzi o nowoczesne podejście do nieruchomości. Inwestorzy i deweloperzy będą musieli stosować się do tych wymagań nie tylko ze względu na regulacje prawne, ale przede wszystkim ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa w kwestii ekologii i jej wpływu na codzienność ludzi. Odpowiednie działania mogą pomóc odwrócić konsekwencje wieloletnich zaniedbań w kwestii zmian klimatycznych.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas