Zielona nie tylko z nazwy – zaprojektuj łazienkę z myślą o ekologii i oszczędnościach
Artykuł sponsorowany
Twoja ekologiczna łazienka nie musi być nudna i pozbawiona wyrazu. Z nowoczesnymi rozwiązaniami stworzysz nie tylko piękne, ale i funkcjonalne miejsce, które pozwoli Ci na oszczędność wody i energii. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wykorzystać, by stworzyć zieloną, ekologiczną przestrzeń w swojej łazience.
Zielone płytki i dekory? Odważny i ekologiczny wybór
Producenci materiałów wykończeniowych mocno inspirują się naturą i ekologicznymi trendami. Zieleń ma kojący wpływ na organizm i układ nerwowy człowieka - obniża napięcie, przywraca równowagę emocjonalną i spokój. W oczywisty sposób kojarzy się z przyrodą, dlatego wnosi do wnętrz przyjemny, relaksujący nastrój. Możemy stworzyć piękne aranżacje z wykorzystaniem odcieni zieleni, które dadzą nam namiastkę kontaktu z naturą nawet w wielkim mieście. Zielona łazienka" jest też metaforą dbania o środowisko - zwracamy większą uwagę na wybór ekologicznych, naturalnych materiałów oraz stosowanie rozwiązań, które pomagają oszczędzać zasoby wody.
Ściany ekologicznej łazienki warto wykończyć płytkami ceramicznymi, które są wypalane z glin i minerałów naturalnego pochodzenia. Są w pełni bezpieczne dla człowieka. Producenci zwracają uwagę na zrównoważone procesy produkcji i ponowne wykorzystanie odpadów.
Na rynku mamy do wyboru mnóstwo produktów we wszystkich odcieniach zieleni oraz z motywami kwiatów i roślin. Za przykład może nam posłużyć kolekcja Paradyż Green Philosophy. W serii znajdziemy zielone płytki ścienne Paradyż Green Philosophy Olive z dekoracyjną ramką, inspirowaną klasyczną, panelową lamperią. Doskonale łączy się z gładkimi płytkami w lekkim odcieniu szarości. Niekwestionowanymi gwiazdami kolekcji są jednak dekoracje: Paradyż Green Philosophy Graphite Inserto, inspirowane ceramicznymi kaflami szamotowymi z tradycyjnych pieców kaflowych. Strukturalna powierzchnia z wyraźnym ornamentem wprowadzi do wnętrz niezwykłą, ponadczasową elegancję z nutą retro.
Drugim elementem dekoracyjnym jest czteroelementowy dekor Paradyż Green Philosophy Olive Panel Mat, który wnosi modny motyw palmowych liści, który na dobre zagościł we współczesnym designie. W aranżacji wnętrz poszukujemy kontaktu z naturą, chociażby poprzez wzory i kolory inspirowane przyrodą, a płytki z motywem roślinnym to doskonały sposób na stworzenie pięknej, zielonej łazienki.
Baterie z perlatorem. Oszczędność wody i pieniędzy
Przestarzała i pozbawiona oszczędnych rozwiązań armatura łazienkowa może nas sporo kosztować. Warto przyjrzeć się bliżej bateriom - czy posiadają perlator napowietrzający strumień wody? Woda wzbogacona powietrzem jest wydajniejsza - strumień ma zwiększone ciśnienie i objętość, dzięki czemu zużywamy mniej wody podczas wykonywania codziennych czynności - mycia rąk, kąpieli i sprzątania. Sprawdźmy też, czy bateria posiada ogranicznik przepływu, który dodatkowo pomoże zapanować nad zużyciem cennego surowca.
Innym dobrym rozwiązaniem jest termostat, czyli urządzenie gwarantujące bezpieczne kąpiele o stałej temperaturze wody. Unikniemy przypadkowych oparzeń. Nie musimy się też obawiać o zimny prysznic w czasie, gdy ktoś inny korzysta z kranu w drugim pomieszczeniu. Co więcej, termostat stabilizuje ciśnienie wody, co sprawdza się zwłaszcza w starszym budownictwie.
Baterie prysznicowe z termostatem znajdziemy w serii Vernis Blend od marki Hansgrohe. Nowoczesne wzornictwo oraz dwa warianty wykończenia powierzchni sprawiają, że baterie Vernis Blend doskonale odnajdą się w wielu modnych łazienkach.
Zbiorniki WC o dwóch pojemnościach - zadbaj o środowisko i portfel
Spłukiwanie również może być oszczędne. Na co zwrócić uwagę, wybierając przyjazne portfelowi i środowisku produkty? Przede wszystkim - oszczędna miska ustępowa. WC dostosowane do spłukiwania małymi ilościami wody skutecznie odciąży domowy budżet. Mniejsze zużycie wody w toalecie to też mniejsza ilość odprowadzanych ścieków i energii, która jest potrzebna do ponownego uzdatnienia wody. Warto zwrócić uwagę na bezrantowe miski WC. Są nie tylko estetyczne, ale również łatwe w utrzymaniu w czystości. W pozbawionej rantu toalecie nie ma trudno dostępnych zakamarków, w których rozwijają się chorobotwórcze bakterie. Do podwieszanej miski ustępowej potrzebujemy odpowiedniego stelażu podtynkowego.
Modele IÖ Q-TECH, wykonane ze stali z powłoką antykorozyjną i dodatkową belką poprzeczną, gwarantują stabilność. System spłukiwania stelażu jest dwudzielny i dostosowany do ilości 3/6 l wody. Możemy go sparować z miskami kompatybilnymi z rozstawem otworów montażowych.
Prysznic zamiast wanny - zaoszczędź czas, wodę i energię
Oszczędność to koronny argument w debacie nad wyborem wyposażenia do łazienki. W tym temacie prysznic ma ogromną przewagę nad tradycyjną wanną. Podczas 5-minutowego prysznica zużywamy średnio ok. 40-50 litrów wody, natomiast kąpiel w wannie to ponad 100 litrów, z czego ponad 70 samej wody ciepłej - to dwukrotnie więcej! Prysznic oszczędza też nasz cenny czas. Kilka minut wystarczy, aby umyć ciało i wyszykować się do wyjścia -szybki, poranny prysznic orzeźwia ciało i umysł, przygotowując je na aktywny dzień.
Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca, niż wanna a bogata oferta kształtów i rozmiarów kabin pozwala znaleźć komfortowe modele pryszniców do niemal każdego wnętrza. Możemy zdecydować się na modne, minimalistyczne kabiny walk-in, pozbawione drzwiczek. Nowoczesne modele kabin możemy zestawić z niskim brodzikiem lub wykonać odwodnienie posadzkowe. Dzięki odpływom liniowym lub punktowym możemy uzyskać estetyczną, jednolitą posadzkę w całej łazience.
Ile można zaoszczędzić z ekologiczną łazienką?
Według danych zebranych przez Narodowy Fundusz Środowiska w 2021 roku, przeciętne, uśrednione rachunki za wodę dla gospodarstw domowych wynoszą ok. 40-60 zł miesięcznie. Oszczędności wody, które uzyskamy w wyniku zastosowania ekologicznej armatury oraz zmiany nawyków mogą realnie przekładać się na niższe koszty związane z produkcją, i dostarczeniem wody.
Wybierając spłuczkę dwudzielną, możemy oszczędzić od 10 000 do nawet 20 000 litrów wody rocznie - w zależności od liczby osób korzystających z toalety i dziennej liczby spłukań. Zastosowanie baterii z perlatorem dla jednej tylko osoby korzystającej z baterii podczas mycia rąk to oszczędność od 4 000 do 6 000 litów wody. Przy założeniu że wybierzemy prysznic zamiast codziennej kąpieli, możemy oszczędzić od 15 000 do 20 000 litrów wody rocznie.
Chociaż te liczby są uogólnione i szacunkowe, to mogą stanowić doskonały pretekst do wyuczenia lepszych nawyków i stosowania oszczędnych, proekologicznych rozwiązań. Wielkie zmiany dla środowiska naturalnego zaczynają się od mniejszych kroków, które każdy może podjąć w swoim domu.
Artykuł sponsorowany