Magazyny energii – przyszłość zrównoważonej energetyki
Artykuł sponsorowany
Fascynują Cię odnawialne źródła energii? Dach Twojego domu już od dawna pokrywają panele fotowoltaiczne? A może dopiero przymierzasz się do rozpoczęcia przygody z OZE? Już na samym początku warto pomyśleć o magazynach energii – zapraszamy Cię do lektury tekstu, z którego dowiesz się, czym one są, jak działają, ile kosztują i dlaczego warto w nie inwestować.
Co to są magazyny energii?
Zacznijmy od podstaw, czyli od krótkiej definicji. Magazyny energii to układy służące do magazynowania energii elektrycznej. Są one jednymi z najważniejszych podzespołów instalacji fotowoltaicznych. To dzięki nim możliwe staje się magazynowanie energii w okresie, gdy jej produkcja przewyższa zużycie i późniejsze wykorzystanie jej w dogodnym terminie. Obciążenie można przenieść na inne dni, tygodnie, a nawet miesiące. Tym sposobem można dodatkowo obniżyć rachunki za prąd w okresach, gdy instalacja nie osiąga uzysków pozwalających na pokrycie zapotrzebowania energetycznego.
Jak działają magazyny energii?
Mechanizm działania magazynów energii jest zależny od zastosowanej technologii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań służących do magazynowania elektrochemicznego są akumulatory litowo-jonowe. W tym przypadku do magazynów trafia nadwyżka energii, którą wyprodukowały panele fotowoltaiczne, i jest w nich przechowywana dzięki wykorzystaniu przemian elektrochemicznych. Podczas rozładowania zachodzą reakcje chemiczne w ogniwie, a ładunki elektryczne przemieszczają się z anody i gromadzą się na katodzie. Dzięki temu powstaje różnica potencjałów.
Technologie magazynowania energii
Jak wspomnieliśmy wcześniej, dużym zainteresowaniem cieszy się technologia magazynowania energii z wykorzystaniem przemian elektrochemicznych. Wykorzystuje się w niej baterie litowo-jonowe, półprzewodnikowe oraz przepływowe. Prosumenci mają jednak do dyspozycji również inne rozwiązania. Energię można akumulować na przykład dzięki technologii wykorzystującej przemiany mechaniczne, za pomocą równie popularnych magazynów szczytowo-pompowych oraz tych na sprężone powietrze. Oprócz tego stosowane są również technologie z wykorzystaniem przemian termicznych, chemicznych oraz elektrycznych.
Inwestycje w magazyny energii
Korzystanie z magazynów energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji, niezależności oraz bezpieczeństwa energetycznego. Prąd drożeje, a przerwy w jego dostawie mogą zdarzyć się wszędzie - inwestycje w magazyny to sposób na uniknięcie jeszcze wyższych cen w przyszłości i pewność, że gospodarstwo domowe czy firma będą funkcjonować bez przeszkód, mimo ewentualnych przerw w dostawie prądu. Magazyny stały się jeszcze bardziej opłacalne w roku 2022, gdy dotychczasowy system rozliczania - net-metering - zastąpiono net-bilingiem. Co zawsze warto podkreślać, inwestycja w zieloną energię to również ogromna korzyść dla środowiska naturalnego.
Jakie są koszty magazynów energii?
W przypadku klientów indywidualnych nabycie oraz montaż magazynu energii stanowi wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy oczywiście od wielu czynników, w tym przede wszystkim od pojemności samego magazynu, technologii magazynowania energii oraz producenta urządzenia. Prosumenci nie muszą ponosić całości kosztów - doskonałym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd - terminy kolejnych naborów ogłaszane są na stosownych stronach rządowych.
Artykuł sponsorowany