Energia ze słońca z dopłatą? Sprawdź dofinansowania

Artykuł sponsorowany

W 2023 planujesz przejść na OZE? Rozważ więc montaż fotowoltaiki. Aby przyspieszyć zwrot z inwestycji, poznaj dostępne programy dotacji. Sprawdź, jak możesz uzyskać dodatkowe środki na instalację.

article cover
materiały promocyjne

Dlaczego warto sięgnąć po dotację na fotowoltaikę?

Zwiększająca się świadomość społeczna w sprawie ekologii oraz rosnące rachunki zachęcają do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Z tego względu coraz większą popularność zyskuje fotowoltaika. Własna instalacja to pewne i stabilne źródło zielonej energii na lata. Dzięki niej możesz przyczynić się do zmniejszenia spalania paliw kopalnych oraz zauważalnie obniżyć koszty utrzymania swojej nieruchomości.

Aby jednak stać się prosumentem, czyli właścicielem instalacji fotowoltaicznej, musisz najpierw zdobyć środki na zakup i montaż własnej mikroinstalacji. Chociaż ceny modułów fotowoltaicznych w ciągu ostatniej dekady znacznie spadły, nadal jest to niemały wydatek. Według wyliczeń E.ON Polska do pokrycia zapotrzebowania energetycznego trzyosobowej rodziny potrzebna jest instalacja o mocy około 3 kWp. Cena takiego systemu może wynieść nawet od 16 do 20 tys. złotych.

Na szczęście, inwestując w OZE, możesz skorzystać z wielu form dofinansowania. Chociaż dotacje fotowoltaiki nie pokrywają w 100% kosztów przedsięwzięcia, potrafią znacząco skrócić jej zwrot - nawet o dziesięć lat. Sprawdź, który program sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku i zacznij czerpać czystą energię ze słońca w 2023 roku.

Mój Prąd 4.0 - jeszcze zdążysz złożyć wniosek

Kiedy w 2022 roku wystartowała czwarta edycja Mój Prąd, chyba nikt nie spodziewał się tak znaczącego spadku zainteresowania programem względem lat poprzednich. Początkowo termin zgłoszeń upłynąć miał w grudniu 2022 roku, jednak tuż przed końcem naboru wniosków stało się jasne, że dotychczasowe warunki trzeba będzie zaktualizować. Do organów przydzielających środki wpłynęło raptem 14,5 tys. zgłoszeń, a zakładany budżet został wyczerpany w zaledwie 22%. W puli pozostało zatem nadal blisko 274 mln złotych do rozdania.

Decyzją rządu przedłużono czas składania wniosków do 31 marca 2023 roku oraz zwiększono wysokość dotacji dla dotychczasowych i potencjalnych wnioskodawców. W wyniku tego, osoby, które do programu zgłosiły się po raz pierwszy, mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości:

  • 6 tys. złotych na własną instalację fotowoltaiczną,
  • 7 tys. złotych na własną instalację fotowoltaiczną wraz z innym urządzeniem towarzyszącym,
  • 5 tys. złotych na magazyn ciepła,
  • 16 tys. złotych na magazyn energii,
  • 3 tys. złotych na dodatkowy system zarządzania energią.

Co więcej, powyższe kwoty mogą się sumować. Zatem jeżeli zdecydujesz się na fotowoltaikę z magazynem energii oraz usprawnionym system zarządzania prądem, możesz uzyskać dotacje w wysokości nawet 26 tys. złotych.

Beneficjenci, którzy ze środków dostępnych w ramach programu Mój Prąd skorzystali w przeszłości, mogą uzyskać wyrównanie równe 3 tys. złotych na instalację fotowoltaiczną oraz dodatkowe dofinansowanie na urządzenia zwiększające autokonsumpcję wedle powyższych stawek.

Ponadto wnioskodawcy, którzy zgłosili się do programu przed 22 grudnia 2022 roku, ale jeszcze nie otrzymali środków, dostaną dodatkowe fundusze, jeżeli te będą przysługiwały im po przeliczeniu według nowo przyjętych warunków. Aby uzyskać środki, nie muszą oni ponawiać wniosku - pieniądze zostaną przelane na uprzednio wskazane konto.

Tańsza fotowoltaika - dotacje w ramach programu Czyste Powietrze

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe jest ważnym elementem ochrony klimatu. Aby zachęcić właścicieli nieruchomości do termomodernizacji budynków, w 2018 roku uruchomiono program Czyste Powietrze. W ramach programu nie tylko istnieje możliwość wymiany starego pieca na nowe źródło ciepła. Wnioskodawca może ubiegać się również o dodatkowe środki na własną mikroinstalację fotowoltaiczną. Kwota dotacji uzależniona jest od miesięcznych dochodów w gospodarstwie domowym. Na poziomie podstawowym wynosi do 6 tys. zł, podwyższonym - 9 tys. złotych, a w przypadku najwyższego progu dofinansowania nawet 15 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że program nie obejmuje przedsięwzięć podejmowanych w nowo powstałych budynkach.

materiały promocyjne

Programy dofinansowań lokalnych

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze programu dofinansowań, sprawdź, czy masz szansę na pozyskanie środków w ramach funduszy lokalnych. Niektóre samorządy udostępniają możliwość zaciągnięcia preferencyjnych kredytów na inwestycje w OZE. Każde województwo może oferować inne formy wsparcia dla przyszłych prosumentów.

Przykładowo, osoby rozważające montaż fotowoltaiki na terenie stolicy mogą skorzystać z dofinansowania warszawskiego i uzyskać nawet do 15 tys. złotych zwrotu kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji. Ci, którzy z zielonej energii chcieliby skorzystać jeszcze w tym roku, wnioski mogą składać do 31 marca 2023 roku.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku - ulga termomodernizacyjna

Poza dotacjami na fotowoltaikę prosumenci mogą skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej. Ta pozwala im na odliczenie od podatku wydatków poniesionych na rzecz zmniejszenia zużycia energii cieplnej w gospodarstwie domowym - w przypadku fotowoltaiki dotyczy to kosztów zakupu i montażu instalacji. W ramach ulgi podatnik może odliczyć do 53 tys. złotych przez maksymalnie sześć lat, aż do pokrycia pełnej kwoty wydatków poniesionych z tego tytułu.

Jak widzisz, dzięki regionalnym oraz ogólnopolskim programom dofinansowań możesz znacząco skrócić zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Zanim zdecydujesz się na montaż mikroinstalacji, sprawdź, które z oferowanych rozwiązań okaże się najkorzystniejsze w Twoim przypadku. Przejdź na zieloną energię w 2023 roku!

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas