Czym charakteryzują się stropy monolityczne? Co warto o nich wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Stropy monolityczne to elementy konstrukcyjne powstające w całości na placu budowy. Żelbetowa płyta składa się ze zbrojenia przenoszącego naprężenia rozciągające oraz betonu pracującego na ściskanie.

Co warto o nich wiedzieć o stropach monolitycznych?
Co warto o nich wiedzieć o stropach monolitycznych?materiały promocyjne
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Realizacja stropu żelbetowego monolitycznego jest stosunkowo pracochłonna. W prace muszą być zaangażowani cieśle wykonujący deskowanie oraz zbrojarze układający stalowe pręty i prowadzący proces betonowania.

Charakterystyka stropów monolitycznych?

Żelbetowe stropy monolityczne są wykonywane w całości na palcu budowy. Realizacja elementów konstrukcyjnych tego typu jest pracochłonna, ale warto pamiętać, że płyta żelbetowa charakteryzuje się najlepszymi parametrami użytkowymi spośród dostępnych rozwiązań stropowych.

Parametry techniczne monolitycznego stropu żelbetowego muszą być zgodne z wytycznymi zawartymi w projekcie technicznym. Projektant konstruktor określa w dokumentacji projektowej m.in. grubość płyty, klasę mieszanki betonowej, klasę i średnice prętów zbrojeniowych oraz rozstaw zbrojenia. Projekt musi zawierać także informacje dotyczące wymaganej grubości otulenia prętów. Parametr ten zależy przede wszystkim od warunków ekspozycji, w których będzie użytkowany element konstrukcyjny.

Realizacja monolitycznego stropu żelbetowego wymaga stosowania podpór tymczasowych. Jeśli szukasz informacji w tym zakresie, wejdź na: https://budogram.pl/stemple-budowlane-jakie-sa-rodzaje-i-jak-je-wykorzystac/. Znajdziesz tam szczegóły dotyczące rodzajów stempli budowlanych oraz sposobu ich montażu na placu budowy.

Jak wykonać monolityczną płytę żelbetową?

Realizacja monolitycznego stropu żelbetowego musi zostać rozpoczęta od wykonania deskowania. Szalunki mają na celu utrzymanie świeżej mieszanki betonowej oraz nadanie płycie docelowego kształtu. Elementy deskowania stropowego mogą mieć formę tradycyjną lub systemową. Techniczna podłoga pod strop z reguły jest wykonywana z płyt OSB. Elementami podtrzymującymi deskowanie mogą być przenikające się wzajemnie na dwóch kierunkach podpory liniowe. Punktowe elementy podparcia w formie systemowej mają postać teleskopowych słupków wyposażonych w górnej części w głowice, a w dolnej w trójnogi. Jeśli strop jest wykonany z zastosowaniem tradycyjnego szalunku, podporami są drewniane okrąglaki.

Po wykonaniu robót ciesielskich przychodzi czas na ułożenie zbrojenia. Stropy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zazwyczaj mają formę płyt krzyżowo-zbrojonych. Siatki prętów umieszcza się przy dolnej i górnej krawędzi płyty z zachowaniem wskazanej w projekcie grubości otulenia. W tym celu stosuje się prefabrykowane podkładki dystansowe.

Kolejnym etapem prac podczas realizacji stropu żelbetowego jest układanie mieszanki betonowej. W czasie betonowania należy zadbać o zachowanie dopuszczalnej wysokości podawania mieszanki. Ważne są także odpowiednie zawibrowanie mieszanki oraz właściwa pielęgn

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas