Co po węglu? Startuje unikalny program pomocy dla pracowników za 260 mln zł

Polecamy

W Wielkopolsce startuje unikalny program "Droga do zatrudnienia po węglu". W puli jest prawie 260 mln zł. Pieniądze w związku z transformacją trafią do pracowników zatrudnionych w energetyce konwencjonalnej oraz ich rodzin.

Rusza program pomocowy "Droga do zatrudnienia po węglu". Do pracowników energetyki konwencjonalnej i firm z Wielkopolski Wschodniej trafi w sumie 257 mln zł
Rusza program pomocowy "Droga do zatrudnienia po węglu". Do pracowników energetyki konwencjonalnej i firm z Wielkopolski Wschodniej trafi w sumie 257 mln złmateriały prasowe

W Koninie oficjalnie zainaugurowano unikalny program pomocowy dla Wielkopolski Wschodniej. Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, spółka DGA i ośmiu innych partnerów zaoferują wsparcie dla aktualnych i byłych pracowników sektora energetyczno-wydobywczego oraz ich rodzin.

"Droga do zatrudnienia po węglu". Wystartował program z budżetem 257 mln zł

"Droga do zatrudnienia po węglu" to przedsięwzięcie na niespotykaną dotąd skalę w Europie. Jego wartość przekracza 257 mln zł.

- Dzięki naszemu projektowi w Wielkopolsce Wschodniej stworzyliśmy fundament do tego, aby łatwiej było realizować transformację energetyczną w całej Polsce - powiedział we wtorek Piotr Woźny, prezes ZE PAK S.A.

"Sprawiedliwa transformacja powinna maksymalizować korzyści z działań na rzecz klimatu, minimalizując jednocześnie trudności dla pracowników i lokalnych społeczności" - przekazał w liście do uczestników konferencji inaugurującej projekt Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Pomoc w znalezieniu nowej pracy lub założeniu własnej firmy otrzyma ok. 2,2 tys. pracowników ZE PAK S.A. Budżet programu to ponad 257 mln zł. Niemal 180 mln zł pochodzi z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, pozostała część - z budżetu państwa.

INTERIA.PL

Kto może skorzystać z pomocy?

Z programu będą mogli skorzystać obecni pracownicy działającego we Wschodniej Wielkopolsce energetycznego koncernu ZE PAK S.A., byli pracownicy, którzy zatrudnienie stracili po 2018 r., ich rodziny oraz pracownicy firm powiązanych z branżą górniczą i energetyczną, o ile udowodnią, że ponieśli straty w wyniku zmian zachodzących w ZE PAK S.A.

Według założeń programu firma, która zdecyduje się zatrudnić byłego lub obecnego pracownika ZE PAK S.A., otrzyma dofinansowanie do utworzenia i utrzymania takiego miejsca pracy przez co najmniej dwa lata. Przez rok zatrudniony pracownik będzie otrzymywał takie samo wynagrodzenie, jak do tej pory.

Pracownicy, którzy zdecydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, otrzymają bezzwrotną dotację w wysokości do 120 tys. zł. Pieniądze będą mogli przeznaczyć na szkolenia, wyposażenie i utrzymanie firmy.

Dla każdego uczestnika programu stworzony zostanie indywidualny plan działania. Wsparcia będą udzielać: Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, powiatowe urzędy pracy w Koninie, Turku, Kole i Słupcy oraz stowarzyszenia, firmy konsultingowe i rekrutacyjne, które są partnerami programu.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas