Po raz pierwszy w tokijskim zoo panda urodziła bliźnięta

Panda wielka Shin Shin, mieszkająca w tokijskim zoo Ueno, urodziła bliźnięta – podała w środę agencja Kyodo, zaznaczając, że po raz pierwszy w tym najstarszym ogrodzie zoologicznym Japonii przyszły na świat dwie mały pandy. Ich płeć nie jest na razie znana.

Panda wielka Shin Shin, mieszkająca w tokijskim zoo Ueno, urodziła bliźnięta - podała w środę agencja Kyodo, zaznaczając, że po raz pierwszy w tym najstarszym ogrodzie zoologicznym Japonii przyszły na świat dwie mały pandy. Ich płeć nie jest na razie znana.

Bliźnięta urodziły się po północy z wtorku na środę. Po porodzie 15-letnia matka wygląda zdrowo - przekazała japońska agencja, powołując się na informacje ogrodu zoologicznego.

Pandy wielkie bardzo rzadko zajmują się dwoma potomkami naraz, więc jedno z noworodków przeniesiono do inkubatora. Waży 124 gramy. Druga mała panda pozostaje z matką i nie została jeszcze zważona.

Reklama

"Poczułem ulgę, gdy Shin Shin podniosła swoje dziecko. Byłem zaskoczony i naprawdę szczęśliwy, gdy urodziło się jeszcze drugie" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor ogrodu Yutaka Fakuda. Wyraził nadzieję, że bliźnięta przyniosą ludziom pokój ducha.

Wzrost cen akcji

Shin Shin zabrano z widoku publicznego 4 czerwca, gdyż zaczęła wykazywać oznaki ciąży: mniej jadła i więcej odpoczywała. Tego samego dnia zoo otwarto ponownie po pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

Według Kyodo informacja o narodzinach przyczyniła się do wzrostu cen akcji sieci restauracji, które mają placówki w okolicy Ueno. Zadowolenie z przyjścia na świat małych pand wyraził również główny sekretarz japońskiego rządu Katsunobu Kato.

Ojcem malców jest 15-letni Ri Ri, który ma z Shin Shin również czteroletnią córkę Xiang Xiang. Wcześniej, w lipcu 2012 roku, parze urodziła się jeszcze jedna mała panda, ale padła po sześciu dniach na zapalenie płuc.

Shin Shin i Ri Ri przybyły do Japonii w lutym 2011 roku z Chin, skąd są wypożyczone. Własnością ChRL jest również ich córka Xiang Xiang, mimo że przyszła na świat w Japonii. Wszystkie trzy pandy miały "wrócić do Chin" pod koniec 2020 roku, ale okres ich wypożyczenia przedłużono.

Ogród zoologiczny Ueno działa od 1882 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Panda | Japonia | przyroda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy