​Łódź: Ruszyła mobilna zbiórka elektroodpadów

Od dziś zaczyna się zorganizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Łodzi mobilna zbiórka elektroodpadów dla mieszkańców dzielnic - Górna i Polesie. Mieszkańcy będą mieli okazję na pozbycie się zużytych urządzeń działających na prąd lub na baterie.

Aleksandra Stasiak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania poinformowała, że do kontenera na elektroodpady można będzie wyrzucić telewizory, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne. -To odpady, których nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci, ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 tys. złotych - przypomina Stasiak.

Elektrośmieci zawierają m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć. Po przeniknięciu do organizmów zwierząt i ludzi, na przykład przez wody gruntowe, mogą wywoływać zaburzenia percepcji, schorzenia układu rozrodczego, nowotwory nerek oraz wiele innych groźnych chorób.

"Jest to jedna z przyczyn, dla której bezwzględnie należy oddawać elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania" - podkreśliła Stasiak.

Od poniedziałku 1 marca elektrośmieci będzie można wyrzucić do kontenerów wystawionych w dzielnicy Górna na ul. Słowackiego 27, a w dzielnicy Polesie na ul. Olimpijskiej 7A.

Reklama

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama